2016. december 22., csütörtök

Ajándékdoboz-kekszek



Bár cikkek és blogbejegyzések tömege szól arról, hogy kerüljünk ki minden készülődést, hárítsunk el minden külső nyomást és megfelelési kényszert ami a karácsonyhoz kapcsolódik, főképp a sütés-főzés terén, én ezeket a cikkeket és bejegyzéseket képtelen vagyok magamra venni, nyilván azért mert én nem érzem se nyomásnak, se külső kényszernek, hogy végre azt csinálhatom pár napig, ami igazán kikapcsol a mindennapi mókuskerékből: süthetek, főzhetek, magamra maradhatok pár órára a konyhában, tényleg nem kell még kuktáskodni se, káoszt teremtek, azután rendet, meg rengeteg kaját :), azután meg nyaggathatok mindenkit (ennyi a feladatuk, igen): hogy jó lett-e.
Nyilván az is abnormális, hogy az idei utolsó munkanapom után, este nyolckor egy ilyen vacakolós-precízkedős sütinek álltam neki, amikor mások végre ájultan hevernek valami képernyő előtt vagy elmennek inni egyet vagy nem tudom, és közben felnyögnek a karácsonyi sütés-főzésnek a gondolatára is. Mentségemre szolgáljon, hogy a kekszek pirinyó szalagcsokrának felvágása és rakosgatása  már tényleg filmnézés közben történt.

A süti egy linzerszerű cucc, kisülve elég kopogós, mostanra omlós. A dekorgyöngy (dr.Oetker) változatosan bírta-nem bírta a sütést, pár ezüst pocsolyává olvadt, de a többség nem rontotta el a cuki látványt.


Hozzávalók:

10 dkg vaj
10 dkg cukor
1 közepes  tojás sárgája
13 dkg liszt és csipet vaníliapor
11,5 dkg liszt és 1,5 dkg kakaó

A puha  vajat és a cukrot kézi mixerrel habosra kevertem. (Nem kell sok levegőt belevinni, mert akkor nem tartják formájukat majd a kekszek.) Hozzáadtam a tojás sárgáját, homogénné kevertem, a krémet mérleggel pontosan kettéosztottam.
Egyik felébe a sima, másikba a kakaós lisztet kevertem, kézzel gyorsan 6x10cm-es tégalalapokká fomáztam, folpackba csomagoltam, egy órára behűtöttem.

A világos tésztát 12x22 cm szabályos, pontos téglalappá nyújtottam(szilikonos lapon, folpack között, így nem kell agyonlisztezni a nyújtáshoz. Éles késsel 4 db, 3x22 cm-es csíkra vágtam.

A barna tésztát 16x22 cm-es vékonyabb téglalappá nyújtottam. Levágtam belőle 2 db, 3x22 cm-es csíkot, és  világos tésztacsíkok közé tettem, enyhén egy széles késlapjával picit meg is nyomkodtam.

Így kaptam 2 db, 3 réteges tésztát: 2 világos lap között egy kakaós lap.

Ezeket a lapokat  3 db, 1 cm széles, 22 cm hosszú csíkba vágtam: így lett 6 darab vékony hosszú tésztacsíkom, még mindig 3 réteggel: világos-sötét-világos.

Ezután maradék  a kakaós tésztából 2-2 rétegzett tésztacsík közé illesztettem függőlegesen egy kb. 1,5 cm széles csíkot, utólag a magasságát pontosra vágva.
Két oldalról kicsit összenyomkodtam  a 3 elemet (rétegezett-függőleges  kakaós-rétegzett tésztacsík), visszatettem a hűtőbe egy fél órára, majd éles késsel ujjnyi vastagra felvágtam.
A maradék kakaós tésztából kis négyzeteket  vágtam, azokat háromszögekre vágtam ketté, óvatosan a kekszek tetejére nyomtam, középre egy ezüst dekorcukrot nyomtam és 175 fokra előmelegített sütőben kb 12-14 percig sütöttem.

A receptet innen mentettem el jópár éve.


2016. december 20., kedd

Csokis-áfonyás karácsonyfa-kalács


A télen rendszeresen előkerülő aranygaluska kistestvére lett ez a kalácska, és épp elég volt másnap reggelire-tízóraira - mert egy hatalmas adag aranygaluska-vaníliaszósz kombó után nem sok vállalkozó maradt egyáltalán vacsorázni.
A tésztája tehát nem is kalácstészta, hanem pont olyan,mint az aranygaluskáé, lágyabb, vajasabb, na és a  hamarabb is megsült.
A töltelék, ha csiga, akkor alapból csak  kakaós lehet nálunk, és hozzá az ünnepekre fel(vagy túl)halmozott készletekből az aszalt áfonya ment a legjobban
Kisülés után kapott kis citromos mázat (meg hópehelycukorkát, cukrogyöngyöt) is ide-oda, de már csak a fotó kedvéért.
 

0,25 kg liszt
1 dkg friss élesztő (vagy fél zacskó szárított élesztő)
1 tojás sárgája
1,2-1,3 dl tej
3 dkg vaj
3 dkg porcukor
csipet só

2 ek .holland típusú kakaó
10 dkg kristálycukor
5 dkg vaj

kevés tojássárga a megkenéshez(de tejfölt vagy tejszínt is használhatunk)

A tejet összekevertem 1 ek. porcukorral, meglangyosítottam és belemorzsoltam az élesztőt, majd 8-10 percig állni hagytam. A lisztet egy nagy tálba öntöttem és a lisztkupac közepébe nagy mélyedést csináltam. A mélyedésbe öntöttem a külön összekevert 6 dkg-nyi olvasztott vajat, maradék porcukrot és a tojássárgákat. Hozzáöntöttem az élesztős tejet, majd elővettem a dagasztókaros robotgépemet ( akinek ilyen esetleg nincs, az hagyatkozzon nyugodtan a kezére) és összedolgoztam a folyadékelegyet a körben várakozó liszttel. A géppel, ha már összeállt a tészta, 5 perc tökéletesen elég az átdolgozáshoz
A kerekre paskolt tészta alatt és körülötte liszttel beszórtam a tálat, és egy tiszta konyharuhával letakarva 1 órára egy félreeső meleg, huzatmentes sarokba félretettem kelni.

A munkalapot megliszteztem, a tésztát átgyúrtam és 20x25-ös téglalappá nyújtottam. A vajat felolvasztottam,megkentem a tésztát,megszórtam a cukorral elkevert kakaóval, az áfonyával és a hosszabbik oldaláról feltekertem.

16, kb ujjnyi vastag csigára vágtam fel, és a képen látható módon sütőpapírral bélelt tepsire rakosgattam. Mivel szép nagy piaci tojások voltak otthon, a tésztába kerülő tojássárgájából lecsippentettem egy kicsit, elkevertem kevés fehérjével és azzal kenegettem meg a csigák széleit.


Fél óra kelesztés után 175 fokra előmelegített sütőben kb. 25 percig sütöttem.

2016. december 14., szerda

Marcipános-mákos kekszcsiga



Nálunk vannak nagy marcipánrajongók, akik simán letolnának negyed kilót egyben, meg olyanok is, akik műgonddal lekapirgálják a marcipánborítást a tortáról, és félrelökik a tányér szélére.
Ez a keksz viszont valahogy mégis úgy sikerült, hogy marcipán ide vagy oda, mindenki egyformán ingajáratban közlekedett ki érte a kamrába, és el kellett dugni belőle a fotózáshoz.
A marcipán és a mák is érződik jól benne és finom puha,ha nem sütjük túl,csak kívül roppanós.
Elég egyszerű összedobni, főleg hogy nem kell kiszúrózni, csak arra kell figyelni,hogy a kinyújtott tésztát szorosan tekerjük fel, ahogy látszik a képen, így nem válik el a mákos réteg a tésztától.
Teljesen leegyszerűsítve viszont bele lehet keverni is a mákot és egyebeket a tésztába, és akkor lehet rúddá formázni a tésztát, hűtés után felkarikázni,és már lehet is enni.

