2016. március 23., szerda

Minikalács-koszorú mézzel sült eperkrémmel



A klasszikus fonott kalács tésztájából készült ez a koszorú:csak tépkedni kellett, és tunkolni középen az epres szószba. Igazi körbeülős-beszélgetős sütemény, de egy ilyen méretű nem is tart soká, ezért  jobb ha mindjárt két adaggal készülünk. 

Hozzávalók: (4 személyre)

30 dkg liszt
3 dkg vaj
3 dkg cukor
1,5-1,75 dl tej ( a liszt minőségétől függ)
1 tojás sárgája
1,5  dkg élesztő
csipet só
plusz egy tojás sárgája és csipet só  a lekenéshez
- a krémhez:
25 dkg mascarpone
20 dkgeper
3 ek.  méz
1 dl vörösbor
A liszt közepébe mélyedést csináltam, beleöntöttem a meglangyosított tej felét, belemorzsoltam az élesztőt, belekevertem a cukrot, kis lisztet is kavartam hozzájuk és 10 perc alatt felfuttattam a keveréket. 
Hozzáadtam a maradék tejjel elkevert tojássárgáját, az olvasztott, langyos vajat, a csipet sót, és 8-10 perc alatt sima, fényes tésztává dagasztottam. 
A meleg konyhában 35 perc alatt a kétszeresére kelt a folpackkal szorosan letakart tálban.
Ekkor  5 egyenlő részre osztottam, rúddá sodortam és tíz darabba vágtam, gyorsan kis diónyi gombócokat gömbölyítettem Megszórtam liszttel őket és 10 percig letakarva  állni hagytam.
Egy nagy tepsire sütőpapírt terítettem, középre hőálló, lapos kerámiatálat tettem, körberakosgattam a gombócokkal, lekentem őket tojássárgájával, fél órát még letakarva  kelesztettem majd újból átkentem őket.180 fokra előmelegített sütőben - középen a tálba vizet öntöttem -  kb. 20 percig sütöttem.

Addig 30 dkg epret félbevágtam, egy kisebb tepsit sütőpapírral béleltem (hogy ne folyjon ki az eper leve sütés közben) belerakosgattam az epreket, meglocsoltam két evőkanál akácmézzel és a kalács után a 20 percre a sütőbe raktam. Félidőben hozzáöntöttem a bort is.
Mikor elkészült, az epreket és a kisült, a széleken karamellizálódott levét egy tálba öntöttem, összetörtem és jól elkevertem a mascarponéval. Ekkor még - ízlés szerint - adhatunk hozzá mézet. 
A krémet a középső kis tálba kanalaztam,  és már lehetett is tépni a kis gombócokat és belemártogatni  a sűrű tejszínes-epres szószba.

A poszt a Hegyvidék Bevásárlóközpont felkérésére készült az onnan származó alapanyagok felhasználásával.


2016. március 22., kedd

Rozmaringos bárányborda karamellizált sárgarépával, mogyoróval és szezámmaggal


Bár a sonka-tojás-kalács trió áll az élen a legnépszerűbb húsvéti ételek között, a legősibb hagyományokra a bárányból készült ételek utalnak.
A bárányborda a legegyszerűbben és leggyorsabban elkészíthető fogás, mivel a gyenge hús minimális sütési időt igényel. Biztosra mehetünk, ha dupla bordát készítünk, mert így a kb. 4cm vastagságú húsrész sütése jól időzíthető. A betartartott  sütési-pihentetési időkkel variálva készíthetünk kevésbé, közepesen vagy jól átsült - de nem agyonsütött - verziót is.
Oldalanként 2-2 perc +10 perc pihentetés fóliában :underdone
Ugyanez és közben 2 perc  200 fokos sütőben: medium
Ugyanez és közben 5 perc 200 fokos sütőben: done 
A fűszerezést nem kell túlzásba vinni, hogy ne nyomja el a hús enyhe ízét,legjobbak a zöldfűszerek, ebből klasszikus a rozmaring, a fokhagymát pedig ne vigyük túlzásba.
Ilyenkor még nincs zsenge répa, amit egyben süthetnénk, csak legfeljebb a fólia alól,  ezért karikákra vágva és pürésítve készült: a mogyoró-citrom-bárány-répa párosítást pedig  muszáj kipróbálni, annyira jól dolgoznak együtt a túlzásba nem vitt, enyhe ízek.

