2011. május 31., kedd

Tefal Dining Guide Food Show és...



Aki itt járt mostanában, az biztos látta már oldalt azt a zöld-lila-rózsaszín címkét - mintha a blogszínekhez lenne igazítva,de ez csak véletlen - ami a Dining Guide gasztronómiai portál Food Show-ját hirdeti. A Budai Gourmet fesztivál keretében megtartott rendezvénysorozat az első, ahol a régió éttermei összemérhetik magukat, emellett megtörténik a hazai, már hagyománnyá vált " Év étterme" jelölés, és nem utolsósorban  hihetetlen gazdag  program várja a gasztronómia rajongóit. Ennek a háromnapos programsorozatnak a része a Blogkóstoló, ami tavaly már nagy sikert aratott. És ott, oldalt, látjátok?   ---> rózsaszín alapon, fehér betűkkel az a kis utolsó sor: ezt a blogot jelenti. 

Kell ennél jobb ajándékot kívánni egy blogszülinapra? 

Nem is nagyon tudok ennél többet mondani erről, inkább gyertek és örüljünk együtt a klassz  ételeknek, jó társaságnak, egy meleg nyári napnak, a barátainknak, a csodálatos  enni-és innivalóknak, az Élet élvezetének.

Ha csíped a csípőset, szereted, ha valami megfűszerezi a napod, és nem mellesleg szereted frissen sült (indiai) kenyérrel tunkolni a fokhagymás-paradicsomos-fűszeres szaftot, akkor ne hagyd ki a blogon található recept alapján készült  csirke tikka masalát!

Részletes információkat a programokról a Dining Guide oldalán találhattok, itt, pedig akár on-line is vásárolhattok jegyet.

Mivel blogszülinapra illik ajándékot adni, holnap meglepetés sorsolás!!






2011. május 30., hétfő

Első Országos Nyílt Lazacbontó Bajnokság


METRO Vevőakadémia meghirdeti az Első Országos Nyílt Lazacbontó Bajnokságot, amely a Budai Gourmet gasztronómiai rendezvényen kerül megrendezésre, 2011. június 4-én.

A verseny döntőjébe a selejtezők első öt-öt helyezettje kerül be.
A nyertes a Marine Harvest jóvoltából egy 4 napos Norvég utat nyer és megtekintheti Európa egyik legnagyobb lazac farmját.

ELŐDÖNTŐ: Az elődöntők helyszíne és időpontja: Budai Gourmet gasztronómiai rendezvény, Millenáris Park, Budapest - 2011. június 4. 15:30-17:00. A két elődöntő egymást követi majd.

DÖNTŐ: A döntő helyszíne és időpontja: Budai Gourmet rendezvény, Millenáris Park, Budapest - 2011. június 4., 18:30-19:30

VERSENYKIÍRÁS:
A versenyzőknek az Országos Nyílt Lazacbontó verseny hivatalos szabályai szerint kell a lehető legszebb és legpontosabb lazac filéket szelnie egy hagyományos lazacból, a lehető legrövidebb idő alatt. Az elődöntő és a döntő alapanyagait a Metro Vevőakadémia és a Marine Harvest cég biztosítja.

A jelentkezéseket kizárólag a Metro Vevőakadémia e-mail címére lehet elküldeni vevoakademia@metro.co.hu 2011.május 30-a, éjfélig. 
A pályázathoz néhány soros bemutatkozást és rövid indoklást kell csatolni a versenyen való indulás motivációjáról.

 A felkészüléshez szükséges alapanyagok a METRO áruházakban szerezhetők be.
A szervezők a változtatás jogát fenntartják!


Nem csak az nyer, aki a fődíjként felajánlott 4 napos norvégiai utat nyeri!
A lazacbontó versenyen résztvevő minden versenyző, nagy értékű ajándékot kap a Metro Vevőakadémiától és a verseny fő támogatójától, a Marine Harvest cégtől. A versenyzők alanyi jogon kapnak a versenyen felfilézett 4,5 kg - 5 kg súlyú lazaccal megegyező mennyiségű lazachúst, tehát aki a döntőbe kerül máris gazdagabb 2 nagykereskedelmi minőségű lazac filézett húsával, de aki az előselejtezőben elvérzik annak sem kell búslakodni hiszen ebben az esetben 1 db atlantik lazac filézett halhúsát teheti a hűtőjébe és még számos egyéb ajándék is gazdára vár!

