2012. július 26., csütörtök

Málnás-mandulás linzer


Erről beszéltem...amikor már itt volt a málnadzsem ideje, és már az orromban volt az illata, mellé pedig vanília érződött, persze csak fejben, és amikor a dzsem kész lett,  megsütöttem magamnak, mert annyira megkívántam. A klasszikus linzer, némi mandulával és a friss dzsemmel - hát vannak bonyolultabb sütik, de ízben kevés versenyezhet vele. Ha műelemzést írnék, akkor azt mondanám, hogy letisztult, éteri  egyszerűség :D. Egy hatalmas pohár hideg tejjel pedig luxusreggeli, utána jöhet a kávé, ami lehúz a földre a málnás-vaníliás-mandulás felhőcskék közül...Ha pedig fokozni akarjuk a giccset, akkor szaggathatjuk is, virágforma és apró málnaszemek(az idei szárazságnak köszönthetően) a süti közepére, tessék:



Hozzávalók:

26 dkg liszt
4 dkg darált mandula
18 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 kicsi tojás
1 tk. vaníliakivonat
1 csipet só

A felkockázott hideg vajat a liszttel morzsásítottam ( aprítógépben pörgetve, de kézzel is lehet, a lényeg a gyorsaság), ezután gyorsan összegyúrtam a többi hozzávalóval. Egy óra hűtőben pihentetés után a tészta kétharmadát fél centi vastag négyzetté nyújtottam, megkentem málnadzsemmel, majd rámorzsáltam a maradék egyharmad tésztát. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt lesz kellemes világossárga a tészta, ekkor kész is. Magas zsírtartalma miatt nemcsak omlós, de jól záródó fémdobozban sokáig eltartható, az ízek csak intenzívebbek lesznek.


2012. július 24., kedd

Áfonyás sajttorta


Benne van minden jó.. és amióta az málna áfonya ugyanúgy aranyárban van, mint a málna, hajlamosabb vagyok inkább elcsábulni rá, főleg, hogy málna terem (idén: megég) a kertben. És csak 15 dkg elég ehhez a tortához, ami komoly mennyiség ahhoz képest, amennyi egy áfonyás joghurtban van :).

Hozzávalók: (18-20 cm-es kapcsos  formához)

15 dkg keksz (teljes őrlésű vajasat használtam de pl a Győri zabkeksz is tökéletes)
3 dkg puha vaj

40 dkg krémsajt
15 dkg cukor
2 tojás

15 dkg áfonya
1 ek cukor
1 púpozott teáskanál étkezési keményítő


A kekszet aprítógépben összetörtem, elkevertem a kekszmorzsát a vajjal és  egyenletesen a kapcsos tortaforma aljára nyomkodtam.180 fokon 10 percig elősütöttem.

Addig a krémsajtot egy nagy, mély tálban 3 percig a kézi mixerrel  nagy fokozaton habosítottam, alacsony fordulaton hozzáadtam a cukrot, a vaníliakivonatot, és  egy csipet sót. Ezután a krém közepébe mélyedést csináltam, beleütöttem 1 tojást, és csak annyi ideig kevertem alacsony fokozaton  mixerrel, míg egynemű lett kevés, körülötte lévő krémmel, majd lapáttal összeforgattam a krém többi 90%-ával. Ugyanígy kevertem hozzá a másik  tojást is. Így elkerülhető, hogy a felvert tojással sok levegőbuborék kerüljön a masszába, amitől azután rengeteg kráter jelenne meg sütés közben a torta felszínén.

Egy teáskannában vizet forraltam.

Az áfonyát botmixerrel pürésítettem, hozzákevertem a cukorral elkevert étkezési keményítőt, felforraltam, addig amíg elkezdett besűrűsödni.

Az átsült tortalapra öntöttem a sajtkrémet, majd az áfonyás masszát kiskanállal elosztottam a tetején - ez  belesüllyed a sajtkrémbe, és már lehetett is márványozni egy villával. Minél többet keverjük, annál homogénebb lesz a minta -és az áfonyás sajtkrém-, ez már ízlés dolga, viszont a sütési idő is rövidül: a keményítő miatt hamarabb megköt a sajtkrém.