Hozzávalók: (4 személyre)

8 dupla bordás bárányborda - szelet
2 ek friss aprított rozmaring
4 ek olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
2 hosszúbors
fél kk. tengeri só

- a sütéshez: 4 ek olaj
- a körethez:
60 dkg sárgarépa
nagy csipet só
4 dkg vaj
3 ek.juharszirup
1-1 tk. fekete és fehér szezámmag
5 dkg törökmogyoró
kevés tejszín
1-2 ek.citromlé ( a répa édességétől függően)

A báránybordákat tetszés szerint formázzuk: a csontokról kissé visszafejthetjük a húst és a zsírt (ezt hívják french rack-nak), de rajta is hagyhatjuk, ízlés szerint.
A rozmaringgal, szétnyomott fokhagymával, olívaolajjal bedörzsöljük őket, a mozsárban megtört hosszúborssal és sóval megszórjuk, sütőpapírba csomagoljuk és néhány órán át - de akár egy éjszakán is - a fűszeres pácban hagyjuk.
Sütés előtt szobahőmérsékletre hagyjuk melegedni.

A körethez a sárgarépát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk. a mogyorót száraz serpenyőben megpirítjuk, héját ledörzsöljük, a felét durvára törjük. A kétféle szezámmagot is száraz serpenyőben pirítjuk, állandóan kevergetve, majd félretesszük.

A sütőt 200 fokra előmelegítjük.

Egy nagyobb serpenyőben megforrósítjuk az olajat és a bordákat oldalanként két percig  magas hőmérsékleten sütjük. Ezután 5 percre még a forró sütőbe rakjuk a bordákat, majd kivéve alufóliára rakjuk, becsomagoljuk és 10 percig állni hagyjuk.
Így átsült, de belül még rózsaszín húst kapunk.
Ha alig átsütve szeretjük, akkor nem kell sütőbe raknunk, csak alufóliában pihentetni 10 percig. (Ha van húshőmérőnk, ekkor kb. 54 fokot kell mutatnia a hús közepébe szúrva. )

A pihentetési idő alatt befejezzük a köretet.
A vajat nagy serpenyőben felforrósítjuk, rádobjuk a felkarikázott répát, átforgatjuk, enyhén sózzuk, majd amikor elkezd kevés levet engedni fedő alatt, a lángot levéve kb. 5 percig pároljuk. Amikor már kezd puhulni, a fedőt levesszük, újra nagy lángon sütjük, meglocsoljuk a juharsziruppal és hirtelen karamellizáljuk.

A  répa felét  botmixerrel, kevés tejszín hozzáadásával pürésítjük, a citromlevet is hozzákeverjük, és a végén hozzáadjuk  a durvára tört mogyoró felét.

A bordákat megszórjuk a tört mogyoró másik felével; a pirított szezámaggal megszórt karamellizált répával, a mogyorós répapürével és az egész mogyorókkal tálaljuk.

A poszt a Hegyvidék Bevásárlóközpont felkérésére készült az onnan származó alapanyagok felhasználásával.


2016. március 21., hétfő

Zabpelyhes-almás minipalacsinta füstölt pisztránggal



Nálunk már régóta nagy kívánság (mert olyan szerény az ellátás egyébként, ugye.. például itt van ez a kis petite pan au chocolate, meg a croissant, de hát az kit érdekel) hogy reggelire (legalább hétvégén, anya!) palacsinta legyen. Nem a klasszikus, hanem a tempósabb, amerikai stílusú változata; persze ezt a gyerekek csak édes verzióban tudják elképzelni.  Nem kell mondjam, hogy ezt a tulajdonképpen cukormentes darabot is tudták nutellával meg barackdzsemmel enni, így viszont miénk volt az összes füstölt pisztráng, és szerintem jó cserét csináltunk.
Az alma enyhe édes-savanykás íze, a zabpehely pirult, mogyorós aromája jól illett  a pisztránghoz, a tejföltől szaftos volt minden falat, a friss snidling a kertből és a pár csepp citromlé tette tökéletessé ezt a reggelit. Tudom, hogy húsvétkor kalács meg sonka, de egy ilyen nagyon is  befér a három napba. (És ha már...akkor legyen kéznél pezsgő is.)