Hozzávalók: (30-35 db kekszhez)
 15 dkg liszt
3 gr (csapott kávéskanál) sütőpor
csipet só
10 dkg marcipánmassza
5 dkg vaj
7,5 dkg (nád)cukor
1 tojás
5 dkg darált mák
2dkg cukor
2 ek barackdzsem
fél narancs leve
A marcipánt és a vajat felkockáztam, a cukorral és a tojással késes robotgépben homogén masszává kevertem.
Az elkevert száraz hozzávalókat – a lisztet, sütőport, sót  – hozzászórtam és addig pörgettem a a robotgépben, míg el nem kezdett összeállni.
Munkalapra borítottam, kézzel gyorsan összegyúrtam,elfeleztem, és két ujjnyi vastag téglalapot formáztam a tésztából.
Folpackba csomagoltam, fél órát a hűtőben pihentettem.
Lisztezett munkalapon, gyorsan dolgozva egy-egy 15x25-ös vékony téglalappá nyújtottam a tésztatömböket, vékonyan megkentem a barackdzsemmel és megszórtam a cukorral elkevert mákkal.
Kissé megnyomkodtam, és rácsavartam a narancs levéből, épp hogy nedves legyen a mákréteg.
Szorosan felcsavartam a tésztát, és nagyon éles késsel kisujjnyi vastag szeletekre vágtam.
175 fokra előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsiben 10 percig sütöttem, sütés után közvetlenül még kicsit puhák a sütemények, de hűlés közben tovább szilárdulnak még!

2016. december 8., csütörtök

Obama borda


Szóval Obama egyszer ilyet kapott vacsorára egy menő étteremben. És milyen jót vacsorált...

Nekünk legalábbis nagyon bejött ez a szuper sűrű szósz, ami a csontos hússal együtt párolódó zöldségekből készül, együtt a csípős fűszerekkel. Az sem hátrány, hogy az előkészületek és némi átsütés után be lehet tenni a sütőben,ott szépen elkészíti magát:igazi téli comfort food, biztos hogy az első havas napok egyikén csinálok még a szezonban ilyet, azután pedig eshet nyugodtan a hó megint...

Ugyan jó marhahúst nem olyan könnyű szerezni, de amit nálunk leginkább levesnek árulnak, a marhaoldalas tökéletes erre, és a hosszú párolódás-főzés miatt omlósan esik le majd  a csontról a hús. 
Két egzotikusabb hozzávaló kell ugyan hozzá, de egyszerűen helyettesíthető: a tahi citromnád itt-ott nagyobb multikban már kapható, nekem por formájában van itthon,ebből  használtam egy nagyobb csipetnyit, , de kevés plusz gyömbér és egy ek. citromlé hozzáadásával lehet csalni, ezért eleve így írtam le a receptet, szilvaszósz helyett pedig kapott kicsit több fokhagymát és hagymát az eredeti receptnél, és került bele egy ek. sűrű szatmári szilvalekvár és  1 tk.almaecet. 
Valamiért meg voltam győződve, hogy kell bele chili is, holott akárhogy nézem, nincs az eredeti receptben, de tettem bele egy pici kimagozott thai chilit is, épp csak lehetett érezni a szószban és jól ment az összes többi fűszerhez és a húshoz.


Hozzávalók:

1,8-2 kg soványabb marha oldalas
4 ek olaj
1 nagyobb vöröshagyma
20 dkg sárgarépa
2 szárzeller-szár
4 nagyobb gerezd fokhagyma
hüvejkujjnyi friss gyömbérdarab
1 thai chili,kimagozva
1 dl vörösbor
7 dl húsleves
6-8 szál friss kakukkfű vagy 1kk. szárított
egy ek aprított petrezselyemzöld
1 dl szilvaszósz helyett: 1 ek. szilvalekvár és 1 tk.almaecet (citromlé is jó)
2 babérlevél

Az enyhén sózott  húst az olajon mind a négy oldalán 2-2- percig átpirítottam, kiszedtem a serpenyőből és egy öntöttvaslábasba raktam át. A serpenyőben átpirítottam  a felkarikázott répát, szárzellert,az apróra vágott hagymát, fokhagymát és a lereszelt gyömbért. Hozzáadtam a felaprított chilit, a vörösbort, majd az összes többi hozzávalót, felforraltam, ráöntöttem a lábasban lévő húsra, lefedtem és betoltam a 160 fokra előmelegített sütőbe. Körülbelül 3,5 órát párolódott benn, ekkor a húst kiszedtem, félreraktam,a szószról leszedtem a zsírt. leszűrtem a zöldségeket és annyi szósszal pürésítettem, hogy sűrűbb mártást kapjak, ezzel tálaltam a húst - na és persze krumplipürével.

A recept innen

2016. december 1., csütörtök

Zserbó rombuszok



Mikor már úgy gondolom, egyszerűbb sütit nem lehet készíteni, még mindig találok olyat, ami az egyszerűbbnél is egyszerűbb. A shortbread tésztája ilyen: vaj-cukor-liszt és mehet is  a sütőbe.
És hogy ne legyen annyira angolos, zserbós ízesítést kapott, azzal nem lehet tévedni.

A tészta a sütés végén is puha, de nem szabad tovább sütni, és meg kell várni, hogy a tepsin hűljön ki: ekkor omlós-ropogós lesz az állaga, szépen szeletelhető és persze nem fog kitartani addig, hogy a dzsemtől teljesen átpuhuljon.



Hozzávalók:

20 dkg vaj
10 dkg cukor
25 dkg liszt
12 ek.sűrű barackdzsem
15 dkg dió
5 dkg étcsokoládé, megolvasztva



A kissé puha vajat, cukrot és a lisztet morzsásra kevertem a kézi mixerrel - nem kell, hogy összeálljon.
A morzsás tésztát kézzel kissé összenyomkodtam és ,kb. 20 centi hosszú rudat formáztam belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe raktam, egymástól távolabb,mert majd lelapulnak. A rudak közepét ujjal benyomkodtam - így egyujjnyi mély árok keletkezett bennük. Ide kanalaztam a sűrű házi dzsemet, és 165 fokra előmelegített sütőben 15-17 perc alatt megsütöttem. Durvára tört dióval szórtam és megolvasztott étcsokival csíkoztam, ferde szeletekre vágtam..

2016. november 30., szerda

Citromtorta



A Segítsüti idei licitjére ez a citromtorta készült, és már az egyik nagylelkű csapat hazavihette, a licit győztesnek pedig karácsonyra készül majd. 
Nagyon sokat nem tudok erről a tortáról elmondani, csak annyit, hogy igen, pont olyan finom, mint amennyire szépséges- szuper vajas piskóta és habkönnyű vajkrém, amihez jön egy keményítős-tojássárgás alap - tulajdonképpen házi puding és citromszirup.
Ha van két egyforma sütőformánk, egész gyorsan összedobható - jó én idén már több szülinapon is gyakoroltam az ilyen stílusú tortákat, szóval lehet,nekem már van némi gyakorlatom, na de ki mondta, hogy a nagyon finom sütik 5 perc alatt kész vannak? Azután meg már csak pár macaront meg habcsókot kell sütni, de a torta nélkülük is majdnem pont ugyanolyan finom.

Hozzávalók: (2 db 18 cm-es formához)

6 tojás
20 dkg cukor
30 dkg liszt
12 gr sütőpor
2,6 dl tej
10 dkg vaj
1 kk. só
2 biocitrom lereszelt héja

A sütőt 175 fokra előmelegítettem
A tejet és a vajat addig melegítettem, míg a vaj megolvadt, majd kis lángon felforrósítottam - ez kb. pont addig tart míg a tojásokat a cukorral felverjük, de ne forrjon fel.
Egy nagyobb, mély tálban a kézi mixer legnagyobb fokozatán felvertem az egész tojásokat, majd fokozatosan hozzáadtam a kristálycukrot és további 6 percig vertem.
Rászitáltam a  sütőporral és sóval elkevert lisztet 3 részletben, és egy lapáttal óvatosan elkevergettem, hozzászórva a citromhéjat is. Hozzákevertem ugyanilyen óvatosan de jól átforgatva a forró, vajas tejet,s az alján sütőpapírral bélelt két kapcsos formába öntöttem.
Középső rácson 25 percig sütöttem, az utolsó 10 percben egy alufóliával lazán takartam a tetejét.
(Nem lehet ezt az adagot egy  formában egyszerre  sütni,mert soha nem fog átsülni és nem is fog szépen felemelkedni.) 

