2016. október 20., csütörtök

Mogyorós - karamelles tejcsoki torta




Éppen ideje volt, hogy ez az augusztus végén készült szülinapi torta felkerüljön ide, a legjobbkor, egy ronda, szürke, esős héten - hát mondja bárki, hogy nem jó ilyet nézegetni ha  elönti az embert a depresszió.

A júliusi szülinapi tortához képest  csak visszafogott, 4 réteg a piskóta, viszont a krém kétféle, ha már az ünnepelt karamellt és mogyorósat kívánt - de ugyanolyan alapból kiindulva nem annyira vészes megcsinálni. A szokásos amerikai stílusú piskóta is kapott egy kis átalakítást: mogyoróval és kevés nutellával lett mogyorósítva.

Mivel ekkorra már volt gyakorlatom, egészen gyorsan ment: a tortalapokat megsütöttem előző este, így másnapra már csak a krém és az összeállítás maradt. Ja és persze a macaron mindig van itthon is elkészült előző nap :)

A torta magassága kb 20-22 cm volt, szóval a komoly mennyiségű krémmel 16 szelet bőven kijött belőle.


Hozzávalók: ( 18 cm-es forma, 2x kell kisütni egy ekkora adagot, vagy duplázni kell a  mennyiségeket, ha van két formánk)

15 dkg liszt
5 dkg darált mogyoró
17 dkg cukor
2 dkg holland kakaó
5 gr szódabikarbóna 
6 gr  sütőpor
fél tk. só
1 tojás 
4 dkg natúr joghurt
egy teáskanál citromlé
3 dkg nutella
1 kk. vaníliakivonat
0,6 dl presszókávé
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a formákat alul és oldalt sütőpapírral béleltem.
Az első hét hozzávalót összekevertem. 
A tojást  simára kevertem a maradék 5 hozzávalóval. A száraz hozzávalókat rászitáltam a nedves hozzávalókra,  simára kevertem, a formákba öntöttem. A sűrű piskóta  30-35 perc sült készre. A formából rácsra fordítottam, leszedtem a sütőpapírt és hagytam kihűlni. Mindkét tortalapot vízszintesen kettévágtam, még így összesen 4 lapot kaptam. (Ha áll a tészta míg vár a formára, elkezd dolgozni benne a sütőpor és a szódabikarbóna hamarabb, és nem lesz egyforma magas, akkor egymás után kétszer keverjük ki ezt az adagot.)



- a tortakrémhez:

1,8 dl tej
10 dkg cukor
egy rúd vanília vagy 2 ek vaníliakivonat vagy 3 vaníliáscukor
15 gr étkezési keményítő
3 tojás sárgája
25 dkg vaj
csipet só
 
A krémhez való vajmennyiséget kivettem a hűtőből, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen.
A krémhez a tejet a vaníliarúd kikapart magjával egy kicsi lábasban  melegíteni kezdtem. A cukrot és az étkezési keményítőt elkevertem, hozzáadtam a tojások sárgáját is, majd a meleg tejből 4 evőkanálnyit. Ezt a simára kevert langyos alapot adtam hozzá a melegedő tejhez és közepes lángon, kevergetve addig főztem, amíg besűrűsödött - amikor elkezd picit bugyogni, egy perc után  le kell húzni a tűzről, mert "visszaenged" a keményítő, ha túlfőzzük. A tűről levéve a mély, literes mérőkancsómba öntöttem - mivel nem túl nagy mennyiség, muszáj, hogy beleérjenek a habverők rendesen - és a kézi   mixer legnagyobb fokozatán addig habosítottam, míg langyosra nem hűlt. Ez a lépés nem hagyható ki, mert extra sok levegőt visz a masszába, és tökéletesen  sima, fényes alapot kapunk vele, továbbá nem lesz bőrös sem.
Meg kell vári míg teljesen kihűl a puding szobahőmérsékletűre - és ekkor ismét fel kell verni habverővel, majd  amikor jó habos, kanalanként kell hozzáverni a puha  vajat a mixer habverőivel magas fokozaton. A szobahőmérsékletű krém  így könnyű, habos és levegős lesz.
 
