2016. február 25., csütörtök

Petite pain au chocolat - expressz croissant tészta



A croissant tésztája az alapja egy másik  nagy francia klasszikusnak: ez  a petite pain au chocolat, cuki kis leveles-vajas-élesztős tekercsek, a belsejükben étcsokival.

Az expressz házi leveles-vajas tésztát már régóta csinálom,  de ezeréves tervem, hogy egyszer nekiállok a croissantnak. Ahhoz, hogy  reggel legyen épp langyos a tejeskávé mellett, mert úgy az igazi,  kiszámolgattam, hogy kb. hajnal kettőkor kellene kezdenem a műveletsort. Nos, ennyire nem vagyok megszállott, ezért a croissant akkor esélyes, ha majd egyszer krónikus álmatlanság gyötör - bár természetesen a Népek helyesléssel fogadták az ötletet, és biztosítottak arról, hogy ha van reggelire langyos házi croissant, akkor lehet, hogy hajlandóak hétvégén akár tíz előtt is felkelni.

Addig is kénytelenek beérni  ezzel az expressz változattal: ugyanaz a brutális vajas-élesztős-leveles tészta, csak kicsit felgyorsítva, viszont éjszaka a hűtőben még dolgoznak az összetevők, és reggel nagyon gyorsan kész vannak a befejező műveletek, csak a tészta átmelegedésére kell várni. (és nem kell kettőkor felkelni hozzá...)

A lényeg a gyorsaság, hogy ne melegedjenek át az összetevők, és az, hogy mindig csak épp a szükséges mennyiséggel lisztezzünk alá-fölé a tésztának, hogy ne nehezítsük el.
A víz mennyisége a liszt minőségétől is függ, az itt leírtnál az eredeti recept kicsit többet tartalmazott, de ennyi nekem pont elég volt: a tésztának könnyen kezelhetőnek kell lenni, de nem szabad túlságosan ellágyítani sem.



Hozzávalók: (12 darabhoz)

25 dkg liszt (tegyük be egy órára a hűtőbe vagy akár a mélyhűtőbe  előtte)
2  gr szárazélesztő (kb. egy kávéskanál) vagy 4 gr friss élesztő
1,5 dkg cukor
3 gr só
1,2 dl jeges víz
25 dkg hideg vaj
6 dkg étcsoki
1 tojás, egy csipet sóval felverve
mandulapehely vagy jégcukor

A hideg lisztet tálba szitáltam. A közepébe mélyedést készítettem, beleszórtam a cukrot, a szárazélesztőt, 2 evőkanálnyi vizet meglangyosítottam,  összekevertem a cukorral és az élesztővel, és pár percig állni hagytam. A vajat addig vékony szeletekre vágtam, elkevertem a liszttel, majd hozzáadtam  a jeges vizet  és a sót,  a tésztát gyorsan kézzel összegyúrtam. (Nem baj, ha ekkor még kicsit darabos a vaj a tésztában, lényeg a gyorsaság.) 20 percig folpackban a hűtőben pihentettem.

A pihentetés után lisztezett munkalapon, felülről is enyhén lisztezve, hogy ne ragadjon kb. 20x45 cm-es téglalappá nyújtottam.

Az alsó, keskenyebbik széle felől felhajtottam a tészta egyharmadát, rá felülről a felső harmadát, így egy 20 cm cm széles 15 cm magasságú téglalapot kaptam, ezt balról jobbra még félbehajtottam. (Azaz  lett egy kb.  10x8 centis, tömzsi tésztatéglám.)
Ezt újra kinyújtottam az előbbi méretre, úgy kezdve, hogy a 10 centis szélek legyenek alul-felül  (megint lisztezve), és ugyanígy hajtogattam. 

Betettem 20 percre a hűtőbe. 

Ismét kinyújtottam és  hajtogattam ugyanúgy, mint az előbb, kétszer ismételve, és ezután egy éjszakára a hűtőbe raktam.