Rácson hűtöttem, mindkét tésztát kétfele vágtam.

A vajkrémhez:
2,4 dl tej
14 dkg cukor
20 gr étkezési keményítő
4 tojás sárgája
35 dkg vaj
csipet s
citromszirup:
12 dkg cukor
1 dl citromlé
2 citrom lereszelt héja

A krémhez való vajmennyiséget kivettem a hűtőből, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen.
A krémhez a tejet  melegíteni kezdtem. A cukrot és az étkezési keményítőt elkevertem, hozzáadtam a tojások sárgáját is, majd a meleg tejből 4 evőkanálnyit. Ezt a simára kevert langyos alapot adtam hozzá a melegedő tejhez és közepes lángon, kevergetve addig főztem, amíg besűrűsödött - amikor elkezd picit bugyogni, egy perc után  le kell húzni a tűzről, mert "visszaenged" a keményítő, ha túlfőzzük. A mixer legnagyobb fokozatán addig habosítottam, míg langyosra nem hűlt. (Mivel ez az alaprecept dupla mennyisége, az álló mixeremet használtam, így nem kell fölötte állni.)) Ez a lépés nem hagyható ki, mert extra sok levegőt visz a masszába, és tökéletesen  sima, fényes alapot kapunk vele, továbbá nem lesz bőrös sem.
Meg kell vári míg teljesen kihűl a puding szobahőmérsékletűre - és ekkor ismét fel kell verni, majd  amikor jó habos, kanalanként kell hozzáverni a puha  vajat a mixer   magas fokozatán. A szobahőmérsékletű krém   habos és levegős lesz.
A citromszirup összetevőit elkevertem és kis lángon felforraltam és kb. 5 percig kevergetve főztem-besűrítettem.
 A szintén teljesen szobahőmérsékletű  kihűlt citromos szirupot is hozzáadtam hozzáadagoltam 12 dekányit - maximum 15 dekára lehet emelni a mennyiséget - és azzal is jól elkevertem.
A piskótákat citromlével csepegtettem (összesen egy citromot használtam fel), 3 lapot kb 1 cm  vastagon megkentem a puha krémmel, majd a hűtőbe raktam külön külön őket,és csak fél órányi hűtés után raktam egymásra a lapokat,
A negyedik lapot is rájuk raktam, vékonyan megkentem a torta tetejét, és az oldalát is krémmel, utóbbinál maradhatott "semi-naked" azaz félig csupasz a torta.

A tetejére 50 gr  tejszínt forrósítottam, 8 dkg összetördelt fehércsokira öntöttem és 3 perc után egy villával simára kevertem. Körben lecsorgattam a torta szélein, majd középen is elsimítottam.

A kémből kimarad pont 4 tojásfehérje, háromból készültek a macaronok így, pár csepp sárga ételfestékkel, a habcsókok a maradék egy tojás fehérjéből, fokozatosan hozzáadott 6 dkg kristálycukorral, keményre és fényesre verve. A habcsók végéhez pár csík sárga gél ételfestéket tettem, így lettek picit sárga mintásak.
A csokivitorla 4 dkg megolvasztott fehércsoki, szilikonos sütőpapírra húzva és körbevágva.
 


2016. november 23., szerda

Rántott csirkemellcsíkok -az ezredes titkos receptje(?)



Nálunk a csirkés fast-food egyértelműen az első számú kedvence a gyerekeknek azóta, hogy nem érdeklik őket a gyerekmenühöz járó műanyag izék.  Nyilván hatalmas volt az egyetértés, hogy ha ezt otthon is elő lehet állítani, akkor az szuper, hiszen akkor akár minden hétvégén lehet kérni ebédre, és nem kell kórusban nyígni a  kőszívű szülőknek, hogy három hónapban egyszer legalább álljunk meg egy nagy kosárért.
Amikor augusztusban közzétették a receptet, itt, egyből ki is próbáltam, és azóta is csináltam már, és úgy tapasztaltam, egy-két ponton be kell avatkozni, nemcsak hogy "olyan" legyen, de hogy egyáltalán jó legyen. És így tényleg MAJDNEM olyan, mondják a gyerekek...

Első lépés volt, hogy kihagytam a granulált fokhagymát, mert gyűlölöm az ízét, és itthon csak kínait lehet kapni belőle, kínai nagyipari ételt pedig nem veszünk, pont. Ezért a pácba tettem frisset.
A recept szerinti  panír mennyisége tökéletesen eltúlzott ennyi húshoz, felesleges pazarlás, nyilván nem teszünk el olyan panírt, amiben előtte nyers húst tunkoltunk, ez tehát fele adag, és elég.
Bár itt-ott lehet zellersót kapni, ez kimaradt.
És igen, ma már adnak hozzá nátrium-glutamátot ízfokozóként, na az sincs benne itthon.

A legnagyobb problémám viszont a sütési hőfokkal és idővel volt. (Nem mellesleg a KFC a csirkét  pressure frier-ben süti, azaz nyomás alatt.) Egyrészt csirkemellcsíkokat tökéletesen felesleges több mint negyed órán keresztül sütni forró olajban, és aki már főzött életében pörköltet, az tudja, hogy a paprikát meg lehet ölni és el lehet rontani az egész ételt azzal, ha odaégetjük. 175 fokon 16-18 percig sütni egy ételt aminek a panírjában rengeteg paprika van? Lesz egy égett paprika ízű száraz  rántott húsunk.
  
Szóval csak 160-165 fok maximum és összesen mondjuk 6 perc: a szobahőmérsékletű hús ennyi idő alatt tökéletesen átsül. A szárnyakkal biztos  kissé más a helyzet, de a csirkemellcsíkok így lettek tökéletesek. Ha picit magasabb hőmérsékletre tesszük be, és vigyázunk, hogy azután lehűljön az olaj 160 fokra, még a jellegzetes fodrocskák is megjelennek,amiről sokan azt hiszik, hogy amiatt van, hogy összetört kukoricapehely van a panírban.

Hozzávalók: ( 4 személyre)

75 dkg csirkemell,(nálunk ez a minimum, de inkább 1 kg elég) és szobahőmérsékletű legyen
2,5 dl író
1 tojás
3 nagy gerezd fokhagyma,lereszelve

-a panírhoz:

12 dkg liszt
10 gr só
1 tk. szárított bazsalikom
1 tk.szárított kakukkfű
1 kk szárított oregano
(1tk zellersó-én kihagytam)
1tk finomított só
3 gr őrölt feketebors
1 ek. fehér mustármag,mozsárban porrá törve (őröltet nem is tudom, lehet-e kapni valahol)
12 gr édes pirospaprika
4 gr őrölt gyömbér
15 gr őrölt fehérbors


A csirkemellet fél centi vastag és ujjnyi széles szeleteke vágtam (a.k.a stripes) és a tojással és fokhagymával elkevert íróban jó fél óráig pácoltam.(Más és vastagabb húsdarabokhoz szerintem több idő kell.)
A fűszereket és a lisztet kiméregettem, összekevertem.
A csirkemell csíkokat  kiemeltem a pácból, picit lerázogatva, (KFC-ben 7x kell kivenni-betenni  és rácsos tartóban rázogatni közben:)) és megforgattam a fűszeres lisztben, sorban rácsra rakosgattam.
Egy nagy teflonserpenyőben a jó ujjnyi vastagon beleöntött étolajat 165 fokra melegítettem, néhány darabot raktam csak bele a húsból, picit feljebb vettem a lángot, hogy ne hűtse vissza,és 160 fokon tartva oldalanként addig sütöttem, míg a panír világos aranybarna lett.