A kapcsos formát alul 3 réteg alufóliába burkoltam, egy mélyebb tepsibe raktam, feléig felöntöttem az időközben felforralt vízzel és 160 fokos sütőben 50 percet sütöttem. (Ha kevésbé márványos a tortánk, akkor a sütési idő plusz tíz perc, és a torta közepe így is rezgős marad, de a kihűlés és hűtés során tökéletesre szilárdul.)


Kihűlés után jól behűtve az igazi, és gyönyörűen vágható.

Kedvenc málnás sajttortámból indultam ki.


2012. július 23., hétfő

Konyakos piszkedzsem



Kicsit kifutottam az időből ezzel a dzsemmel, de jó lesz ez majd jövőre is :) Talán a magasabban fekvő területeken  - épp úgy, mint még a málna -, van piszke, most már jó érett, édes, a héja elvékonyodott, egészen világossárga, ahol a nap megsütötte, már picit rozsdás, ehető egyenesen a bokorról...Nem azok a kőkemény zöld bogyók, amit mostanában legnagyobb csodálkozásomra pici dobozokban és igen drágán árulnak, mintha valami kényes, ritka, széltől is védendő gyümölcs lenne... Holott lényegében minden talajon megterem, igénytelen, nincs kártevője sem, csak szedni kényelmetlen, mert rengeteg tüskével védekezik - nálunk is elhagyottan és magányosan üldögél a kiskert szélében, de minden évben szorgalmasan terem minden különösebb faxni nélkül. Dzsemnek azért tökéletes, mert a magas pektintartalom miatt nem kell sokáig főzni sem (sőt,  iparilag más dzsemek sűrítésére használják.) - ehhez viszont inkább féléretten kell szüretelni, ezért (és a citrom miatt) ilyen kellemes halványzöld a színe. A konyakkal már régóta házasítom, sőt dzsemnek  csak így teszem el réges-régen.

Hozzávalók: 

1 kg piszke/egres
0,5 kg cukor
5 ek citromlé
5 ek konyak

A piszkét megtisztítottam (vagyis a szárát-kocsányát le kell vágni kisollóval), a nagyobb szemeket félbevágtam és az összes többi hozzávalóval kis lángon főzni kezdtem. Közben egy krumplinyomóval összetörtem a kisebb szemeket is. A forrástól számítva kevergetve 10 percig sűrítettem, majd a mikróban sterilizált üvegekbe szedtem, rácsavartam a szintén sterilizált tetőket, fejre állítottam 5 percre, majd takarók között hagytam 1 napig hűlni.

Nyári zöldségtorta rizzsel és gombával



Igen, mi, felnőttek ezt is megesszük. Ha kicsit végre több az idő, és rá se bírok nézni többet  a krumplipürére...újkrumpliból meg úgysem jó. És mivel nálunk nincs evésre kényszerítés, csak alattomos, többéves aknamunka eredményeként elért rádöbbenések, hogy "jéanyaeznemisrossz", per pillanat még abban a fázisban vagyunk, hogy amiben padlizsán vagy gomba van, az jó gyereknek nem lehet.

Hozzávalók: (4 személyre főétel, 6-8-ra köret, 23 cm-es sütőformához)

30 dkg felkarikázott padlizsán ( 2 nagyobb padlizsán adja ki)
4 paradicsom, felkarikázva
2 fej lilahagyma
20 dkg rizs
kb. 7 dl húsleves
2 dl tejszín
1 ek szárított erdei gombakeverék
1 nagy  gerezd fokhagyma, lereszelve
1-1  tk. szárított petrezselyem és bazsalikom
2 dl tejföl
1 tk só
5 ek olaj
néhány dkg reszelhető zsíros sajt a tetejére

A rizst feltettem főni a levesben. A sütőt 180 fokra előmelegítettem.
A centis padlizsánkarikákat  lesóztam és egy szűrőben negyed órát hagytam lecsöpögni. Addig  a tejszínt a fűszerekkel, gombával, a fokhagymával felforraltam, félrehúztam a tűzről.
A padlizsánokat letörölgettem, és egy nagy teflonserpenyőben két részletben mindkét oldalukat átsütöttem 2-2 ek. olajon - persze egyből magukba szívják, de ezért kell a teflonserpenyő, osszák be azt az olajat, különben zsírba fullad az egész egytálétel....
A maradék egy ek. olajon megsütöttem a felkarikázott hagymát, a tejszínes keverékhez hozzákevertem a tejfölt is.
Ekkorra a rizs magába szívta a húslevest, majdnem kész lett, jöhetett az összeállítás:
egy sor padlizsán, hagyma. és paradicsomkarika, - soronként sózás - a főtt rizs, tejszínes-tejfölös keverék, padlizsán, hagyma, paradicsom. Erre jött a (nálunk gouda) sajt, és kb 25 perc alatt sült szép mosolygósra.