Reggel a tésztát két részre vágtam, külön-külön 30x20 cm-es téglalappá nyújtottam és  5x20 cm-es csíkokra vágtam. A tésztacsíkok egyik rövidebbik  végére felkockázott csokit szórtam, itt kezdtem a felcsavarását a tésztának, félúton szintén szórtam rá kevés csokit és teljesen feltekertem, úgy, hogy a tésztacsík másik vége a tekercs aljára kerüljön.

A kész tekercseket egymástól tisztes távolságban tepsire raktam és egy órát hagytam kelni-átmelegedni. Ezután a felvert tojássárgájával kentem, megszórtam mandulával és 220 fokra előmelegített sütőbe raktam. A sütő hőfokát rögtön visszavettem 190 fokra és kb. 30 percig sütöttem a sütiket.

A receptet ezen a blogon találtam.







2016. február 23., kedd

Kókuszos-kesus csirkecurry



Aki rendszeres olvasója a blognak és benéz a facebook-oldalra is, az tudja, hogy nálunk az olasz vonal mellett nagyon mennek a fűszeres, indiai kaják, és top 5-ben van a csirke tikka masala ( fűszeres-csípős-paradicsomos szósszal) és a mughlai csirke (fűszeres-mandulás szósszal). Mindkettőt gyakrabban csinálom, mint bármilyen pörköltet, talán még a csilis bab, ami a fűszeres-csípős egytálétel vonalon labdába rúghat.

Nademost.

Hát ez a curry - Sri Lanka-i eredetű - az eddigiek legeslegjobbja. Lehet hogy kicsit rémisztő a sokféle fűszer, de semennyire se bonyolult az elkészítése, csak szépen sorba kell menni: fűszerzés, kesu-kókusz, átsütés, majd még minden hozzávalót zutty elkeverni és készre főzni.
Annyira elcsépelt azt mondani hogy ízorgia, pedig az.

Én pedig most csinálok a hétvégén  4 adag fűszerkeveréket, meg 4 adag kesu-kókusz pasztát, lefagyasztom, és akkor bármikor 5 perc munkával kész van. 

Annyira jó, hogy még a naan kenyeret is elfelejtették reklamálni hozzá, megették rizzsel.

Fűszerek: az édesköménymagon kívül bármi beszerezhető egy nagyobb multiban, az édesköménymagot pedig az Auchanban vettem. 

Kókusztej: tegyük előtte pár órára hideg helyre, ekkor a konzerv felnyitásakor felül lesz a sűrűbb krém, ebből kanalazzunk a mártáshoz, maradékból meg legyen egy kis kókusztejes panna cotta például.

A receptet itt találtam, de a családot megkíméltem a petrezselyemgyökér nagyvonalú használatától, bár szerintem nagyon belefér az ízvilágba. A lehetetlen mennyiségeket (mennyi lehet vajon 1/4 tk. szegfűbors, ha egy szegfűbors legalább kétszer akkora mint egy normál borsszem...?!) próbáltam valahogy ésszerűvé alakítani, részben becsléssel, de szerintem jól ment.

Hozzávalók:
1 kg csirkehús (én vegyesen használtam felsőcombot és mellet, utóbbit a fiatalság miatt, combból egyértelműen finomabb)

só és bors
5 dkg gyömbér lereszelve
4 gerezd fokhagyma, lereszelve
4 szem szegfűszeg
1-1 csapott kk. édeskömény-mag, koriandermag, római kömény, kurkuma és cayennebors
6 zöld kardamom
5 szem egész szegfűbors
3 ek. citromlé
5+5 dkg kesudió (ha sózott, ne adjunk az ételhez több sót, vagy csak utólag sózzuk)
3 ek.kókuszreszelék

4 dkg vaj
2 nagyobb fej vöröshagyma
1 ek. paradicsomsűrítmény (a tubusosat használom az Aldiból)
kisujjnyi fahéj
7 dl húsleves
5 ek. sűrű kókusztej
5 dkg kesudió 