Segítség a filézéshez: az első és egyetlen hazai halgasztronómiai blog, az Oceancowboy-on bővebben olvashattok a lazacokról, méretről, súlyról , alkalmazható konyhatechnológiáról, és a filézéshez segítséget kaphattok, ha elolvassátok a fázisfotókkal illusztrált filézési útmutatót
 
Nem csak séfek, szakácsok, vagy halkereskedők jelentkezését várják a bajnokságra, de nem árt, ha láttál már, filéztél már életedben! Jelentkezni csak a megadott e-mail címen lehet, ahová pár soros bemutatkozó (motivációs) levelet kell írni. 

Epres dupla mandulás tartelette





Volt ez a jó kis galette, és a maradék tésztának beígértem, hogy csini kis minitortákban végzi. Így is járt, és úgy is hívhatnánk, hogy frangipánmasszával, de szeretek inkább óvakodni az ismeretterjesztéstől. Ráadásul kinek milyen ez a mandulás massza, van, akinek marcipán alapú, van, aki csak hanyagul darált mandulát használ, és még ki tudja, hányféle módon az igazi, de hogy így is jó volt, az biztos.

Hozzávalók: (4 tartelette-hez)


6 dkg liszt
4 dkg  vaj
2 dkg darált mandula
3 dkg porcukor
1kis  tojás fele

(vagy megcsináljuk a galette-t és kimarad a tészta 1/3-a...)


A tészta első három hozzávalóját aprítógépben morzsásítottam, azután hozzáadtam  a cukrot és a tojást is, és gyorsan összegyúrtam és pár órára  hűtőbe raktam, maradhat akár egy éjszakára is.
A hűtőből kivéve jól kilisztezett munkalapon és lisztezett nyújtófával vékony,  - 2-3 mm-es - lappá nyújtottam,  ráraktam egy tartelette-formát és plusz 1,5 centit hagyva körbevágtam., a formákat a tésztával kibéleltem.


4 dkg vaj
5 dkg cukor
1 tojás
4 dkg darált mandula
1 csapott evőkanál liszt

10 szem eper

A sütőt 180 fokra előmelegtítettem.
A vajat és a cukrot habosra kevertem, és sorban- az epret kivéve -  belekevertem a többi hozzávalót is, és elosztottam a masszát a 4 formában.

Az epreket négybe vágtam, belerakosgattam a puha mandulás masszába és a tortácskákat kb. 20 perc alatt megsütöttem.


A mandulás krém receptje David Lebovitztól.

2011. május 26., csütörtök

Epres-rebarbarás crumble vaníliafagyival



Ne kerteljünk, pontosan ilyen volt itt egy éve, csak nem csinos kis egyszemélyes desszertként tálalva, viszont a fagyi nem rontotta el egyáltalán. Jobban kezelhető is, ha gasztronómiailag kevésbé tájékozott  vendégeink vannak például, akkor nem  egy nagy halom zavaros dzsemes-morzsás cuccot kell udvariasan, bár kissé kérdően bámulniuk a kistányéron, hanem tetszeleghetünk a trendi háziasszony szerepében ;).

Hozzávalók: (4 személyre)

4 rebarbaraszár
4 nagy szem eper
4 teáskanál cukor

morzsatészta:

5 dkg liszt
5 dkg cukor
6 dkg vaj
6 dkg darált mandula
csipet só


4 gombóc vaníliafagyi

A megmosott, felvágott epret és rebarbarát igazságosan elosztottam 4 kerámiaformában, megszórtam cukorral és rászórtam az aprítógépben morzsásított tésztát. 080 fokos sütőben kicsit több mint 15 perc alatt készre sültek, rá a fagyi, miértcsaknégyetcsináltál....????