Kolléganőmtől kaptam a receptet.

2012. július 19., csütörtök

Barackos-mascarponés torta pohárban



Akármilyen finom is ez a barackos torta - vagy ugyanez ribizlis változatban - azért valljuk be, kicsit magasabb a wow-faktor poharas kiszerelésben. Pedig szinte teljesen ugyanaz, csak a tésztát spóroltam meg a melegben, és teljes őrlésű vajas kekszet használtam helyette. (Az A-betűs láncban fedeztem fel a nyár elején, finom karamelles íze van, és jól bevált süthető tortaalapnak is) Bár a pohárkrémek az elegáns hosszú kanalakkal szerintem nőcis kategóriába esnek, ezt az este többségben lévő fiúk is szó nélkül bekanalazták, azután folytatták a sörözést..:)

Hozzávalók: (6 adaghoz)

25 dkg mascarpone
2 dl tejszín
2 ek. porcukor
1 tk vaníliakivonat/1 vaniliáscukor
18 pici, érett sárgabarack ( kb 30 dkg)
15 dkg cukor
3 ek víz
1,5 dl tej
5 dkg mogyoró
12 db keksz

1,5 dl tejszínt lágy habbá vertem,  belekevertem a porcukrot, a vaníliát és a mascarponét.
A cukrot egy  kisebb, vastag aljú   lábasba raktam, óvatosan rácsorgattam a vizet, és jó közepes lángon lassan karamellizáltam- nem szükséges kevergetni: először lassan sziruppá olvad a cukor a vízben, majd a víz elpárolog, és szép lassan sötét arany színűvé válik a cukor. Ha nem egyenletesen melegszik, és itt-ott hamarabb kezdene sötétülni, akkor kicsit mozgassuk meg a lábast a tűzhelyen, és forgassuk úgy, hogy másutt érje a magasabb hő. Mikor már kezd karamellizálódni, akkor lehet picit óvatosan kavargatni az egyenletes karamellizálódás érdekében.

Közben a maradék fél dl tejszínt és a tejet összekevertem és mikróban felforrósítottam: ezzel öntöttem fel (óvatosan, felhabzik) a forró karamellt, visszatettem a tűzre és kis lángon kevergetve sima tejkaramellé főztem.

A durvára vágott mogyorót serpenyőben megpirítottam.

Legalulra a kekszmorzsa került, azután a mascarpone, fél barackok ( ha nagyobbakat kapunk, azt vágjuk kockára), karamellszósz, mogyoró, és azután még egyszer elölről.



2012. július 5., csütörtök

Ribizlitorta



Hát most mint mondjak... a nyár eddig legjobb tortája. Külön-külön megvolt a tészta, a krém, de ilyen párban legütősebbek közé tartozik. 

És hiába a komoly, nagyon csokis, és komoly cukormennyiséget felvevő  piskóta, a tejbegríz alapú könnyű krém a ribizli icipici savanykásságával nagyon nyárivá varázsolja. A torta magas, rengeteg embernek elég, és még azt is viszonylag jól kibírta, hogy útközben a kocsi üléséről rázuhant egy kétliteres ásványvízzel teli üveg :). Mivel ő is vendégségbe készült, felvágva nem tudom megmutatni, de úgy is igen meggyőzően  nézett ki. A gyerekeim megígértették velem, hogy sütök itthonra is, úgyhogy majd frissítek....