A csirkét picit sóztam (mert sós kesut használtam), borsoztam, és jól belemasszíroztam a gyömbért és a fokhagymát.
A szegfűszeget, édesköménymagot, római köményt, koriandert, a kardamomból kiszedett magokat és  a szegfűborsot serpenyőben folyamatosan  kevergetve átpirítottam, mikor illatozni kezdtek, gyorsan mozsárba szórtam és porrá törtem. Hozzáadtam a kurkumát és a cayenne borsot, majd elkevertem a fűszerkeveréket a citromlével, beleforgattam a húst és egy órára a hűtőbe tettem.

A serpenyőben megpirítottam a kesut, majd a kókuszreszeléket (ez pillanatok alatt kész,vigyázni kell) és botmixerrel a kesuból 5 dekát pürésítettem a kókuszreszelékkel.

A vajat megforrósítottam, a csirkecombokat -  először bőrével lefelé - pár percig pirítottam, megfordítottam, hozzáadtam a felkockázott csirkemellet is, fehéredésig pirítottam, majd kiszedtem a serpenyőből, félreraktam.
Az apróra vágott vöröshagymát a zsiradékon megdinszteltem, hozzáadtam a paradicsompürét, a fahéjat is pár percre, majd visszaraktam a húst a serpenyőbe, hozzáadtam a húslevest és a kókuszos-kesus pasztát. Kb. 30 percig félig lefedve pároltam, ezután a kókusztejet is hozzáadva még pár percig összeforraltam.

Tálalás előtt szórtam meg a megpirított kesudió másik felével. 



2016. február 18., csütörtök

Tejcsokis-szezámos ropogós keksz

 

Nem voltam igazán biztos benne, amikor a tejcsokit és a szezámmagot ebben a kekszben összehoztam, hogy milyen lesz majd a végeredmény, de azt mondhatom, a páros messze a várakozáson felül teljesített: a lágyan édeskés csoki meg a széleken körben jól megpirult, ropogós mély ízű magocskák igazán addiktívak együtt. Egyrészt a teljesen eltérő állaguk, másrészt az édes-füstös párosítás nekem  abbahagyhatatlanná tette ezeket a kekszeket. 
Ha valaki szereti a sós karamellt, vagy a hús-gyümölcs párosításokat, az édes-savanyút, akkor biztos, hogy  ezt a sütit is szeretni fogja.

Hozzávalók: (18-20 db nagyobb kekszhez)
 
10 dkg puha vaj
10 dkg cukor
csipet só
1 tojás
15 dkg liszt
5 dkg tejcsoki (ne Milka legyen, mert nem bírja igazán jól a sütést)
3-4 ek. szezámmag




A vajat és a cukrot és a sót 3 percig kézi mixerrel habosítottam,  belekevertem a tojást, a lisztet, belereszeltem a csokit, és kézzel gyorsan egyneművé gyúrtam.
A tésztából kb. 20 centi hosszú 4 cm vastag rudat formáztam, folpackba csavartam, és fél órára a mélyhűtőbe raktam.Ezután kibontottam,  a folpackot egyenletesen megszórtam  a szezámmaggal és a tésztarudat enyhén nyomva belegurigáztam  a tésztába a magokat.
Éles késsel kisujjnyi szeleteket vágtam,  sütőpapírral bélelt tepsire raktam egymástól 4 cm távolságra, mert sütés közben kissé megnőnek a kekszek.
200 fokra előmelegített sütőben, a középső rácson az első adagot 10, a másodikat 8 percig sütöttem-  ekkorra már átmelegszik a tészta, ezért hamarabb sül meg.
A sütőből kivéve pár percig még a tepsin pihentettem – ilyenkor még puhábbak a kekszek – , majd rácsra szedtem.