-a karamellkrémhez még:
10 dkg cukor
1,7 dl forró tejszín
fél rúd vanília vagy 1 tk vaníliakivonat vagy 2 vaníliáscukor
2 dkg vaj
csipet só
 
A karamellhez egy  vastagabb aljú  lábast vettem elő és közepes  lángon melegíteni kezdtem, az aljára pedig vékony rétegben cukrot szórtam. Mikor a cukor valahol olvadni kezdett, oda szórtam még, hogy lehűtse az adott részt. Türelemjáték, de ez a legkényelmesebb módja a karamellkészítésnek. Így is lesz olyan rész, ami előbb kezd pirulni (hacsak nincs profi indukciós sütőnk és lábasunk), de nem kell kevergetni, legfeljebb kicsit rázogatni, forgatni a lábast. Mire az összes cukrot a lábasba szórtam, már csak várni kellett, mikor válik szép sötét karamellszínű folyadékká - ha van is benne pár világosabb cukorsziget, ekkor már lehet kevergetni a tűzről lehúzva. Amikor teljesen sima és sötét karamellszínű lett, kevergetve  hozzáöntöttem a forró tejszínt - vigyázat, erősen bugyborékol! - majd jól elkevertem, minden egyes körben. Hozzáadtam a vaníliarúd kikapart magjait is.Közepes lángon addig kevergettem, míg teljesen felolvadt a karamell a tejszínben, ekkor lehúztam a tűzről, belekevertem a vajat és a csipet sót. Hűlni hagytam.
 
A krémalap 2/3-ához mixeltem 12 dkg karamellszószt, ez került 3 részletben a 4 tortalap közé, és közben 15-15 percre betettem a hűtőbe, hogy megdermedjen a krém, és bírja jól a többiek súlyát. (A macaronok töltéséhez kihagytam 3 ek.krémet.)

a tejcsokis-mogyorós krémhez:

10 dkg darált, pirított mogyoró
15 dkg tejcsoki

A krémalap maradék egyharmadához mixeltem a darált mogyorót és az óvatosan felolvasztott, de már nem is langyos étcsokit.

Először egy vékony réteget tettem a torta oldalára és a tetejére, azután egyenletesre kentem a torta oldalát - ha nincs spéci szerszámunk hozzá, egy vonalzó tökéletesen megteszi - ,  az összes maradék tejcsokis krém ment a torta tetejére  3 evőkanálnyit kivéve, amit sima csőrű habzsákba töltöttem. Hűtőbe raktam, mert a csokimázat a hideg tortára kell csorgatni.

A mázhoz:

10dkg étcsoki
1 dl tejszín
1 kk étolaj

A tejszínt felforrósítottam, az apróra tört csokira öntöttem, hozzáadtam a pici olajat és párpercnyi állás után rugós habverővel fényesre és simára kevertem.

Először a csorgatásokat csináltam meg, kiskanálból adagolva a mázat, majd a torta tetejét teljesen bevontam.

Erre jöttek azután a karamellkrémes macaronok, a mogyorókrém a habzsákból, áfonya mert épp volt otthon és a karamelldísz.

Ehhez 2 evőkanál cukrot karamellizáltam,egy összegyűrt, majd kisimított sütőpapírdarabot megspricceltem rummal ( minél erősebb az alkohol,annál jobb lesz a buborékosodás)és ráöntöttem a forró karamellt, és gyorsan szétcsorgattam a sütőpapíron.