 Hozzávalók: ( 20 db mini palacsintához)

16 dkg zabpehelyliszt
6 gr sütőpor
3 gr só
15  dkg alma, megtisztítva (Granny Smith-t használtam)
1 tk. citromlé
2-2,2  dl tej
10 dkg füstölt pisztráng
10-15 dkg tejföl
egy kis csokor friss snidling, apróra vágva
néhány gerezd citrom
a sütéshez kevés olaj

A zabpehelyliszet (aprószemű natúr zabpehelyből kávédarálóval is előállítható) elkevertem a sütőporral és a sóval. Simára kevertem a tejjel,  a kissé felvert tojásokkal, majd belereszeltem az almát, hozzáadtam a citromlevet és még egyszer jól átkevertem és negyedórát állni hagytam.
Enyhén kiolajozott teflonserpenyőben evőkanálnyi mennyiségű tésztából kis palacsintákat sütöttem oldalanként kb. 2 perc alatt.

Tálaláskor a palacsintákra a füstölt pisztráng-darabok alá tejföl kerül, ezt apróra vágott snidlinggel és pici citromlével kerekítjük.

A poszt a Hegyvidék Bevásárlóközpont felkérésére készült az onnan származó alapanyagok felhasználásával.

2016. március 17., csütörtök

Húsvéti (répaföld) brownie



Kevés ennél egyszerűbb húsvéti süti létezik - az összekever-megsüt kategória egyik minőségi nyertese kétségtelenül egy finom, magas kakaótartalmú csokival készült, vajtól selymes, tömény brownie.
Húsvét -> nyúl -> répa:  a sütiből egyszerűen upgradelhetünk  húsvéti édességet: megkenjük valamilyen kéznél lévő dzsemmel, a pirultabb széle tökéletesen alkalmasak morzsának, kész is a "veteményes"földje, és amíg sül a brownie, kevés marcipánból - vagy fondant-ból - gyurmázunk pár zöldséget a répaföldre.

Hozzávalók: (16-20 brownie, 20x20-as tepsi)
10 dkg darált mandula
5 dkg liszt
fél kk. só
1 csapott kk. sütőpor
5 dkg kakaó
4 nagyobb tojás
22 dkg (nád)cukor
1 tk. instant kávé
15 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé

10 dkg marcipán
1 kk. sárga, egy-egy csepp piros és zöld ételfesték
kevés porcukor
3-4 ek. sűrű dzsem vagy lekvár

A tészta első öt hozzávalóját elkevertem.A tojásokat, a cukrot és a kávét összekevertem, hozzáadtam az előzőekhez. 
A vajat és a kockákra tördelt csokit a mikróban (de lehet persze gőz fölött is) közepes fokozaton összelangyosítottam, simára kevertem és a tésztához adtam. Sütőpapírral bélelt formában, 175 fokra melegített sütőben 30 percig sütöttem.
 
Amíg a tészta sült, a marcipánt porcukrozott munkalapon átgyúrtam; 1 kávéskanálnyi sárga ételfestékbe egy csepp pirosat kevertem, így narancsszínű festéket kaptam, 8 dekányit ezzel, a maradékot a zöld festékkel színeztem. Porcukrozott munkalapon fél kisujjnyi répákat formáztam, a tetejére a zöld marcipánból pici szárat készítettem.
A kihűlt brownie-ból körben 1 cm-nyi tésztát levágtam, elmorzsoltam.
A megmaradt tésztát egyforma kockákra vágtam, megkentem a dzsemmel, és megszórtam a brownie-morzsával, a kockák közepébe illesztettem a marcipán répákat.