Falatnyi kekszekhez  két vékonyabb, 2 cm átmérőjű rudat kell formázni, így nekik 20 perc mélyhűtő is elég lesz.

2016. február 16., kedd

Paszternák-krémleves



Bár régebben elképzelhetetlennek tartottam, hogy valaha is megeszek a répán kívül bármilyen gyökérzöldséget (vagy például a paradicsomot, igen), de most már megy akár nyersen is - szerintem a petrezselyemgyökér például legtöbbször kifejezetten és már szinte zavaróan édes. A paszternáknak sem kell elbújnia, ha a cukortartalmat nézzük,  ezért gondoltam, hogy jó lesz egy karamellizált verzió, minimális cukorral  kisegítve. Na és mivel régóta tudjuk, hogy Baconnal Minden Jobb, jöhet a szalonna is, aminek a füstölt-sós íze tökéletes alap a leveshez és lesz belőle  finom ropogós-sós rágcsa is  a tetején, hogy ellensúlyozza az enyhén édeskés, de mégis kicsit földes paszternákízt.

Hozzávalók: (2 személyre)

2 dkg vaj
4 szelet bacon
25 dkg paszternák (tisztított súly)
5 dkg krumpli
2 kk barna nádcukor
1 csapott kk só
5 dl csirkehúsleves
1 dl tejszín

Az apróra kockázott bacont a vajjal lassan megpirítottam, a kis baconkockákat kiszedtem és félreraktam. A paszternákot vékony karikákra vágtam, a zsiradékot felforrósítottam, rádobtam a zöldséget, hozzáadtam a cukrot és folyamatosan kevergetve pár percig karamellizáltam.
Sóztam, felöntöttem a húslevessel, hozzáadtam a vékonyra szeletelt krumplit is, és kb. 10 perc alatt készre főztem. Botmixerrel pürésítettem és egy percre visszatettem a tűzre, amíg a tejszínnel összeforraltam. A félretett baconkockákkal megszórva tálaltam.


2016. február 11., csütörtök

Tejcsokis-karamellás körtés brownie







Az ideális vigaszsüti: csoki, csoki, karamell. A körte meg passzol mindehhez, az alacsonyabb hőfok miatt nem is szárad ki, klassz üde íze van az ütős csokis-kakaós tésztában. Egy ilyen kocka után eláll az eső, kisüt a nap, lecsendesül a szélvihar, nyílik a hóvirág, jön a tavasz, de azért még biztonságos távolságban van a strandszezon.

Hozzávalók (20x20-as vagy kerek, 20 cm-es kapcsos formához):

- a tésztához:

10 dkg tejcsokoládé
10 dkg étcsokoládé
15 dkg vaj
3 dkg holland kakaópor
10 dkg sűrű tejföl
15 dkg cukor
csipet só
3 tojás
6,5 dkg liszt
3 közepes, keményebb húsú körte

- a szószhoz:
3 ek. cukor
1 ek. víz
fél dl tej

A sütőt 160 fokra előmelegítettem, a formát sütőpapírral béleltem, úgy, hogy két szembelévő oldalán túllógjon a papír. (Ennél megragadva majd könnyebb lesz kivenni a formából, a kapcsosnál csak simán béleljük ki sütőpapírral az oldalát.)
A kétféle csokit felkockáztam és a vajjal együtt a mikróban a legnagyobb fokozaton, félpercenként kivéve és megkevergetve egybeolvasztottam.A tojásokat, a cukrot, a csipet sót és a tejfölt hozzáadtam, simára kevertem. Hozzászitáltam a lisztet és a kakaót, elkevertem, a tepsiben elegyengettem.
Megszórtam a meghámozott, kockákra vágott körtével, és 35 perc alatt készre sütöttem.
 