2016. november 19., szombat

Csokitorta



Igen, még mindig csak tortát eszünk, meg mellé egy kis macaront :).

A csokoládés piskótareceptjét először ebben az epres-mascarponés  tortában próbáltam ki,és azóta is tökéletesen működik.
A csokikrémet (és minden más, vajas alapú krémet) soha nem csinálom másképp, csak ahogyan ebben a karamelltortában, a csokis verzió pedig ennél a csokis málnás tortánál található.

A csokis macaronok a torta tetején pedig az alaprecept szerint készülnek, de a porcukorhoz kerül 1 kk. holland kakaó is, és miatta a sütési idő is nő,összesen 17 percre. A krém a szokásos, 1:1 arányú tejszín-étcsokoládé ganache.

A torta tetejéről lecsurgó máz ugyanez, 1 teáskanálnyi étolajjal elkeverve, hogy picit folyósabb legyen, de mégis megszilárduljon.

Ugye milyen gyorsan kész is van egy ilyen torta?

A mandulaliszthez pedig készen is könnyen hozzájuthattok, mivel a napokban indult egy új, szuper áruválasztékkal rendelkező webshop, a   www.magosbolt.hu, és szállítanak az ország egész területére 1 és 2 napos határidővel. Lehet online – bankkártyával fizetni az oldalon, vagy utánvéttel a futárnál és a regisztráció utáni első vásárlásnál 10% nyitási kedvezményt kap minden vásárló. Hamarosan egyéb akciókkal is jelentkeznek, érdemes figyelemmel kísérni a Facebook oldalukat is! ( https://www.facebook.com/magosbolt/)




2016. november 17., csütörtök

Málnás-joghurtos torta - galaxy mirror glaze




Persze hogy azonnal tudtam, ezt a stílusú tortát kinek a szülinapjára kell időzíteni: az ünnepelt széles vigyorral hagyta jóvá a tervet,hiszen nem túl kislányos, mégis csili-vili na és persze senki másnak nincs ilyen ;).
A piskóta-málnazselé-joghurtos mousse jó pár éve tartja magát a szülinapi torták között- a novemberi bejegyzéseket visszanézve egyértelműen ez a kombó a favorit.
Most azért is jól jött a rózsaszín belső, mert mint kiderült, ez a spéci glazúr azért nem tapad olyan jól a sima zselatinos felületen,mint egy vajkrémen, így az oldalán rendesen átsejlik a málnás krém, de passzol a színvilághoz.
Az eredeti glazúrrecept még ennél is sokkal több volt, és ha legközelebb ilyenre vetemedem, biztos felezem még a most leírt adagot is, ugyanis rengeteg kimaradt, így viszont nem kellett elsőre izgulni, hogy nem jut valahova vagy javítani.
Az elkészítéséhez csak idő szükséges (a cukorszirup miatt - de lehet glükózszirupot is használni, azt hiszem, pl. gyógyszertárakban kapható) és nem lehet megúszni az ételhőmérőzést, mert a glazúr megfelelő állagához jobb biztosra menni.
Egyébként a torta nemcsak szép, hanem nagyon finom is volt, ofkorsz, a mázban is érezni egyébként a fehércsokit, és ahogy a képen látszik,vékony, nem lesz tőle vastag cukros bevonatunk, ami agyonütné egyébként az ízeket - és a tortába egyébként  is elég spórolósan raktam a cukrot.




 

Hozzávalók: (18 cm-es formához,12 szelet)
 

- piskóta:

2 nagyobb tojás

5 dkg cukor

5 dkg liszt

Az egész tojásokat a cukorral kézi mixerrel sűrű, világos,krémes habbá vertem, 3 részletben hozzászitáltam és beleforgattam a lisztet és sütőpapírral bélelt kapcsos formában kb. 12-15 perc alatt megsütöttem.

Átraktam kihűlés után egy 20 centis kapcsos formába.

- a málnazseléhez:

25dkg málna (fagyasztott)

6 dkg porcukor

3 lapzselatin

3 ek víz


A málnát és a cukrot leturmixoltam, 2,5 dl lett - ezért  3 lap zselatint megáztattam, pár evőkanál málnaturmixszal addig melegítettem, míg a zselatin fel nem olvadt (forrnia nem szabad), belekevertem a többi turmixolt málnát és egy 16 cm átmérőjű fémformában a hűtőben megdermesztettem. A piskóta közepére raktam.



- a málnahabhoz
40 dkg málna (novemberben: fagyasztott)
1 db 450 gr-os natúr joghurt

3 púpozott evőkanál porcukor 
3dl tejszín
1 habfix
17 gr zselatin
4 ek. víz

A krémhez a szűrőben kissé lecsöpögtetett joghurtot (míg a piskóta készült) a málnával összeturmixoltam. Ez 6 dl sűrű turmixot jelentett, ehhez van igazítva a zselatin mennyisége!

A zselatint a 4 evőkanálnyi vízben megáztattam, addig a tejszínt egy habfix és 2 evőkanál porcukor hozzáadásával habbá vertem.
A megpuhult zselatint kis lángon lassan átmelegítettem, közben simára kevertem, (forralni nem szabad) langyosan a joghurtos krémbe csorgattam és a kézi mixer segítségével egyenletesen eloszlattam. Ezután forgattam bele a tejszínhabot.

A málnás habot a 20 centis kapcsos formában várakozó piskótára és málnazselére öntöttem, elsimítottam és jó 2 órára hűtőbe raktam.






Galaxy mirror glaze:
12 gr zselatin

80 gr víz

140 gr cukorszirup (lásd lejjebb)

200 gr cukor
200g víz

120 gr cukrozott sűrített tej(tubusos)

200gr fehércsoki 


-a cukorsziruphoz:
21 dkg cukor

120 gr víz

3 ml citromlé







A zselatint a 80 gr vízben megáztattam.
A cukorszirup összetevőit elkeverjük, és addig forraljuk, amíg a 110 fokot el nem éri, majd lehúzzuk a tűzről.
A cukorszirupot, a cukrot és a 100gr vizet felforraltam,addig,amíg a 103 fokot el nem érte.A tűzről lehúzva hozzáadtam a zselatint, a cukrozott tejet és az összetördelt fehércsokira öntöttem. 3 perc állás után botmixerrel simára kevertem. Egy nagy fémszitán átszűrtem, hogy teljesen sima legyen.

A máz felét kék ételfestékkel világosabb kékre színeztem.Egynegyedét kék és piros ételfestékkel sötétlilára színeztem, a világosabb kékhez öntöttem, de nem kevertem el.

A maradék egynegyed glazúrt rózsaszínre meg sötétkékre színeztem, és hagytam egy teljesen fehér kicsi adagot is.

A mázaknak 35 fokosaknak kell lenni: ekkor tapad a tortára,de még folyós, és nem is olvasztja meg a krémet.
A teljesen megszilárdult, áthűlt tortát kivettem a kapcsos formából (legszebb, ha hajszárítózzuk, úgy enged picit körben a krém és tökéletes pereme és oldala lesz, nem sérül meg) aláraktam egy nagy tepsit és először a kék-lila keverékkel öntöztem meg, hogy körben egyenletesen terüljön rajta.(Nyugodtan lehet a tepsiből a lefolytból is visszakanalazni rá.)

Ezután jött a sötétkék, rózsaszín és fehér máz: összevissza csíkoztam velük, majd egy hosszú kés lapjával óvatosan, de határozottan meghúztam kicsit a mázat: ettől mosódnak össze a színek.Ha nem lesz tökéletes, lehet a lefolyt és a megmaradt mázzal nyugodtan korrigálni.

Mikor elégedett voltam az összhatással,megszórtam apró cukorgyönggyel a torta tetejét,majd újabb egy órára a hűtőbe tettem.
