2016. március 10., csütörtök

Mentolos csokitrüffel torta



A csokikedvelő emberek két csoportra oszthatók: akik szeretik az After Eight-et, és akik nem. Előbbiek figyeljenek: ez a torta mentol-csoki mennyország, ráadásul nagyjából fél óra alatt kész van, és csak arra kell várni, hogy kissé megdermedjen a sűrű mentolos ganache. Szerintem ezzel mindent elmondtam, még talán annyit kell tudni, hogy szerintem a most kapható  üvegházi menták nem annyira ütősek, mint ami a kert napsütötte sarkában már hajt kifele; ennyi kerti mentától a tejszínes infúzióval pont olyan lett a tortakrém, amilyet szerettem volna: beüt először a csoki sötét aromája, majd lágyan a menta friss íze.

 Hozzávalók:

-pitealap:
10 dkg liszt
1 dkg kakaó
csipet só
5 dkg hideg vaj
3 dkg porcukor
1 tojássárgája (szükség esetén plusz egy ek. hideg víz)


- krém:
2 dl tejszín
20 mentalevél
18 dkg étcsoki (60%-os  kakaótartalmút használtam)
2 dkg vaj


-a díszítéshez: 10 db mentalevél
2 dkg étcsoki





A tejszínt felforrósítottam, a megmosott mentaleveleket mozsárban kissé megzúztam, a tejszínbe kevertem, és fél órát letakarva állni hagytam, addig pont elkészült a tortaalap.

A lisztet, sót és a kakaót elkevertem belekockáztam a vajat, aprítógépben morzsásítottam, összegyúrtam a tojás sárgájával és a porcukorral.

Lisztezett munkalapon a forma méreténél kicsit nagyobbra nyújtottam, kibéleltem vele a formát, hogy kb. 1,5 centi pereme is legyen.

Az alját villával megszurkáltam; míg a sütő melegszik, hűtőbe raktam, majd 175 fokon 12-15 percig sütöttem.

A csokiból 18 dkg-nyit kockákra tördeltem, a tejszínt leszűrtem, újra felforrósítottam, és vékony sugárban  a csokira öntöttem. 5 perc után villával erőteljesen átkevertem, míg fényes, egynemű krémet nem kaptam,  és közben hozzáadtam a 2 dkg vajat is.

A krémet a kihűlt tésztára öntöttem, behűtöttem.

A díszítéshez 2 dkg csokit mikróban közepes fokozaton,többször megkeverve felolvasztottam, a leszárított mentalevelek fonákjára kentem (egy kis kávéskanállal tökéletesen rásimíthatjuk) és 15 percre a hűtőbe tettem. Ezután óvatosan lehúztam a megdermedt csokiról a leveleket, és villámgyorsan a tortára raktam, mivel a kézmelegtől pillanatok alatt olvadni kezd.


 

2016. március 8., kedd

Chilis-narancsos-szezámos sertésszűz


Nálunk nincs az az étel, amit chilivel ne lehetne eladni. Van itthon mindig őrölve, van pehely, a hűtőben a friss thai chili, vannak mindenféle pici üvegben őrjítően erős hazai gyártású szószok (mind  vad fantázianévvel) ketchupból is csak a csípős megy, és van már sriracha szósz is, ami thai eredetű, de amerikai gyártású, és itthon is hozzá lehet férni elérhető áron a kínai élelmiszerboltokban. Nem annyira erős (nekünk) mint a spéci kisüvegesek, szóval helyettesítés esetén vigyázni kell, és nemcsak cilit, hanem cukrot, fokhagymát és pici ecetet is tartalmaz.
És bár a sertésszüzet leggyakrabban egyben sütöm, most érdemes volt a szép darabot vandálul felcsíkozni, mert így (is) szuper omlós és szaftos  lesz és nagyon gyorsan kész van.