2011. május 25., szerda

Sherrys-snidlinges lazackrém



Akinek kalapácsa van, mindent szögnek néz. Akinek meg rengeteg snidlingje, az tesz abból is mindenbe. Pont mint a sherryből, mert az még ételt nem rontott el.

Hozzávalók:

10 dkg füstölt lazac
1 dl száraz sherry
4 ek creme fraiche/tejföl
4 ek apróra vágott snidling
kevés só és bors

A lazacot  egy éjszakára sherryvel locsolva és lefedve hűtőbe raktam. Másnap a sherryt leöntöttem róla, villával összetörtem és kikevertem a creme fraiche-sel (házilag így készíthető el a legegyszerűbben, vagy tejföllel és  tejszín keverékével helyettesítsük) és  az összes többi hozzávalóval.

Pirítóson vagy jóféle rozskenyéren a legjobb.

2011. május 23., hétfő

Tejfölös-epres kalácskák







Hogy az eper meg a tejföl jó barátok, azt senki nem hiszi el addig, amíg nem kóstolta. Mivel a kétéves eperdzsemek megsértődtek a mellőztetés miatt, és már nem ítéltem fogyaszthatónak őket,   bukott az epres-eperdzsemes bukta ötlete, volt viszont itthon tejföl, és mindenki boldog volt: az Édes Kelttészta Legyen Mindennap Vacsorára Szekció, az Egyetek Már Valami Gyümölcsöt Is Páholy, meg a Tejföl Mehet Mindenbe Tagozat. A tészta a mindenrejó, pihekönnyű  bukta/aranygaluska horvátilonából, itt és itt is megvan, de leírom, ne kelljen annyit kattintgatni... (Holott: oldalszámmegtekintésnövelés, látogatási időnyújtás, blablablabla, de engem az ilyen trükkök fárasztanak....)

Hozzávalók:


0,5 kg liszt
2 dkg élesztő
2 tojás sárgája
3-3,5 dl tej
6 dkg vaj
5 dkg porcukor

csipet só



a töltelékhez:


1 kis pohár tejföl
darált mandula vagy mogyoró
eper
pár dkg cukor


A lisztet egy nagy tálba öntöttem és a lisztkupac közepébe nagy mélyedést csináltam. A mélyedésbe öntöttem 1 decit a langyos tejből, belemorzsoltam az élesztőt és 1 teáskanál porcukrot is rászórtam. Kicsit hozzákavartam a lisztből is, és hagytam 10 percet felfutni. Ezután hozzáöntöttem a 6 dkg-nyi olvasztott vajat, a maradék porcukrot és a tojássárgákat és a további 2, 5 dl langyos tejet, majd elővettem a dagasztókaros robotgépemet ( akinek ilyen esetleg nincs, az hagyatkozzon nyugodtan a kezére) és összedolgoztam a folyadékelegyet a körben várakozó liszttel. A géppel, ha már összeállt a tészta, 5 perc tökéletesen elég az átdolgozáshoz. Ilyenkorra a massza minden anyagot felvett a tálból, nem is ragadt hozzá, és a felszínén folyamatosan "szakadozik" vagyis a belegyúrt levegőbuborékok rögtön ki is "pukkadnak".
A kerekre paskolt tészta alatt és körülötte liszttel beszórtam a tálat, és egy tiszta konyharuhával letakarva 2 órára egy félreeső meleg, huzatmentes sarokba félretettem kelni.

2 óra elteltével jól kilisztezett munkalapra borítottam, és kézzel átgyúrtam. Ez nálam úgy néz ki, hogy kerek tészta félbe, majd negyedbe hajt, dögönyöz,  kilencven fokot fordít, fordít (tetszőlegesen óramutató járásával egyezően vagy vissza), újra félbehajt, stb. Öt perc szintén elég ebből a játékból, néha keveset lisztezni kell, ha ragadna.
Ezután a tésztát nagyon kilisztezett felületen kb. 3 mm vastag téglalappá nyújtottam és 6,5 cm-es szaggatóval köröket ( 12-14 darab legyen) szaggattam belőle. A maradék tésztát összegyúrtam és vékony csíkká sodortam, a tésztakörök szélére kanyarítottam. 