2016. október 20., csütörtök

Mogyorós - karamelles tejcsoki torta




Éppen ideje volt, hogy ez az augusztus végén készült szülinapi torta felkerüljön ide, a legjobbkor, egy ronda, szürke, esős héten - hát mondja bárki, hogy nem jó ilyet nézegetni ha  elönti az embert a depresszió.

A júliusi szülinapi tortához képest  csak visszafogott, 4 réteg a piskóta, viszont a krém kétféle, ha már az ünnepelt karamellt és mogyorósat kívánt - de ugyanolyan alapból kiindulva nem annyira vészes megcsinálni. A szokásos amerikai stílusú piskóta is kapott egy kis átalakítást: mogyoróval és kevés nutellával lett mogyorósítva.

Mivel ekkorra már volt gyakorlatom, egészen gyorsan ment: a tortalapokat megsütöttem előző este, így másnapra már csak a krém és az összeállítás maradt. Ja és persze a macaron mindig van itthon is elkészült előző nap :)

A torta magassága kb 20-22 cm volt, szóval a komoly mennyiségű krémmel 16 szelet bőven kijött belőle.


Hozzávalók: ( 18 cm-es forma, 2x kell kisütni egy ekkora adagot, vagy duplázni kell a  mennyiségeket, ha van két formánk)

15 dkg liszt
5 dkg darált mogyoró
17 dkg cukor
2 dkg holland kakaó
5 gr szódabikarbóna 
6 gr  sütőpor
fél tk. só
1 tojás 
4 dkg natúr joghurt
egy teáskanál citromlé
3 dkg nutella
1 kk. vaníliakivonat
0,6 dl presszókávé
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a formákat alul és oldalt sütőpapírral béleltem.
Az első hét hozzávalót összekevertem. 
A tojást  simára kevertem a maradék 5 hozzávalóval. A száraz hozzávalókat rászitáltam a nedves hozzávalókra,  simára kevertem, a formákba öntöttem. A sűrű piskóta  30-35 perc sült készre. A formából rácsra fordítottam, leszedtem a sütőpapírt és hagytam kihűlni. Mindkét tortalapot vízszintesen kettévágtam, még így összesen 4 lapot kaptam. (Ha áll a tészta míg vár a formára, elkezd dolgozni benne a sütőpor és a szódabikarbóna hamarabb, és nem lesz egyforma magas, akkor egymás után kétszer keverjük ki ezt az adagot.)



- a tortakrémhez:

1,8 dl tej
10 dkg cukor
egy rúd vanília vagy 2 ek vaníliakivonat vagy 3 vaníliáscukor
15 gr étkezési keményítő
3 tojás sárgája
25 dkg vaj
csipet só
 
A krémhez való vajmennyiséget kivettem a hűtőből, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen.
A krémhez a tejet a vaníliarúd kikapart magjával egy kicsi lábasban  melegíteni kezdtem. A cukrot és az étkezési keményítőt elkevertem, hozzáadtam a tojások sárgáját is, majd a meleg tejből 4 evőkanálnyit. Ezt a simára kevert langyos alapot adtam hozzá a melegedő tejhez és közepes lángon, kevergetve addig főztem, amíg besűrűsödött - amikor elkezd picit bugyogni, egy perc után  le kell húzni a tűzről, mert "visszaenged" a keményítő, ha túlfőzzük. A tűről levéve a mély, literes mérőkancsómba öntöttem - mivel nem túl nagy mennyiség, muszáj, hogy beleérjenek a habverők rendesen - és a kézi   mixer legnagyobb fokozatán addig habosítottam, míg langyosra nem hűlt. Ez a lépés nem hagyható ki, mert extra sok levegőt visz a masszába, és tökéletesen  sima, fényes alapot kapunk vele, továbbá nem lesz bőrös sem.
Meg kell vári míg teljesen kihűl a puding szobahőmérsékletűre - és ekkor ismét fel kell verni habverővel, majd  amikor jó habos, kanalanként kell hozzáverni a puha  vajat a mixer habverőivel magas fokozaton. A szobahőmérsékletű krém  így könnyű, habos és levegős lesz.
 
-a karamellkrémhez még:
10 dkg cukor
1,7 dl forró tejszín
fél rúd vanília vagy 1 tk vaníliakivonat vagy 2 vaníliáscukor
2 dkg vaj
csipet só
 
A karamellhez egy  vastagabb aljú  lábast vettem elő és közepes  lángon melegíteni kezdtem, az aljára pedig vékony rétegben cukrot szórtam. Mikor a cukor valahol olvadni kezdett, oda szórtam még, hogy lehűtse az adott részt. Türelemjáték, de ez a legkényelmesebb módja a karamellkészítésnek. Így is lesz olyan rész, ami előbb kezd pirulni (hacsak nincs profi indukciós sütőnk és lábasunk), de nem kell kevergetni, legfeljebb kicsit rázogatni, forgatni a lábast. Mire az összes cukrot a lábasba szórtam, már csak várni kellett, mikor válik szép sötét karamellszínű folyadékká - ha van is benne pár világosabb cukorsziget, ekkor már lehet kevergetni a tűzről lehúzva. Amikor teljesen sima és sötét karamellszínű lett, kevergetve  hozzáöntöttem a forró tejszínt - vigyázat, erősen bugyborékol! - majd jól elkevertem, minden egyes körben. Hozzáadtam a vaníliarúd kikapart magjait is.Közepes lángon addig kevergettem, míg teljesen felolvadt a karamell a tejszínben, ekkor lehúztam a tűzről, belekevertem a vajat és a csipet sót. Hűlni hagytam.
 
A krémalap 2/3-ához mixeltem 12 dkg karamellszószt, ez került 3 részletben a 4 tortalap közé, és közben 15-15 percre betettem a hűtőbe, hogy megdermedjen a krém, és bírja jól a többiek súlyát. (A macaronok töltéséhez kihagytam 3 ek.krémet.)

a tejcsokis-mogyorós krémhez:

10 dkg darált, pirított mogyoró
15 dkg tejcsoki

A krémalap maradék egyharmadához mixeltem a darált mogyorót és az óvatosan felolvasztott, de már nem is langyos étcsokit.

Először egy vékony réteget tettem a torta oldalára és a tetejére, azután egyenletesre kentem a torta oldalát - ha nincs spéci szerszámunk hozzá, egy vonalzó tökéletesen megteszi - ,  az összes maradék tejcsokis krém ment a torta tetejére  3 evőkanálnyit kivéve, amit sima csőrű habzsákba töltöttem. Hűtőbe raktam, mert a csokimázat a hideg tortára kell csorgatni.

A mázhoz:

10dkg étcsoki
1 dl tejszín
1 kk étolaj

A tejszínt felforrósítottam, az apróra tört csokira öntöttem, hozzáadtam a pici olajat és párpercnyi állás után rugós habverővel fényesre és simára kevertem.

Először a csorgatásokat csináltam meg, kiskanálból adagolva a mázat, majd a torta tetejét teljesen bevontam.

Erre jöttek azután a karamellkrémes macaronok, a mogyorókrém a habzsákból, áfonya mert épp volt otthon és a karamelldísz.

Ehhez 2 evőkanál cukrot karamellizáltam,egy összegyűrt, majd kisimított sütőpapírdarabot megspricceltem rummal ( minél erősebb az alkohol,annál jobb lesz a buborékosodás)és ráöntöttem a forró karamellt, és gyorsan szétcsorgattam a sütőpapíron.

2016. október 18., kedd

Padlizsáncurry földimogyoróval és kókusszal



Az elmúlt évek alatt szép csendben curry-rajongók lettünk, többször készül, mint bármilyen pörkölt: a gyerekek kedvence még mindig a csirke tikka masala (naan kenyérrel, sokkal) én jobban szeretem a kifinomultabb mughlai curry-t, de ez a tavalyi kókuszos kesus is nagyon bejött, ha kapok zöld currypasztát, akkor biztos van belőle szintén csirkével, csináltam már marhahúsból is, de azzal nem volt annyira átütő, hogy ide felkerült volna, meg lemaradt mellőle a szezámmagos laposkenyér, azzal lett volna az igazi... 