Hozzávalók: (4 személyre)

80 dkg sertésszűz
3 ek étolaj
1 kaliforniai paprika
6 gerezd fokhagyma
1,5 dl friss narancslé
3 evőkanál sriracha szósz vagy más chiliszósz ízlés szerinti mennyiségben
3 ek szezámmag
2 tk étkezési keményítő


A szezámmagot pár perc alatt száraz,  forró serpenyőben kevergetve megpirítottam és félreraktam.
Az olajon átforgattam  a vékonyra csíkozott paprikát, vigyázva hogy kissé ropogós maradjon, majd a szezámmag mellé raktam.
A forró olajban a kisujjnyi csíkokra vágott húst hirtelen átpirítottam, sóztam, a fokhagymát fokhagymaprésen átnyomva hozzáadtam és erős lángon két-három percig kevergettem. A tűzről lehúzva megszórtam az étkezési keményítővel, hozzákevertem a chiliszószt és a narancslevet és nagy lángon pár perc alatt beforraltam a szósszal. A legvégén adtam hozzá a paprikacsíkokat és a megpirított szezámmaggal megszórva tálaltam.

A recept kis átalakításokkal innen.


2016. március 5., szombat

Házi expressz croissant



Most csalok egy kicsit, de szerintem egy vasárnap reggel így tökéletes :)
A múltkori expressz croissant tésztából most tényleg croissant készült, pont elég egy négytagú családnak, előző este 15 perc munkával. Mondjuk olyan még nem volt,hogy én túl tudtam volna aludni bármelyik családtagot vasárnap reggel, szóval ez a mi ritmusunkhoz azért is passzol, mert van,aki fel tud kelni a többiekhez képest egy órával előbb legalább.
Nem mellesleg egy ilyen reggelivel van egy kis előnyöm is, mert ahhoz képest, hogy 11 előtt általában ritkán reggeliznek hétvégén, egy órakor már vadul forgatják a szemüket, hogy hol az ebéd...

Hozzávalók: (8 darabhoz)

12,5 dkg liszt (tegyük be egy órára a hűtőbe vagy akár a mélyhűtőbe  előtte)
3 gr friss élesztő
1 dkg cukor
3 gr só
0,6 dl jeges víz 
12,5 dkg hideg vaj
1 tojás, egy csipet sóval felverve


A hideg lisztet tálba szitáltam. A közepébe mélyedést készítettem, beleszórtam a cukrot, a belemorzsoltam az élesztőt, a kimért vízből 2 evőkanálnyit meglangyosítottam,  összekevertem a cukorral és az élesztővel, és pár percig állni hagytam. A vajat addig vékony szeletekre vágtam, elkevertem a liszttel, majd hozzáadtam  a jeges vizet  és a sót,  a tésztát gyorsan kézzel összegyúrtam. (Nem baj, ha ekkor még kicsit darabos a vaj a tésztában, lényeg a gyorsaság.) 20 percig folpackban a hűtőben pihentettem.

A pihentetés után lisztezett munkalapon, felülről is enyhén lisztezve, hogy ne ragadjon kb. 20x30 cm-es téglalappá nyújtottam.

Az alsó, keskenyebbik széle felől felhajtottam a tészta egyharmadát, rá felülről a felső harmadát, így egy 20 cm cm széles 10 cm magasságú téglalapot kaptam, ezt balról jobbra még félbehajtottam. (Azaz  lett egy kb.  10x5 centis, tömzsi tésztatéglám.)
Ezt újra kinyújtottam az előbbi méretre, úgy kezdve, hogy a 10 centis szélek legyenek alul-felül  (megint lisztezve), és ugyanígy hajtogattam. 

Betettem 20 percre a hűtőbe. 

Ismét kinyújtottam és  hajtogattam ugyanúgy, mint az előbb, kétszer ismételve, és ezután egy éjszakára a hűtőbe raktam.