A töltelék minden kis kalácsba: először 1 tk. cukor, azután 1 nagy tk. tejföl 1 tk. darált mandulával elkeverve, 1 nagyobb szem eper kockázva.


A sütőt közben melegíteni kezdtem 180 fokra, és mivel mindenki éhes volt, külön további kelesztés nélkül 100 fokon kerültek be a sütik, így 20 perc alatt lettek készen. Ha forró sütőbe tesszük, a tészta vékonysága miatt 15 perc is bőven elég.
Nekem nem hiányzott rá a porcukor, édesszájúbbak cukrozhatják még.


Alaprecept horvátilona.

2011. május 19., csütörtök

Fehérboros-zöldfűszeres újkrumpli spárgával



Vigyázat, csalok, majdnem ugyanaz a recept, mint ez itt tavaly, de egyrészt megérdemli, mert kevés ennél jobb köretet (vagy vega egytálételt) ettem/csináltam eddig, most pedig még spárgával is összeházasítottam, és nem lett tőle rosszabb.

Hozzávalók: (köretnek 4 főre, önálló vacsorának 2 főre)

60 dkg aprószemű újkrumpli
20 dkg zöldspárga
2 ek olívaolaj
4 dkg vaj
3 dl száraz fehérbor
2 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
4 levél zsálya
2 ág rozmaring

A jól megmosott krumplikat akkora ( jó nagy) serpenyőbe raktam, hogy egy rétegben elférjenek, és a felforrósított olívaolaj és vaj keverékén egyszer teljesen megfordítva és közben rázogatva is átsütöttem őket - kb 10-15 percig, ekkor már szépen barnult a héjuk. Ezután rájuk öntöttem a fehér bort, hozzájuk raktam az összes fűszert, és egy jól záró fedővel lefedve puhulásig pároltam, ez kb. 20 percig tartott. Az utolsó 5 percben dobtam melléjük a kisebb darabokra felvágott zsenge zöldspárgát. Ha túl sok leve lenne, akkor le kell venni a fedőt, hogy egy kicsit besűrűsödjön a szaft.

2011. május 17., kedd

Epres-kókuszos galette



Mennyivel jobban hangzik, mint az, hogy lepény...;) Igaz nálunk ez általában két réteg tészta, plusz töltelék, a galette breton vátozata meg igazából egy palacsintaféle, de a hajtogatás módja hasonló a képen láthatóhoz. És nem mellékesen, sokkal pozitívabb így a gyümölcs-tészta arány, mégsem kell izgulni, hogy kifolyik sütés közben a gyümölcs leve, és ha nagyon fel akarunk vágni ki akarunk tenni magunkért, akkor csinálhatunk helyes kis egyszemélyes adagokat is. A tészta kis átalakítással a marcipános-meggyes pite első osztályú omlós tésztája, így is jól működik, és a lenti adagból nagyon jövőbemutatóan maradt annyi, hogy hamarosan  valamilyen tartelette készül belőle. Esetleg epres...


Hozzávalók:


16 dkg liszt
12,5 dkg  vaj
6 dkg darált mandula
10 dkg porcukor
1 tojás

25 dkg eper
3 ek. kókuszreszelék
6 ek. babapiskóta
2 ek. kókuszlikőr 
opcionálisan kevés kókuszpehely

A tészta első három hozzávalóját aprítógépben morzsásítottam, azután hozzáadtam  a cukrot és a tojást is, és gyorsan összegyúrtam és hűtőbe raktam. Kicsit több hűtést igényel a mandula miatt, ráfér egy éjszaka is, úgy is könnyen kezelhető marad. 
A hűtőből kivéve jól kilisztezett munkalapon és lisztezett nyújtófával vékony,  - 2-3 mm-es - lappá nyújtottam, és egy 30 cm átmérőjű kört vágtam ki belőle egy tortaforma segítségével. Körben 4 cm-t kihagyva megszórtam az apróra tört babapiskótával, kiraktam a megtisztított, félbevágott eprekkel, meglocsolgattam a likőrrel, megszórtam a kókuszreszelékkel és a kókuszpehellyel, a széleket körben felhajtogattam és 180 fokra melegített sütőben sütőpapírral bélelt tepsin 20 percig sütöttem.