A karamellszószhoz a cukrot egy kisebb lábasba szórtam, meglocsoltam a vízzel és kevergetés nélkül addig melegítettem, míg a víz elpárolgott, a cukor pedig borostyánszínű lett.
Lehúztam a tűzről, a tejet mikróban felforrósítottam és óvatosan, több részletben a karamellre öntöttem. Visszatettem a tűzre, és addig kevergettem, amíg a karamell teljesen felolvadt és a szósz kissé besűrűsödött.

2016. február 9., kedd

Cheddaros-jalapenos gnocchi




A mi   tökéletes fúziós konyhánk: tex-mex olasszal kombinálva... 
Tényleg, biztos kifinomultabb a sok távol-keleti íz, perui fűszerekkel, itthon nehezen hozzáférhető halakkal, herkentyűkkel és zöldségekkel, de az biztos, hogy nálunk csak  akkor övezi felhördülés a tervezett hétvégi menüt, ha valaki lemarad róla, és csípős-fűszeres-indiai-tex-mex-olasz kaja várható. 
Ennél a gnocchinál is ment rögtön az alkudozás, hogy ha már mi ezt ebédelünk, akkor akár lehetne ez vacsorára is, vagy másnap ebédre, vagy bármikor, de sürgősen!

Hozzávalók: (nálunk 2 személyre)

1 csomag félkész gnocchi
4 szelet bacon
4 dkg vaj
2 dl tejszín
5 dkg cheddar
1 kk. szárított jalapeno paprika pehely ( aki bírja..aki nem, az tegyen bele kicsit kevesebbet elsőre)
1 kk. só
bors
1 dl víz

A sütőt 180 fokra előmelegítettem.
Egy nagy, mély serpenyőben az apróra vágott bacont a vajban kis lángon lassan megpirítottam, amikor kész lett, kanállal kiszedtem, a maradék zsiradékban pedig jól átforgattam a gnocchikat. Felöntöttem a tejszínnel, ráreszeltem a sajtot, hozzáadtam a fűszereket, átkevertem, a vizet hozzáadva felforrósítottam, majd betettem 8-10 percre a sütőbe, míg a mártás besűrűsödött.
A szalonnapörcökkel meghintve, további cheddarral szórva tálaltam.



2016. február 4., csütörtök

Kókusztejes-csokis csigák



Ebből a szuper kókusztejes tésztából készültek ezek a csigák, és persze tudhattam volna rögtön, hogy a Népek szerint ezután felesleges a sima verziót erőltetnem, mindig a csokis-kókuszos, krémes verziót kérik rajtam számon. Az eredeti tésztához képest ebbe  egy kicsivel több cukrot tettem,  de ha nem étcsokit, hanem klasszikus vaj-cukor-kakaópor tölteléket használunk, akkor szerintem elég az alap cukormennyiség.

Hozzávalók:

40 dkg liszt
1/2 dl langyos víz
8 dkg cukor 
2.5 dkg friss élesztő
1 db 400 ml-es  kókusztejkonzerv elfelezve ( Aldi sajátmárkás, 100 gr/22 gr kókuszzsír)  
3 dkg vaj
plusz 4 dkg cukor
1 csapott ek. étkezési keményítő
10 dkg  étcsokoládé (legalább 60%-os kakaótartalommal)



A langyos liszt közepébe mélyedést készítettem, belemorzsoltam az élesztőt, megszórtam  egy teáskanálnyi cukorral, ráöntöttem a langyos vizet, elkevertem és letakarva 10 perc alatt megfuttattam.
A vajat és a kókusztej felét is meglangyosítottam és összekevertem őket a 8 dkg cukorral.

A lisztet elkevertem a felfuttatott élesztővel, hozzáadtam a vajas-kókuszos-cukros keveréket és 5 perc alatt fényes, sima tésztává dagasztottam a robotgéppel. A tálat szorosan lefolpackoztam és a tésztát  langyos konyhában 1 órát kelesztettem.
A megkelt tésztát lisztezett munkalapra fordítottam, enyhén átgyúrtam  és két részre osztottam, hogy könnyebben lehessen formázni. Kb. 40x 15-ös lapokká nyújtottam őket, a reszelő dura oldalán ráreszeltem az étcsokit, a rövidebbik oldal felől feltekertem és kb. 1,5  centis darabokra vágtam.
Egy 26 cm-es és egy 22 cm-es tortaformába rakosgattam a  csigákat, tisztes távolságra egymástól - az újabb kb. 45-50 perces kelesztés alatt teljesen betöltötték a formákat.