Reggel a tésztát  40x25 cm-es vékony téglalappá nyújtottam, de a két rövidebbik végét kicsit vastagabbra hagytam, mert háromszögekre kellett vágnom, és a szélét utólag - ami egyenes és függőleges lesz a vágás miatt -, kicsit meg kell nyújtani, hogy a szélső darabok is hosszúkás háromszögek legyenek. Így 8 háromszög jött ki a tésztából, 6 tökéletes, a két végén lévő keskenyebbeket pedig kicsit megnyújtottam oldalra.
Kiflivé tekertem, úgy hogy a csücske alul legyen, majd a langyos sütőbe tettem konyharuhával letakartan, és amíg elő nem kellett melegítenem a sütőt, ott parkoltak. (kb. egy óra elég is a kelesztéshez.)
A croissant-okat a felvert tojással óvatosan megkentem, és 220 fokra tettem be őket, majd 5 perc után visszavettem 200 fokra a sütőt és összesen kb. 20-22 percig sütöttem őket.


2016. március 3., csütörtök

Óriás chocolate chip cookie barnított vajjal



A sok kis chocolate chip cookinál már csak egy jobb van: az óriás chocolate chip cookie.

Ez utóbbi csak annyiban különbözik a hagyományos formától, hogy nem kell golyóbisokat gyártani, és ha kész van, tetszőleges vékony szeletet lehet lekanyarítani belőle a szinte-nem-is-eszek-édességet performansz részeként. Ami időt  a golyóbisozáson nyerünk, fordítsuk a vaj barnítására: annyira finom omlós állagot és mély mogyorós ízt ad a tésztának, amit másképp egyszerűen nem tudunk elérni, na és lesz egy extra finom óriás kekszünk. (Elég rövid ideig.)

Hozzávalók: (20 cm-es formához)
10 dkg vaj
1 tojás
1 tk vaníliakivonat/1 vaníliás cukor
10 dkg barna nádcukor
10 dkg liszt
10 dkg darált mandula
fél kk. só
10 dkg étcsokoládé/étcsokicsepp


A vajat közepes lángon felolvasztottam, és kis lángon egy vastagabb aljú lábasban  addig zümmögtettem, amíg felhabzott és halvány aranybarna nem lett – ekkor a lábas alján már pici barna morzsaréteg is látható – levettem a tűzről, hűlni hagytam, a tetején megmaradó habot leszedtem.

Míg a vaj melegedett a csokit apróra vágtam,  a tojást, vaníliát és a cukrot elkevertem, majd a langyos vajat is hozzáadtam – óvatosan, hogy a lábas aljáról a barna morzsák ne kerüljenek bele.
Belekevertem apróra vágott étcsokit, de egy keveset félretettem belőle a sütés utánra.
Hozzászitáltam (mindenképp szitáljuk, mert a barnított vaj miatt nincs habosra keverés, így nincs extra levegő a tésztában)  a lisztet, mandulát és a sót, elkevertem, és a masszát egyenletesen elterítettem a sütőpapírral bélelt kerek forma alján.

175 fokos sütőben 25 percig sütöttem, még forrón a tetejére szórtam a félretett csokit.





2016. március 2., szerda

Fűszeres zellerhasábok



Mivel most tél van, és nincs cukkini, hogy sültkrumpli helyett ilyen cukkinihasábokkal csaljunk le a kalóriákból (hiszen vészesen közeledik a tavasz), más után kell nézni. És a zeller finomabb is, mint a semmilyen ízű cukkini, valljuk be, sőt, mint minden rendes gyökér/gumó, finom édesre sül.

Lehet, kicsit betett a kalóriáknak, hogy végeredményben a csirke kisülő zsírjában forgolódott a sütőben, de az íznek ez nem ártott meg, és  lehet természetesen sima sütőpapíron is sütni, amit enyhén olajozzunk ki, és a finom narancsos-olívás marinádot sem szabad kárba veszni hagyni, az is mehet rá sütés előtt.


Hozzávalók: (nálunk köret, 2 személyre)

30 dkg zeller
1 (vér)narancs leve
1 ek. olívaolaj
frissen őrölt bors
1 kk cayenne bors(pehely) vagy chilipehely
só - csak a sütés után

A megtisztított zellert 1 cm átmérőjű, zömök hasábokra vágtam. Meglocsoltam-átforgattam az összes ízesítővel és egy fél órát állni hagytam. 2 percre 800 wattra folpackkal szorosan letakarva mikróba raktam, majd a sülő hús (csirke) mellé 20 percre beraktam sülni, így együtt lettek készen.