Ez az adag nálunk szerény méretű desszertnek számít, első nekifutásra egy morzsa nem maradt belőle. A tészta és a babapiskóta miatt szerintem egyáltalán nem kell a gyümölcsre cukor, de lehet mellé kis tejszínhabot, mascarponét, vagy ha melegen tálajuk, vaníliafagyit adni.

2011. május 11., szerda

Sherrys-spárgás kacsamáj



Nem vagyunk egyformák, de 15 éve még nem az tűnt egy tökéletes este végének, hogy a csöndes teraszon eliszogatunk egy kis pohár sherryt. Még csak pár éve vagyok portói és sherryrajongó, és azóta rendszeresen használom mindkettőt  főzéshez is, nincs semmi, amit ne emelne eggyel magasabb kategóriába kevés jó minőségű alkohol.... Most pedig minden sherryben  úszik egy darabig, mert az Andalúzia receptversenye miatt kapott sherryt boldog-boldogtalan alapanyag,  ami a konyhába került. 

Ja bocs, izé,  igazából azt akartam írni hogy fantasztikus ötleteim támadtak, szuper recepteket álmodtam és valósítottam meg, csodás ízkombinációk születtek  és most megosztom Veletek is... :D


Hozzávalók :

50 dkg pecsenyekacsa-máj
kb. fél csomag  zöldspárga
2 dkg vaj
1 dl Amotillado sherry

A májat lehártyáztam, leszárítottam, a spárgát megmostam, vastagabb szárvégeit lepattintottam.
A vajat egy nagyobb, vastagabb aljú  teflonserpenyőben lassan felolvasztottam, azután  hirtelen felforrósítottam, a szobahőmérsékletű májat belepakoltam és 2 percig sütöttem. Megfordítottam, hozzálöttyintettem a sherryt, mellédobtam a spárgákat. Újabb 2 perc után a serpenyőt lefedtem, a lángot lejjebb vettem és további öt percig pároltam. A végén egy percre még levettem a fedőt, hogy a szaft kicsit redukálódjon.

Természetesen rögtön tálalni kell, tányéron sózni, szaftot tunkolni, egy cseppje se vesszen kárba.

2011. május 10., kedd

Konyakos-körtés süti



Az nem baj, ha mindjárt eperszezon van, mert ezt a sütit már a fejembe vettem vagy két hónapja, és csak a megvalósításra vártam. Amikor van értő közönség,  ne tologassák cukifalat kis gyerekkezek a tányér szélére, előadva, hogy teljesenjóllaktamésesetlegbrownietmikorsütszmáranya. És még mindig sajnálom a körtéket, mert olyan árván kucorognak mindig az összes gyümölcsstandon. 

Hozzávalók:

8 dkg vaj
8 dkg cukor
1 tojás
12 dkg liszt
1,5 teáskanál sütőpor
3 dkg kakaó
0,5 dl tej
0,5 dl konyak

3 kisebb, kemény  körte



A lisztet, sütőport és a kakaót összekevertem, átszitáltam. (Ez utóbbi nem megúszható, lazítja a tésztát.) A vajat habosra kevertem a cukorral, majd belekevertem az egész tojást, hozzákevertem a lisztes keveréket,  a végén tejjel és a konyakkal lazítottam. Sütőpapírral bélelt 18 cm-es dobozformába kanalaztam, és szépen a masszába állítottam (bele is nyomtam) a megmosott, leszárított körtéket.
200 fokra előmelegített sütőbe raktam, 5 perc után 180 fokra állítottam, majd 15 perc után a körték tetejére raktam egy alufóliát is. Összesen 35 perc sütés kellett ahhoz, hogy a sűrű, vajas-csokis tészta átsüljön.