Hozzávalók: ( két darab, 20-22 cm-es formához - a magassága miatt 16 szelet simán kijön belőle)
-a tésztához
22 dkg liszt
35 dkg cukor
9 dkg holland kakaó
2 tk. szódabikarbóna 
1 tk. sütőpor
1 tk só
2 nagy tojás 
20 dkg  natúr joghurt
1,2 dl olaj
1 tk. vaníliakivonat
1csésze presszókávé

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a formákat alul sütőpapírral béleltem.
Az első hat hozzávalót összekevertem. 
A tojásokat  simára kevertem a maradék 4 hozzávalóval. A száraz hozzávalókat rászitáltam a nedves hozzávalókra,  simára kevertem. Kettéosztottam a tésztát   és  30  perc alatt készre sütöttem a lapokat.  Ezután mindkét tortalapot vízszintesen kettévágtam, még így is közel  2 centi vastagságú  4 lapot kaptam.
(Lehet egymás után ugyanabban az egyetlen formánkban is sütni, nem lesz semmi baja álldogálás közben a tészta másik felének.)

a krémhez:
5 dl tej
6 dkg búzadara
15 dkg porcukor
15 dkg vaj
50 dkg leszemelt ribizli 
A tejből és a búzadarából, míg a tészta sül, tejbegrízt főztem.( Tej majdnem felforral, keverés közben dara belecsorgat, kavargatva kb. 5 percig főz) Nem kell több dara bele, és nem kell vad sűrűre sem főzni, ha forrón joghurtszerű az állaga, az épp kellemesen dermedt lesz , ha kihűlt.

A vajat kézi mixerrel  habosra kevertem a porcukorral. 

Lényeg, hogy a dara és a cukros vaj azonos hőmérsékletű legyen - mikorra mindkét piskóta kihűl és a vaj is fel van verve, ez nagyjából meg is van - mert akkor lesz szép homogén a krém. Ja és a dara semmiképp ne legyen langyos még, mert durván megolvasztja a vajat...Szóval ezután a tejbegrízt kanalanként a habosra kevert vajas-cukros keverékhez adtam, közben kézi mixerrel kevertem, majd lapáttal kevertem bele, - átforgatva, hogy ne törjenek - a ribizliszemeket.

Három részre osztottam, a lapokat betöltöttem. 

A tetejére citromlével elkevert porcukormáz került - sűrűnfolyós kell, hogy legyen - de ez most a nagy melegben nem igazán állt meg a torta tetején. Persze lehet csokit is olvasztani rá, de szerintem direkt jó még hozzá egy kis savanykásság, hiszen az eredeti ribizlis süti is azzal kerek.: http://piszke.blogspot.hu/2007/07/ribizlis.html  (vagyis kocka...:))

2012. július 3., kedd

Kreol csirkevagdalt



6 perc sütési idővel, mellé paradicsom-zeller salsával ( mennyivel jobban hangzik, mintha azt próbálnám leírni, hogy apróra vágott paradicsom-zeller keveréke...:)) - tökéletes húsos kaja meleg időkben, mert, mint az közismert, salátán csak nők tudnak elélni napokig.
A fűszerezés és a mellévaló saláta a jambalaya ízesítésén alapszik - így mentettem át a téli comfort food-ot egy gyors nyári zöldséges-húsos kajába, és nálunk ez most nagyon kiütötte a klasszikus magyaros kerek fasírtot, holott az alapvető gyermekélelmezési fogás volt, minden preferált főzelékhez vagy körethez.

Hozzávalók: (6-8 darabhoz, mérettől függően)

40 dkg csirkemell
1 kicsi tojás
1 csapott tk. kreol fűszerkeverék (itt van, hogy készítsük házilag)
4-5 szál zellerzöld
2 gerezd fokhagyma
2 tk. paradicsompüré
fél fej lilahagyma
1 ek. zsemlemorzsa

a salsához:
4 nagy paradicsom, kimagozva
2 szárzeller-szál
só bors
fél lime vagy citrom leve

A húst kockára vágtam, a zellert és a lilahagymát felaprítottam, a fokhagymát lereszeltem, és minden más hozávalóval együtt megpörgettem az aprítógépben. Nem kell sima masszát kapni, az a jó, ha maradnak benne kicsi húsdarabok. Ha valaki türelmes, akkor elég, ha csak nagyon éles késsel igazán apróra vagdalja a csirkehúst, és úgy keveri be a többi hozzávalóval.

Ezután lapos pogácsákat formáztam a masszából, és kevés olajon, teflonserpenyőben oldalanként 3 perc alatt átsütöttem.

A salsához a hozzávalókat apróra vágtam, elkevertem.

Related Posts with Thumbnails