Ezt a zöldségcurry-t pedig kétszer is csináltam már ősszel, ahogy a piacon el lehet kapni még az utolsó padlizsánokat, amik már nem nőnek csak kicsi ökölnyire - ők a legfinomabbak.

Nyilván gyerek egyben még ekkora zöldséget sem eszik meg,ezért kétszemélyes adag készült, de majd fogom ezt a fűszerkombinációt húshoz is használni, mert nagyon finom: a mogyoró-kókusz-tamarindpaszta (ázsiai/kínai élelmiszerboltokban kapható/online is elérhető itthon is, de lehet helyettesíteni is simán) édes-sós-pörkölt-savanykás kombinációja a sok klasszikus curry-fűszerrel nagyon ütős lett. 
A második adagot egy kis habaneroval küldtem meg, mert már nem volt elég sima chili itthon, igen, ebben  azért inkább a csípős (nagyon csípős) dominált :)

Hozzávalók: (2 személyre)

40 dkg bébipadlizsán
-a fűszerezéshez:
1ek. római kömény
2 tk.chilipor
2 tk.őrölt kurkuma
1 tk só

1 vöröshagyma, apróra vágva
1tk. fehér mustármag
2 ek.olaj

4 dl víz
4 dkg kókuszreszelék
4 dkg pörkölt földimogyoró
2 ek. tamarindpaszta (vagy: 1 lime leve és 2 ek.sűrű házi barackdzsem)
2 szárított thai chili

2 tk. barna nádcukor(kókuszvirágcukor, annak, aki tart otthon)

köretként: főtt rizs



 A fűszerezéshez a hozzávalókat elkevertem (a római köményt mozsárban megtörtem), a padlizsánokat alul keresztben félig bevágtam és kissé szétnyitva, kiskanállal a vágásokba szórtam az elkevert fűszerek kb. felét.Félreraktam.

Az olajat megforrósítottam, hozzáadtam a mustármagot, megvártam, míg pattogni kezd, majd beleraktam a hagymát és kevés sóval kevergetve üvegesre pirítottam. A padlizsánokat a hagymára rakosgattam és minden oldalukon átforgatva kissé átforrósítottam. Hozzászórtam a kimaradt fűszert és aláöntöttem kb. egy decit a vízből, lefedtem és hagytam párolódni.

Botmixerrel pürésítettem a kókuszreszeléket, a földimogyorót,a chiliket  és a tamarindpasztát a maradék vízzel együtt, és mikor a padlizsánok már félig megpárolódtak (ez kb. 15 perc) hozzáadtam, belekevertem a nádcukrot is és további 10 percig főztem, ekkorra a padlizsánok is átpárolódtak, de a húsuk még nem esett szét.

Szükség esetén a végén sózzuk: én sós földimogyorót használtam, így pont elég sós lett.

A recept erről a szépséges indiai blogról származik.




2016. október 13., csütörtök

Mandulás csokitorta



Kicsike torta, mégis súlyos darab. Egy szeletkével el lehet húzni egy jóideig.

Vannak, akik (tévesen) úgy gondolják, hogy ősszel - és ráadásul az ősz ellen,a szürkeség meg az eső ellen -  sütőtöklevest kell enni.

Szerintem meg jó sok csokit kell enni.

Van már a piacon új dió, mandula, mogyoró, bármelyik jó belőlük ebbe a tortába, liszt meg pont  nem kell bele, mert az hizlal,és mindjárt karácsony, addig muszáj kicsit visszafogni magunkat.

Hozzávalók: (20cm-es kerek formához)

15 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé
10 dkg darált mandula
3 nagyobb tojás
12 dkg cukor
0,5 dl Bailey's ( vagy konyak, rum, narancslikőr, mandulalikőr, kávélikőr stb.)
- a tetejére:
5 dkg étcsokoládé
1 ek. étolaj
pár szem durvára tört mandula



A vajat és a felkockázott étcsokoládét a mikró közepes fokozatán, többször megkevergetve összeolvasztottam, hűlni hagytam.
A tojásokat szétválasztottam, a tojássárgákat egy mélyebb tálban a cukorral 6-8 perc alatt sűrű, krémes habbá mixeltem, külön tálban habbá vertem a fehérjéket is.
A tojásos-cukros krémhez adtam a már csak langyos vajas-csokis mixet, a likőrt, a habot 3 részletben forgattam hozzá, és közben hozzászórtam a darált mandulát is.
Sütőpapírral bélelt formába öntöttem, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 40-45 percig – tűpróbázva – sütöttem

A mázhoz a csokit apróra törtem, kb. egy perc alatt, többszöri átkeveréssel a mikróban felolvasztottam, elkevertem az olajjal és a torta tetejére kentem, mandulával szórtam.

.
 

2016. október 11., kedd

Krémsajtos-jalapenos töltött sült krumpli



A "jalapeno popper bites" igazi amerikai meccsnézős bulikaja, nálunk meccstől és bulitól függetlenül mindenki imádja, hiszen van benne minden,ami abszolút prioritás nálunk: krémsajt, csípős cucc és bacon.
Ez a krumplis változatát is olyan könnyű jalapeno popper twice baked potato-nak nevezni, csak magyar nevet nehéz neki adni - na és főleg nem burgonya, mert nálunk még sose kérdezte meg még senki vacsora közben, hogy kaphat-e még egy kis burgonyát...
Mondanom sem kell, hogy ez igazi bekuckózós, esős őszi hideg téli vacsora,és ha valaki nem kap jalapenot sehol - amit én most  az Alföld közepén,az útmenti kis termelői bódéban vettem, ahol hosszú évek óta veszem nyáron a dinnyét,ősszel a szőlőt, paradicsomot, paprikát meg a télálló krumplit- akkor a klasszikus csöves, erős, sötétzöld paprikával is helyettesítheti.

Hozzávalók: (4személyre)

8 közepes méretű krumpli
10 dkg bacon
20 dkg natúr krémsajt
4 ek. tejföl
5 dkg vaj
2 gerezd fokhagyma
2 jalapeno paprika

-a tetejére:
10 dkg cheddar sajt, reszelve



A jól megsikált krumplikat villával megszurkáltam  és  200 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt megsütöttem.
Közben a bacont hideg serpenyőbe téve, kis lángon lassan ropogósra pirítottam, papírtörlőre szedtem, mikor kihűlt, apróra tördeltem. 1 evőkanálnyit félreraktam.
A krémsajtot elkevertem a tejföllel és belereszeltem a fokhagymát. A paprikákat kissé kimagoztam (nagyon erősek) apró kockákra vágtam.
A kissé meghűlt krumplikat hosszában kettévágtam, a megsült belsejüket kikanalaztam,körben kis peremet hagyva és összekevertem a többi előkészített hozzávalóval. Visszatöltöttem a félbevágott krumplikba, megszórtam a cheddarral és megszórtam a félrerakott,apróra tördelt baconnal.
10percre visszaraktam a forrósütőbe,míg a krumplik átforrósodtak és a sajt is ráolvadt a tetejére. Kis snidlinggel szórtam tálalás előtt.