Tejszínhabbal majdnem tökéletes volt, legközelebb mascarpone lesz mellette.

Legjobb a tálalás előtti este sütni, mert a picit átsülő körtékből kijövő lé szép egyenletesen beszívódik mindenütt a süteménybe.




2011. május 5., csütörtök

Cézár saláta, majdnem




Mert nem római salátából készült, hanem szegény, megvetett jégsalátából, amit nálunk viszont mindenki preferál. Mert a tojás nem nyersen van a szószban (illetve van azért úgy is, majonézbe bújtatva), hanem főzve benne. Worchestershire szósz helyett minimális szardella került az öntetbe, mert a gyerekek nem csípik. Parmezán helyett meg grana  padano lett ráforgácsolva, mert az volt itthon. És a tetejébe ráadásul a krutonok se háziak, de legalább tényleg kenyérből vannak. A bors, citromlé, borecet, fokhagyma stimmel, a baj csak már annyi volt vele, hogy a nagyobb rácsodálkozott, hogy dehát csirkemell, na az miért nincs benne, mikor étteremben mindig van. Hátdecézársalátátkértél, nem? És nem csirkéscézárssalátát... 
Ehhez képest azért egy árva salátalevél nem sok, annyi se maradt, és meg lett dicsérve, hogy végülis csirkemellmentesen is übereli az összes éttermit :).

Hozzávalók ( 2 személyre, ha kvázifőétel):

egy kisebb jégsaláta fele
4 tojás
2 ek. majonéz
fél gerezd fokhagyma reszelve
2 ek. extra szűz olívaolaj
3 ek tejszín
3 kk. citromlé
késhegynyi mustár
1 szardella
bors

4 ek. kruton
kevés grana padano

A jégsalátát megmostam, leszárítottam, felvágtam.
A tojásokat 7 percig főztem, lehűtöttem, megpucoltam, négybevágtam. Amíg a tojás főtt, az összes maradék hozzávalóból kikevertem az öntetet. A salátát tányérokra pakoltam, elosztottam rajta a tojást, krutont, megcsorgattam az öntettel és rászórtam a sajtot is a végén.

2011. május 3., kedd

Andalúzia, receptverseny és az én tapas bárom





Tehát, ha van reinkarnáció, akkor mégse katicabogár legyek, vagy levélrágó hangya, hanem inkább, ha lehetne ilyet kérni, büszke cukrászda-tulajdonos, akárhol, de  tapas bárom csakis Salou-ban legyen, közel ahhoz a klassz kis tengerparti sétányhoz. 

Addig is lehet gyúrni erre a projektre, például  az I. Andalúziai receptversenyen: kell hozzá egy  ízletes menü, legalább egy andalúz alapanyag felhasználásával. A dél-spanyol élelmiszerekből ezen  a honlapon közzétett lista segítségével lehet választani, ebből az is kiderül, hogy hol vásárolhatóak meg az egyes ínyencségek. 

Egy lájk  a facebookon (Egy csipetnyi Andalúzia), regisztrációs űrlap, és május 8-ig, minimum egy fotó kíséretében küldd be receptedet itt. 


Mindenki csak egy étellel nevezhet. A feltöltött receptekre május 9-15-ig  lehet  szavazni. Egy nyertest közönségszavazás útján választanak ki, s a szavazók között is kisorsolnak egy értékes andalúz ajándékcsomagot. A dobogósok ételeit május 27-én, a Miele főzőiskolában, újságíróknak is bemutatja dél-spanyol mesterszakácsunk. A fődíjasok,   Bíró Lajos (Bock Bisztro), Vajda Péter (Dining Guide szaklap) és Martin Goldman spanyol mesterszakács alkotta szakmai zsűri által legjobbnak talált 13 receptbeküldő, +1 közönségdíjas  andalúz sztárséftől tanulhatja meg egy hamisítatlan dél-spanyol menü elkészítésének fortélyait a Gundel iskolában, május 28-án.

Szóval hajrá, még van pár nap, ne hagyjátok ki!