2016. október 18., kedd

Padlizsáncurry földimogyoróval és kókusszal



Az elmúlt évek alatt szép csendben curry-rajongók lettünk, többször készül, mint bármilyen pörkölt: a gyerekek kedvence még mindig a csirke tikka masala (naan kenyérrel, sokkal) én jobban szeretem a kifinomultabb mughlai curry-t, de ez a tavalyi kókuszos kesus is nagyon bejött, ha kapok zöld currypasztát, akkor biztos van belőle szintén csirkével, csináltam már marhahúsból is, de azzal nem volt annyira átütő, hogy ide felkerült volna, meg lemaradt mellőle a szezámmagos laposkenyér, azzal lett volna az igazi... 

Ezt a zöldségcurry-t pedig kétszer is csináltam már ősszel, ahogy a piacon el lehet kapni még az utolsó padlizsánokat, amik már nem nőnek csak kicsi ökölnyire - ők a legfinomabbak.

Nyilván gyerek egyben még ekkora zöldséget sem eszik meg,ezért kétszemélyes adag készült, de majd fogom ezt a fűszerkombinációt húshoz is használni, mert nagyon finom: a mogyoró-kókusz-tamarindpaszta (ázsiai/kínai élelmiszerboltokban kapható/online is elérhető itthon is, de lehet helyettesíteni is simán) édes-sós-pörkölt-savanykás kombinációja a sok klasszikus curry-fűszerrel nagyon ütős lett. 
A második adagot egy kis habaneroval küldtem meg, mert már nem volt elég sima chili itthon, igen, ebben  azért inkább a csípős (nagyon csípős) dominált :)

Hozzávalók: (2 személyre)

40 dkg bébipadlizsán
-a fűszerezéshez:
1ek. római kömény
2 tk.chilipor
2 tk.őrölt kurkuma
1 tk só

1 vöröshagyma, apróra vágva
1tk. fehér mustármag
2 ek.olaj

4 dl víz
4 dkg kókuszreszelék
4 dkg pörkölt földimogyoró
2 ek. tamarindpaszta (vagy: 1 lime leve és 2 ek.sűrű házi barackdzsem)
2 szárított thai chili

2 tk. barna nádcukor(kókuszvirágcukor, annak, aki tart otthon)

köretként: főtt rizs



 A fűszerezéshez a hozzávalókat elkevertem (a római köményt mozsárban megtörtem), a padlizsánokat alul keresztben félig bevágtam és kissé szétnyitva, kiskanállal a vágásokba szórtam az elkevert fűszerek kb. felét.Félreraktam.

Az olajat megforrósítottam, hozzáadtam a mustármagot, megvártam, míg pattogni kezd, majd beleraktam a hagymát és kevés sóval kevergetve üvegesre pirítottam. A padlizsánokat a hagymára rakosgattam és minden oldalukon átforgatva kissé átforrósítottam. Hozzászórtam a kimaradt fűszert és aláöntöttem kb. egy decit a vízből, lefedtem és hagytam párolódni.

Botmixerrel pürésítettem a kókuszreszeléket, a földimogyorót,a chiliket  és a tamarindpasztát a maradék vízzel együtt, és mikor a padlizsánok már félig megpárolódtak (ez kb. 15 perc) hozzáadtam, belekevertem a nádcukrot is és további 10 percig főztem, ekkorra a padlizsánok is átpárolódtak, de a húsuk még nem esett szét.

Szükség esetén a végén sózzuk: én sós földimogyorót használtam, így pont elég sós lett.

A recept erről a szépséges indiai blogról származik.




2016. október 13., csütörtök

Mandulás csokitorta



Kicsike torta, mégis súlyos darab. Egy szeletkével el lehet húzni egy jóideig.

Vannak, akik (tévesen) úgy gondolják, hogy ősszel - és ráadásul az ősz ellen,a szürkeség meg az eső ellen -  sütőtöklevest kell enni.

Szerintem meg jó sok csokit kell enni.

Van már a piacon új dió, mandula, mogyoró, bármelyik jó belőlük ebbe a tortába, liszt meg pont  nem kell bele, mert az hizlal,és mindjárt karácsony, addig muszáj kicsit visszafogni magunkat.