Nagyjából ezt a receptet követtem

2016. október 6., csütörtök

Almás-zabpelyhes piskóta krémsajttal



Az egyik kedvenc tésztaalapom ez a szuper piskóta,és csináltam már több változatban is. Nálunk nem lényeg, hogy gluténmentes legyen, de az, és nagyon jó alternatívát jelent, simán lehet tortalapként is használni: szaftos, de mégis van tartása,csomóféle fűszert elbír, de ha nincs épp őszi hangulatunk, akár el is hagyható.
A krémsajtos  krémmel szerintem nagyon finom és könnyű süti lett, na persze a Válogatós Banda a csokis mázat reklamálta róla azonnal

 Hozzávalók: (20x20-as formához, 16 kocka)

12 dkg zabpehely vagy zabpehelyliszt
6 gr szódabikarbóna
3 gr sütőpor
1kk. őrölt fahéj késhegynyi
őrölt szegfűszeg és őrölt szerecsendió
3 nagyobb alma
5 dkg vaj, megolvasztva
1 nagyobb tojás
10 dkg cukor
1 tk. vaníliakivonat/ 1 vaníliáscukor

20 dkg natúr krémsajt
1 ek citromlé
1 citrom lereszelt héja
7 dkg porcukor
2 ek. durvára vágott dió


 A zabpehelylisztet (ha a zabpelyhet kávédarálóban megdaráltam, máris van zabpehelylisztünk) a szódabikarbónával, sütőporral és a fűszerekkel elkevertem.
Az almákat meghámoztam, kimagoztam,kockára vágtam  és botmixerrel pürésítettem.
Az almapépbe mixeltem az olvasztott vajat, a tojást és a cukrot. Hozzáadtam a vaníliakivonatot, majd a száraz hozzávalókkal simára kevertem.
Sütőpapírral bélelt formába tettem és 175 fokra előmelegített sütőben 30-35 percig – tűpróbáig – sütöttem.
A krémsajtot 2-3 percig a mixer legmagasabb fokozatán habosítottam a porcukorral, citromlével és a citrom lereszelt héjával.
A kihűlt sütire kentem, durvára vágott dióval megszórtam a tetejét.

2016. október 3., hétfő

Sült paradicsom krémleves cheddaros pirítóssal



Nemcsak az (volt) a jó meghosszabbított nyárban, hogy nyár van, hanem az, hogy a szeptember végi piac még mindig tele volt a  jobbnál jobb nyári zöldségekkel.
Ez a leves pedig annyira jó lett az édes paradicsomokból, hogy gyorsan vettem még a hétvégén megint  pár kilót, meg is sütöttem, lemixeltem, és a fagyasztóban várja a csúnya novemberi hétvégéket, amikor majd egy kis nyarat varázsol az asztalra - akkor, amikor az igazi paradicsomokra még hosszú hónapokat kell várni.

Hozzávalók:( 4 személyre)

1 kg paradicsom
3 ág friss rozmaring
1ek.nádcukor
4-6 dl húsleves
2 gerezd fokhagyma
friss bazsalikomlevelek
4ek. tejszín
2 tk.só
bors

15 dkg cheddar sajt
4 szelet kenyér


A paradicsomokat félbevágtam,sótőpapírral bélelt nagy tepsiben raktam, megszórtam a cukorral, sóztam, rámorzsoltam a rozmaringleveleket és 180 fokos sütőben kb. egy órát sütöttem - ekkorra már kezdett megpirulni a szélük, és szemmel láthatóan összeestek.
Botmixerrel pürésítettem, annyi levest öntöttem hozzá, hogy kb egy liter legyen, hozzáadtam a szétnyomott fokhagymát, a felaprított bazsalikomleveleket, átforraltam és kevés tejszínnel kerekítettem. Ekkor kell még utánakóstolni, hogy kell-e bele só,vagy más kedvünkre való fűszer.

A kenyérszeletek egyik oldalát megpirítottam,a másik oldalát megszórtam a cheddarral és pár percre a grill alá tettem. 



2016. szeptember 29., csütörtök

Mogyorós-krémsajtos füge tartelette


Az egyik legjobb gyümölcs ősszel: lehet édesen, lehet sósan, tésztához, salátába, köretnek hús mellé, párosítani sajtokkal, csonthéjasokkal, alkohollal: a füge egyszerűen mindenhogy jó. És bár a tartelette kicsit menő név egy egyszerű kész vajastészta-korongnak, a végén mégiscsak menő sütit kapunk, köszönhetően persze a fügének.

Hozzávalók: (4 személyre)

6 füge
egy csomag készre nyújtott vajastészta
1 doboz (200 gr) krémsajt
1 marék mogyoró
4 dkg barna nádcukor
néhány teáskanál méz
pár tekerésnyi frissen őrölt bors


A vajastésztából  4 db, 10 cm átmérőjű kört vágtam, megkentem a krémsajttal, körben egy centinyi helyet hagyva,  megszórtam a nádcukorral, körben rárakosgattam a  vékony szeletekre vágott fügét, borsoztam, megszórtam a tört mogyoróval, meglocsoltam mézzel és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt átsütöttem.

Rosé kacsamell whiskys fügés szósszal



És akkor gyorsan még egy fügés recept erre a hétre: ez de jó volt, de jó...

Persze a rosé kacsamellet már nagyon nem lehet elrontani egy sima körettel sem, de aki szereti a hús-gyümölcs párosítást, az ne hagyja ki még a szezonban ezt a whisky-s verziót. Tavaly beforralt vörösboros-fügés szósszal csináltam, és végül is nem tudtuk eldönteni, melyik is sikerült jobban... 
(És van recept fenn portóis-gránátalmás meg vörösboros-körtés, ha már kacsamell és gyümölcs.)

A kissé karamellizálódott pici cukor, a selymes vaj és a whisky enyhén karcos íze nagyon jól illett a pirult fügéhez, ami éppolyan omlós lett, mint a hús - nekem most sem  hiányzott más mellé, a Krumplipüré Szekció meg csak fintorgott :)

Hozzávalók: (4 személyre)

személyenként egy (pecsenye) kacsamell
só 
8 füge
4 dkg vaj
1 ek barna nádcukor
fél dl whisky (én sima Johnny Walker-t használtam)

A sütőt 150 fokra előmelegítettem.
A szobahőmérsékletű kacsamellek bőrét óvatosan beirdaltam, sóztam. A felforrósított serpenyőbe raktam őket a bőrös felükkel, és közepesnél kicsit erősebb lángon addig pirítottam (mozgatás nélkül), amíg szép aranybarna és ropogós nem lett. (Ez kb.6-8 perc) Ezután átfordítottam és még 3 percig sütöttem a másik oldalukat is. Egy hőálló tálba pakoltam, a kisült zsírral leöntöttem és 10 percre a sütőbe raktam. Ezután lefedtem szorosan egy alufóliával és 3 percig pihentettem. Ez alatt pont elkészült a füge:
A fügéket négybe vágtam, a serpenyőbe tettem 4 dkg vajat, felforrósítottam, rászórtam a cukrot, hagytam kicsit pirulni, visszavettem a lángot,  majd rádobtam a fügenegyedeket. Fél perc után a másik vágott oldalukra fordítgattam őket és (óvatosan) rájuk öntöttem a whiskyt. Épp csak át kell hogy forrósodjon a gyümölcs, kicsit megrázogatuk a serpenyőt, hogy homogén legyen a szósz, és már tálalhatunk is.

2016. szeptember 27., kedd

Focaccia miniparadicsommal és rozmaringgal



Ilyenkor a legjobb kelt tésztát sütni: a hűvös estéken kifejezetten jól esik a sütő melege, na és most már fel kell hagyni a mediterrán stílusú, este 10 körüli vacsorázással is, mivel korán kell kelni és így muszáj nagy nehezen korábban ágyba parancsolni a fiatalságot is.
A mediterrán életmódból azonban nálunk mindenképp meg kell tartani az olaszos kajákat; az iskolaév kezdetével az itthon kosztoló csapat közölte, hogy ők tulajdonképpen már minden kaját unnak (amit nem, azt azért nem, mert azt ugye eleve meg se eszik) kivéve a bolognai-lasagne-pizza triumvirátust. Szóval ilyen sorrendben lehet akár minden héten ebédre.
Vagy vacsorára a focaccia, ami most a kert utolsó mini koktél(vagy cseresznye?) paradicsomaival készült - akkorák pont, mint a képen, alig egycentis édes, érett apróságok, remélem, sikerül magot szednem belőlük,mert az idén nagyon nagy sikerük volt.

