Hamár egy hónap szünet, akkor - hiába vár pár másik süti, EB apropóján sütött sós rágcsa meg zöldségétel posztolásra - akkor legyen valamiyen látványosabb bejegyzés, igaz?
Az ünnepelt kívánsága: málna-csoki. Azért ne legyen rózsaszín a torta, viszont legyen jó nagy, hiszen ez a szülinap mégiscsak különleges. :)
Már régesrég szerettem volna ilyen típusú tortát csinálni, így azután minden összeállt egy tortamaratonhoz. Igen, elég hosszú a leírás, de ennél egyszerűbb tortatészta nem létezik, ha van legalább 2 egyforma formánk, nem olyan vészes a sütési idő sem, és amíg a tortalapok sülnek, simán kész vannak a krémek: csak az alap hűlési ideje és amíg a krémekkel megkent lapokat rakosgatjuk a hűtőbe, hogy a krém dermedjen kicsit, nyújthatja el igazán az elkészítés idejét. (Én persze kevesebb krémet készítettem elsőre, de a leírásban már duplázva van a málnakrém...szóval nem fog olyan sokáig tartani, mint nekem...:D)
Oké a macaronokat nem árt előző nap sütni és tölteni, de macaronok nélkül is lehet szép a díszítés ;)
11 dkg liszt
17 dkg cukor
4 dkg holland kakaó
5 gr szódabikarbóna
6 gr sütőpor
fél tk. só
1 nagy tojás
8 dkg natúr joghurt
egy teáskanál citromlé
egy teáskanál citromlé
0,5 dl olaj
1 kk. vaníliakivonat
0,8 dl presszókávé
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a formákat alul és oldalt sütőpapírral béleltem.
Az első hat hozzávalót összekevertem.
A
tojást simára kevertem a maradék 5 hozzávalóval. A száraz
hozzávalókat rászitáltam a nedves hozzávalókra, simára kevertem, a formába öntöttem. A sűrű piskóta 30-35 perc sült készre. A formából rácsra fordítottam, leszedtem a sütőpapírt és hagytam kihűlni. Ugyanígy sütöttem ki a másik két tortácskát is, majd a tortalapokat vízszintesen
kettévágtam, még így összesen 6 lapot kaptam. (lehet persze egyben, háromszoros mennyiséggel bekeverni a tésztát, a lényeg, hogy legyen három 18-as formánk, és beférjen egyszerre a sütőbe. Ha áll a tészta míg vár a formára, elkezd dolgozni benne a sütőpor és a szódabikarbóna hamarabb, és nem lesz egyforma magas.)
-a krém elkészítése:
-a málnás krémhez:
40 dkg málna
20 dkg cukor
fél csomag 2:1 Dzsemfix
A málnát a cukorral összetörtem, felfőztem, turmixoltam, majd átpasszíroztam. Ezután nagy lángon, kevergetve főztem még kb 5 percig, hogy besűrűsödjön és közben hozzáadtam fél csomag 2:1 dzsemfixet is. Hűlni hagytam.
- krém:
3,6 dl tej
21 dkg cukor
2 rúd vanília vagy 4 ek. vaníliakivonat vagy 6 vaníliás cukor
30 gr étkezési keményítő
6 tojás sárgája
50 dkg vaj
nagy csipet só
- a csokis krémhez még:
15 dk étcsoki, megolvasztva, de kihűlve
3 dkg holland kakaópor és 4 dkg porcukor elkeverve
A krémhez való vajmennyiséget még a tortalapok sütése előtt kivettem a hűtőből, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen.(Nagyon fontos (!!), hogy a vaj és a puding azonos hőmérsékletű legyen, akkor nem fog ronda kicsapódós vajkrém készülni.)
A krémhez a tejet a vaníliarudak kikapart magjával egy kicsi lábasban
melegíteni kezdtem. A cukrot és az étkezési keményítőt elkevertem,
hozzáadtam a tojások sárgáját is, majd a meleg tejből 10 evőkanálnyit.