A sütőt közben 190 fokra előmelegítettem, a 4 dkg cukrot és a keményítőt elkevertem, hozzáadtam a kókusztej maradékához és mielőtt csigákat a sütőbe raktam volna, meglocsoltam őket a kókusztejes keverékkel.
20 perc után már lehetett is kivenni a foszlós-olvadt csokis-alul-kókuszkrémes csigákat.

2016. február 3., szerda

Kókuszgolyó




De nem olyan - ember nincs aki ne tudná, hogy háztartási keksz, vaj dzsem, kakaópor, egy kis alkohol vagy aroma, meghempergetjük, megesszük. Már az alsósok  rejtvényújságjában is benne volt harminc  éve is  a receptje, mert egy gyerek is meg tudja csinálni, és benne volt pár éve is, amikor az én Kisebbem hozta haza lelkesen az ilyen kiadványokat.
Ez viszont egy  kis luxy kókuszgolyó, mert házi piskótából van, ami kimaradt egy sütiből, és akkor úgy gondoltam, tegyünk bele minden jót, ami kéznél van.


Hozzávalók: (20 darabhoz)

10 dkg kakaós piskóta
3 dkg kókuszreszelék
3 dkg puha vaj
1 ek. holland típusú kakaópor
2 ek. házi barackdzsem
kb fél dl Bailey's

5 dkg kókuszreszelék a beleforgatáshoz

 


A piskótát elmorzsáltam és villával összenyomkodtam a többi hozzávalókat, és annyi likőrt öntöttem hozzá, hogy jól formázható nedves masszát kapjak. Golyóbisoztam, kókuszreszelékbe hempergettem, igazságosan elosztottam a Népek között előre, hogy ne legyen vita, hip-hopp már nem is volt belőle.
Így kell elbánni a maradékkal!





2016. február 2., kedd

Fokhagymás sült brokkoli pirított mandulával




Köret, vagy meleg saláta vagy zöldséges főétel, hogy tetszik, nekem annyira kell most a zöld, hogy  állandóan van brokkoli a hűtőben: hetente leves, meg ilyen-olyan köretek. Ez az egyik legjobban sikerült: az enyhén fokhagymás, vajas, krémes szárú brokkoli meg a ropogós mandula  eteti magát, táplálkozástudományosan is rendben van, főleg ha ebéd után van egy kis fánk is!

Hozzávalók: (köretként 2 személyre)

1db brokkolifej, kb. fél kg
2 gerezd fokhagyma
2 dkg vaj
2 evőkanál olívaolaj
2 ek pirított mandula
pici só

A mandulát közepes lángon száraz serpenyőben kevergetve átpirítottam és félreraktam. A brokkoli vastag szárát levágtam ( húslevesbe tökéletes), a fejet rózsákra szedtem és a rózsákat kb fél centi vastagságúra felszeleteltem. Két részletben készítettem el, egy nagy teflonserpenyőben,  hogy egy rétegben lehessen sütni: a vaj felét megolvasztottam, az egyik gerezd fokhagymát szétnyomva, kis lángon lassan megdinszteltem benne, hogy átvegye a fokhagyma aromáját, azután kihalásztam, a vajból, hozzáadtam egy evőkanál olívaolajat, feljebb csavartam a lángot és oldalanként 2-3 perc alatt  megsütöttem a brokkoliszeleteket.
A fenti adag második felét ugyanígy készítettem el, tálaláskor megszórtam a pirított mandulával, enyhén sóztam.

Related Posts with Thumbnails