Hozzávalók:

50 dkg liszt
3,2-3,5 dl  víz a liszt minőségétől függően
2 dkg élesztő
2 tk. só
2 ek. olívaolaj
4 ág rozmaring
kb. fél deci extra szűz olívaolaj
kb 25 dkg mini cseresznyeparadicsom
fleur de sel vagy durvább szemű, sima tengeri só


Az élesztőt feloldottam  0,6 dl vízben, belekevertem  2 evőkanányit a lisztből, és állni hagytam jó 15 percig. A többi vizet,  a lisztet és a sót   összekevertem (nem kell, hogy teljesen egynemű legyen) és szintén pihentettem. Ez az eljárás azért hasznos, mert így több vizet képes felvenni a liszt, jobb ízű és rugalmasabb  lesz a tésztánk, könnyebb dagasztani is.
Mikor a kovász megkelt, gyorsan egynemű tésztát dagasztottam a két keverékből, a dagasztás  végén hozzáadtam 2 ek. olívaolajat is, és kelni hagytam egy folpackkal letakart, kiolajozott tálban egy óráig, ekkorra a duplájára nőtt. Óvatosan enyhén lisztezett  munkalapra borítottam, nagyjából a 30x30-as tepsi méretére húzgáltam-lapogattam, a kiolajozott tepsibe egyengettem, belenyomkodtam a tésztába a kicsike paradicsomokat egészben, mélyedéseket nyomkodtam közéjük, abba extra szűzolívaolajat csorgattam, megszórtam a rozmaringlevelekkel, sóval és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15-18 percig sütöttem.

2016. szeptember 12., hétfő

Segítsüti 2016 ősz: Citromtorta




Van olyan, aki nem  szeretne egy ilyen tortát? Szerintem nincs...

A hetedik (igen, már a hetedik!!) őszi sütilicit indul, ahol jótékony célra gyűjt a gasztroblogger közösség: ahogyan az első, emlékezetes alkalommal, most is koraszülött babák ellátására. Mivel a mi családunk is érintett, nekem különösen kedves ez a jótékony cél, még akkor is, amikor a koraszülött - és a kitűnő orvosok segítségének hála időre született társaiktól ma semmiben sem különböző - iker unokatesók épp a hétvégén rajcsúroztak egy nagyot a medencében, és kifejtették, hogy a második osztály egyelőre borzasztóan unalmas, mert ugyanazt tanulják mint tavaly, és hát azt már elsőben is kitűnőre tudták...:)

A Segítsüti Közhasznú Alapítvány 2009 óta minden évben két jótékonysági sütivásárt rendez, tavasszal és ősszel, és mint tudjátok, a befolyt összegből semmilyen működési költségre nem költünk (mivel mindenki ingyenesen, önkéntesen tevékenykedik az alapítvány javára), minden,a licitből befolyt forint a támogatott célra megy.

Ez évi őszi kampányuk támogatottja a Peter Cerny Alapítvány, az a koraszülött- és csecsemőmentő szolgálat, mely 27 éves múltra tekint vissza:1989. június 21-dikén indította be és azóta is folyamatosan üzemelteti koraszülött mentőszolgálatát. Munkájukra országszerte óriási szükség van, hiszen az idő előtt született csecsemők jelentős részének ők jelentik az életben maradást, de jelentős szerepük van az időre, normál súllyal született gyerekek egészségügyi intézményeken belüli szállításában is. Ezt a kiemelkedően fontos tevékenységet szeretnénk támogatni a Segítsüti 2016. őszi kampányával. A befolyt összegből egy Airborne TV1 (Fabian) típusú lélegeztető gép beszerzéséhez járulunk hozzá.

Az akcióról itt találhattok meg minden információt, a sütiárverést  pedig ezen az oldalon - egyszerű jelszavas regisztrációval - lehet elérni.



Akkor pár szó a sütiről: forró tejes, biocitromos piskóta 4 rétege, közötte egy nagyoncitromos, savanykás vajkrém, amiben nincs színezék, mert könnyítésül tojássárgákkal készült, főzött pudingalapot kapott - a cukrászatban ezt német vajkrémnek hívják; könnyű, habos, és az egész tortakrémben  összesen 20 dkg cukor van.
A torta a most nagyon divatos "semi-naked" típusú - szóval nem a krém fogyott el az oldaláról - a tetején citromos macaronok, habcsókok és fehércsoki bevonat, fehércsoki vitorlák és árvácskák - ami egyébként ehető virág.
Mivel 5 macaront nem nagyon lehet sütni, a nyertes kap még a torta mellé némi maradék citromos macaront is!

Szóval mindenki szeretne egy ilyen tortát, ugye? 


2016. szeptember 1., csütörtök

Lazacos batyu mézzel és mustárral



Bár  a Kisebbnek ez a morzsás verzió a kedvence, amióta a Nagyobb lenyűgözve figyeli a különféle gyors dobjunk-össze valamit-kész-vajastésztából Tasty videókat, mindig van itthon a hűtőben, mert nemcsak figyeli, hanem képes meg is csinálni...:) . És ez kétségtelenül a lehető legegyszerűbb ebéd, de a mézes-mustáros cucc miatt van egy szendvics jellege és kihűlve is szuperfinom. De egy pohár borral tökéletes vacsora is lehet, összesen max 25 perc tálalásig, így ahhoz képest, hogy idén nyáron kétszer is képes voltam órákig melózni a szülinapi tortákkal, és minden percét élveztem, az ilyen gyors ebédek a másik végletet fémjelezik.

Hozzávalók: (4 személyre)

50-60 dkg lazacfilé
1 csomag készre nyújtott leveles tészta
3 teáskanál méz
3 teáskanál mustár

bors
kevés lenmag (vagy szezámmag)
1 kicsi tojás


A filét úgy vágtam fel-formáztam, hogy inkább négyzetes darabokat kapjak ( a negyedik inkább a levágott vékonyabb szélekből állt össze), leitattam róla minden nedvességet, enyhén sóztam és borsoztam. A leveles tésztát kissé vékonyabbra nyújtottam, négy téglalapot vágtam belőle, a széleket kihagyva  megkentem a mézzel elkevert mustárral, az alsó harmadára helyeztem a lazacdarabokat, ráhajtottam a tésztát és körben villával jól összenyomkodtam a szélét. A tésztabatyu tetejét háromszor bemetszettem, azután lekentem a felvert tojással, megszórtam a szezámmaggal és 190 fokra előmelegített sütőben a tészta pirulásáig, körülbelül 15-18 percig sütöttem.

2016. augusztus 24., szerda

Tandoori sült karfiol



A kép valójában nem egy köretről -  mert nekem azért mindig köret marad - hanem a fejlődésről szól.
Volt idő, amikor a húslevest is képest voltam otthagyni, ha szembetalálkoztam benne egy picike kis darabka karfiollal - mert onnantól elviselhetetlenül karfiolízűnek éreztem az egészet. Mondjuk egy menzai kafiollevest szerintem még ma se tudnék jóízűen bekanalazni, de például így, salátának,vagy ennek a finom, fűszeres sültnek a formájában bármikor jöhet.

Hozzávalók (2 személyre, szerintem: köret)

1 közepes méretű karfiol
2 teáskanál tandoori fűszerkeverék
fél dl olívaolaj

A karfiolt a leveleitől megtisztítottam, és a középső részéről két, kisujjnyi vastagságú egybefüggő szeletet vágtam,  (természetesen az egész fejet fel lehet így darabolni, csak azok nem fognak egybefüggő szeletet kiadni,viszont több fűszer és olaj szükséges ez esetben) a többi része ment a fagyasztóba a téli húslevesekhez vagy egy Dubarry-hoz. A fűszerkeveréket elkevertem az olívaolajjal és a sütőpapírral bélelt tepsire téve a karfiolszeletek mindkét oldalát átkentem vele.
200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt sült édesre és fűszeresre, közben egyszer óvatosan át is  fordítottam őket.(és mint látható, az egyik szelet szétesett...:))