Ezt a simára kevert langyos alapot adtam hozzá a melegedő tejhez és
közepes lángon, kevergetve addig főztem, amíg jól besűrűsödött - amikor
elkezd picit bugyogni, egy perc után le kell húzni a tűzről, mert
"visszaenged" a keményítő, ha túlfőzzük. A tűről levéve a mély, literes
mérőkancsómba öntöttem - mivel nem túl nagy mennyiség, muszáj, hogy
beleérjenek a habverők rendesen - és a kézi mixer legnagyobb fokozatán
addig habosítottam, míg langyosra nem hűlt. Ez a lépés nem hagyható ki,
mert extra sok levegőt visz a masszába, és tökéletesen sima, fényes
alapot kapunk vele, továbbá nem lesz bőrös sem.
Meg kell vári míg teljesen kihűl a puding szobahőmérsékletűre -
és ekkor ismét fel kell verni habverővel, majd amikor jó habos,
kanalanként kell hozzáverni a puha vajat a mixer habverőivel magas
fokozaton. A szobahőmérsékletű krém így habos és levegős lesz.
A kész krémet kettéosztottam 1/3-2/3 arányban. A kisebbik részhez hozzámixeltem az étcsokit és a pocukorral el kevert kakaóport.
A nagyobbik részbe belemixeltem a kihűlt málnadzsemet.
A torta lapjai közé 5 réteg málnás krém került (a tetejére csokis krém megy, arra nem kell tartalékolni a málnásból) - egy evőkanálnyit félretettem az oldal márványozásához - és az egyes rétegek között mindig hűtőbe került 10 percre, hogy a krém megkeményedjen, elbírja a következő lapokat és krémet. (Addig lehet mosogatni és rendet rakni vagy megtölteni a macaronokat...)
A tortát kívülről először egyenletesen bevontam egy vékony csokis krémréteggel (ezt hívják crumb coat-nak angolul), 2 evőkanálnyit krémet pedig kihagytam a kis krémrózsák elkészítéséhez. A maradék krémmel egyenletesen bevontam a torta oldalát és vékonyan a tetejét is. (ehhez nagy, hosszú pengéjű kés, majd egy vonalzó a legjobb eszköz, és nem árt ha van forgatható tálcánk, így szépen körbeforgatva, a torta oldalhoz tartva a vonalzót ( oké, profik erre kitalált műanyag lapot használnak). Ekkor a félretett málnás krémet pár helyen rákanalaztam a csokikrém tetejére, és elhúztam körbeforgatva a vonalzóval - így lesz márványos hatású. A tortát hűtőbe tettem fél órára.
A torta csokibevonata:
10 dkg étcsokoládé
1 dl tejszín
A tejszínt felforrósítottam, a kicsi kockákra tördelt csokira öntöttem és 5 perc után egy villával fényesre és simára kevertem. Hagytam kissé hűlni, ne olvassza meg a vajkrémet.
Először a csorgásokat csináltam meg ( látszik, hogy nem volt folyékony rendesen a ganache, hiába próbáltam visszamelegíteni, valamiért nem sikerült, megégetni pedig nem akartam - amikor macaront töltök, akkor meg ott várakozok felette rengeteget, mikor sűrűsödik már végre be....) és ezután a torta tetejére öntöttem és simítottam el a maradék csokimázt.
Ezután dekoráltam málnával, macaronokkal és csokirózsákkal a torta tetejét és oldalát.
A nagy csokivitorlákat 2-2 dkg étcsokiból készítettem.Egy-egy kisebb darabka sütőpapírra simítottam egyenletesen a megolvasztott csokit, nagyjából téglalap alakban, vátam kicsit, míg dermed, azután egy pohárba raktam a meghajlítva a papírt és betettem a hűtőbe. Mikor teljesen megdermedt, óvatosan lehúztam a csokiról a sütőpapírt.