Hozzávalók: (20cm-es kerek formához)

15 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé
10 dkg darált mandula
3 nagyobb tojás
12 dkg cukor
0,5 dl Bailey's ( vagy konyak, rum, narancslikőr, mandulalikőr, kávélikőr stb.)
- a tetejére:
5 dkg étcsokoládé
1 ek. étolaj
pár szem durvára tört mandula



A vajat és a felkockázott étcsokoládét a mikró közepes fokozatán, többször megkevergetve összeolvasztottam, hűlni hagytam.
A tojásokat szétválasztottam, a tojássárgákat egy mélyebb tálban a cukorral 6-8 perc alatt sűrű, krémes habbá mixeltem, külön tálban habbá vertem a fehérjéket is.
A tojásos-cukros krémhez adtam a már csak langyos vajas-csokis mixet, a likőrt, a habot 3 részletben forgattam hozzá, és közben hozzászórtam a darált mandulát is.
Sütőpapírral bélelt formába öntöttem, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 40-45 percig – tűpróbázva – sütöttem

A mázhoz a csokit apróra törtem, kb. egy perc alatt, többszöri átkeveréssel a mikróban felolvasztottam, elkevertem az olajjal és a torta tetejére kentem, mandulával szórtam.

.
 

2016. október 11., kedd

Krémsajtos-jalapenos töltött sült krumpli



A "jalapeno popper bites" igazi amerikai meccsnézős bulikaja, nálunk meccstől és bulitól függetlenül mindenki imádja, hiszen van benne minden,ami abszolút prioritás nálunk: krémsajt, csípős cucc és bacon.
Ez a krumplis változatát is olyan könnyű jalapeno popper twice baked potato-nak nevezni, csak magyar nevet nehéz neki adni - na és főleg nem burgonya, mert nálunk még sose kérdezte meg még senki vacsora közben, hogy kaphat-e még egy kis burgonyát...
Mondanom sem kell, hogy ez igazi bekuckózós, esős őszi hideg téli vacsora,és ha valaki nem kap jalapenot sehol - amit én most  az Alföld közepén,az útmenti kis termelői bódéban vettem, ahol hosszú évek óta veszem nyáron a dinnyét,ősszel a szőlőt, paradicsomot, paprikát meg a télálló krumplit- akkor a klasszikus csöves, erős, sötétzöld paprikával is helyettesítheti.

Hozzávalók: (4személyre)

8 közepes méretű krumpli
10 dkg bacon
20 dkg natúr krémsajt
4 ek. tejföl
5 dkg vaj
2 gerezd fokhagyma
2 jalapeno paprika

-a tetejére:
10 dkg cheddar sajt, reszelve



A jól megsikált krumplikat villával megszurkáltam  és  200 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt megsütöttem.
Közben a bacont hideg serpenyőbe téve, kis lángon lassan ropogósra pirítottam, papírtörlőre szedtem, mikor kihűlt, apróra tördeltem. 1 evőkanálnyit félreraktam.
A krémsajtot elkevertem a tejföllel és belereszeltem a fokhagymát. A paprikákat kissé kimagoztam (nagyon erősek) apró kockákra vágtam.
A kissé meghűlt krumplikat hosszában kettévágtam, a megsült belsejüket kikanalaztam,körben kis peremet hagyva és összekevertem a többi előkészített hozzávalóval. Visszatöltöttem a félbevágott krumplikba, megszórtam a cheddarral és megszórtam a félrerakott,apróra tördelt baconnal.
10percre visszaraktam a forrósütőbe,míg a krumplik átforrósodtak és a sajt is ráolvadt a tetejére. Kis snidlinggel szórtam tálalás előtt.

Nagyjából ezt a receptet követtem

2016. október 6., csütörtök

Almás-zabpelyhes piskóta krémsajttal



Az egyik kedvenc tésztaalapom ez a szuper piskóta,és csináltam már több változatban is. Nálunk nem lényeg, hogy gluténmentes legyen, de az, és nagyon jó alternatívát jelent, simán lehet tortalapként is használni: szaftos, de mégis van tartása,csomóféle fűszert elbír, de ha nincs épp őszi hangulatunk, akár el is hagyható.
A krémsajtos  krémmel szerintem nagyon finom és könnyű süti lett, na persze a Válogatós Banda a csokis mázat reklamálta róla azonnal

 Hozzávalók: (20x20-as formához, 16 kocka)

12 dkg zabpehely vagy zabpehelyliszt
6 gr szódabikarbóna
3 gr sütőpor
1kk. őrölt fahéj késhegynyi
őrölt szegfűszeg és őrölt szerecsendió
3 nagyobb alma
5 dkg vaj, megolvasztva
1 nagyobb tojás
10 dkg cukor
1 tk. vaníliakivonat/ 1 vaníliáscukor

20 dkg natúr krémsajt
1 ek citromlé
1 citrom lereszelt héja
7 dkg porcukor
2 ek. durvára vágott dió


 A zabpehelylisztet (ha a zabpelyhet kávédarálóban megdaráltam, máris van zabpehelylisztünk) a szódabikarbónával, sütőporral és a fűszerekkel elkevertem.
Az almákat meghámoztam, kimagoztam,kockára vágtam  és botmixerrel pürésítettem.
Az almapépbe mixeltem az olvasztott vajat, a tojást és a cukrot. Hozzáadtam a vaníliakivonatot, majd a száraz hozzávalókkal simára kevertem.
Sütőpapírral bélelt formába tettem és 175 fokra előmelegített sütőben 30-35 percig – tűpróbáig – sütöttem.
A krémsajtot 2-3 percig a mixer legmagasabb fokozatán habosítottam a porcukorral, citromlével és a citrom lereszelt héjával.
A kihűlt sütire kentem, durvára vágott dióval megszórtam a tetejét.

2016. október 3., hétfő

Sült paradicsom krémleves cheddaros pirítóssal



Nemcsak az (volt) a jó meghosszabbított nyárban, hogy nyár van, hanem az, hogy a szeptember végi piac még mindig tele volt a  jobbnál jobb nyári zöldségekkel.
Ez a leves pedig annyira jó lett az édes paradicsomokból, hogy gyorsan vettem még a hétvégén megint  pár kilót, meg is sütöttem, lemixeltem, és a fagyasztóban várja a csúnya novemberi hétvégéket, amikor majd egy kis nyarat varázsol az asztalra - akkor, amikor az igazi paradicsomokra még hosszú hónapokat kell várni.

Hozzávalók:( 4 személyre)

1 kg paradicsom
3 ág friss rozmaring
1ek.nádcukor
4-6 dl húsleves
2 gerezd fokhagyma
friss bazsalikomlevelek
4ek. tejszín
2 tk.só
bors

15 dkg cheddar sajt
4 szelet kenyér


A paradicsomokat félbevágtam,sótőpapírral bélelt nagy tepsiben raktam, megszórtam a cukorral, sóztam, rámorzsoltam a rozmaringleveleket és 180 fokos sütőben kb. egy órát sütöttem - ekkorra már kezdett megpirulni a szélük, és szemmel láthatóan összeestek.
Botmixerrel pürésítettem, annyi levest öntöttem hozzá, hogy kb egy liter legyen, hozzáadtam a szétnyomott fokhagymát, a felaprított bazsalikomleveleket, átforraltam és kevés tejszínnel kerekítettem. Ekkor kell még utánakóstolni, hogy kell-e bele só,vagy más kedvünkre való fűszer.

A kenyérszeletek egyik oldalát megpirítottam,a másik oldalát megszórtam a cheddarral és pár percre a grill alá tettem. 



Related Posts with Thumbnails