2014. november 27., csütörtök

Csokimousse torta



Szülinapi tortából novemberben 36 óra leforgása alatt hármat is sütöttem, és külön  még egy negyediket,  ezért most kicsit tortásblognak fog kinézni az oldal..és nem, nem is nyitok tortabótot, csak a családban három gyereknek van novemberi szülinapja, plusz a Kicsinek volt  családi meg  barátnős szülinap, és mindkettőre járt torta is természetesen. 

Sorban felkerülnek majd ide, mindjárt itt vannak az ünnepek, szerintem jól jön pár ilyen recept. A torták  egy része pillecukor fondant bevonatot kapott, azt meg lehet lovacskák és pingvinek helyett mindenféle karácsonyi motívummal is díszíteni - én itt csaltam, mert a szobrászkodást hiba lett volna rámbízni, így a figurákat készen vettem.

A lányos tortákra mind valamilyen málnás kombináció volt az óhaj, a kis unokaöcsémé volt ez a nagyoncsokis, és hogy ne csak a tetejére biggyesszem a készen vett angy birds-öket, kitaláltam ezt a ccukorkaszórást, így azért még  megmaradt a fiús jellege és mégsem csak egy "sima" csokitortának nézett ki a csajok puccos darabjai mellett.. A csokikrém nagyon ütős, de tartós hűtést kíván, viszont a torta szerintem  kicsi mérete ellenére is simán 12 szeletes.


Hozzávalók:

6 tojás
7 ek. cukor
6 ek. liszt
1 ek. holland kakaópor
1 kk. sütőpor

a krémhez:

30 dkg étcsokoládé
2+0,8 dl tejszín
2 habfix
1 ek.porcukor

A sütőt 175 fokra előmelegítettem, 2 dl tejszínt beraktam a mélyhűtőbe.
A tojásokat a cukorral kézi mixerrel 6-8 perc alatt halványsárga, sűrű habbá vertem. rászitáltam 3 részletben  a  liszt-sütőpor-kakaópor keveréket, óvatosan  forgató mozdulatokkal elkevertem (ne maradjanak lisztcsomók, ez fontos.) Három részletben sütöttem meg a tésztát, laponként 10-12 percal att, hogy magasabbak legyenek a piskótalapok, és így a torta. 

A csokit apróra vagdaltam, mikróban 800 watton háromszor  fél percig, közben kevergetve felolvasztottam, és hozzáadtam a kisebbik rész, szintén meglangyosított tejszínt.
A jól lehűlt két deci tejszínt kézi mixerrel lágy habbá vertem, hozzákevertem a porcukorral elkevert habfixet is, majd keverés közben belecsorgattam a csokis tejszínes keveréket.

Kicsit szilárdulni hagytam a hűtőben a habos krémet, a felével megtöltöttem a lapokat, a másik fele került a torta tetejére és az oldalára.

A kész torta tetejére tettem egy csészealjat, így szórtam pontosan  körbe a szélét a  színes cukordarával, és az oldalát is jó sűrűn meghintettem. Késsel óvatosan leemeltem a csészealjat és jöhettek a madarak.




2014. november 26., szerda

Amerikai áfonyás-sajtkrémes torta



Ez a süti a sajttorta és az egyszerű pite összeházasításából született, és nagyon jó párosnak bizonyult. Kevésbé rizikós, mint egy sajttorta sütése, mert a puha, levegős tészta körbeveszi  a sajtkrémet, és a sűrű amerikai áfonyás töltelék sem folyik ki, a tetején viszont sül egy ropogós tésztaréteg, amit még mandulával turbóztam.

A héten csütörtökön ünneplik Hálaadás Napját az óceánon túl, így épp aktuális a két emblematikus hozzávaló az amerikai áfonya (vörösáfonya, ahogy itthon sokan ismerik még) és a Philadelphia krémsajt találkozása.

A töltelékbe és a tésztába azért belecsempésztem egy kis tejfölt is, és mivel a konzerv áfonya pitetöltelék itthon lényegében elérhetetlen, a töltelék  szimpla szárított áfonyából készült, és nem marad le semmiben a késztermék mögött, sőt, kézműves, ugye ;). A legmeglepőbb, hogy ha jó minőségű szárított, és nem is agyoncukrozott amerikai áfonyát veszünk, olyan gyönyörűen megszívja magát az áztatással, hogy tökéletesen hozza a friss, de főzött  áfonya sűrű, puha húsát és formáját.

Hálaadáskor azért népszerű az áfonya használata,mert ősszel szüretelik - vagyis inkább halásszák, hiszen a tómederszerű, mélyebben fekvő ültetvényeket vízzel árasztják el, így a belül üreges, levegős bogyók a víz felszínén úsznak, és azokat hálóval gyűjtik be - itt lehet gyönyörködni.

Hozzávalók:

17 dkg vaj
15 dkg cukor
10 gr sütőpor
28 dkg liszt
1 tojás
10 dkg tejföl
csipet só

-a töltelékhez:

125 gr Phliadelphia krémsajt
3 dkg porcukor
8dkg tejföl
1 tojás

20 dkg szárított amerikai áfonya
2 dl víz
2 ek narancslikőr vagy más alkohol
1,5 dkg étkezési keményítő
1 ek cukor

Az áfonyához egy lábasban  a vizet felforraltam, a szárított gyümölcsöt hozzáadtam, meglocsoltam a likőrrel, és szorosan letakarva 4 órán át állni hagytam. Ezután a cukorral elkevert étkezési keményítőt rászórtam, és addig melegítettem, amíg a keményítő besűrítette a megmaradt levet. Hűlni hagytam.

A kockára vágott hideg  vajat, cukrot,lisztet és csipet sót az aprítógépben morzsásra pörgettem, és elvettem belőle 10 dekát.
A többi morzsához hozzámixeltem a a tojást, sütőport és a tejfölt.

20 centis, kapcsos formát sütőpapírral béleltem és a puha tésztamasszát a forma közepére öntöttem, nedves kézzel úgy egyengettem el, hogy körben plusz 2 centi magas széle is legyen.

A krémsajtot, tejfölt, porcukrot, tojást és a fél rúd vanília magját kézi mixerrel egy perc alatt  habosra kevertem, a tészta belsejébe öntöttem. Ráöntöttem az áfonyás keveréket is, majd megszórtam a félretett morzsás nyers tésztával és 2 ek mandulapehellyel.

175 fokra előmelegített sütőben 50 percig sütöttem, gyönyörűen feljött magasra a tészta a töltelékkel együtt, és kihűlés után sem esett össze. Teljes kihűlés után vágható tökéletesen.


2014. november 25., kedd

Sült paprika-krémleves



Szóval, az Ember azt mondta, hogy ez tulajdonképpen töltöttpaprika-krémleves, és felejtős. Én meg imádom a töltött paprikát, és tényleg emlékeztet rá az íze, úgyhogy ezután csak egy adagban készül, ha itthon dolgozom, és ebédfőzésbe fojtom a rengeteg munka feletti bánatom. Ha valaki a töltött paprikánál egzotikusabbra vágyik, tolja meg egy kis gyömbérrel meg chilivel, szerintem jól illik hozzá, de mivel nálunk előző nap ilyesmi sárgarépa-krémleves volt, ez a fajta ízesítés újra nem jöhetett szóba ( Az meg túl erős (!!!) lett az Ember szerint,aki a húsleves úgy eszi, hogy narancssárga lesz a chilikrémtől (mert az Erős Pista már gyenge neki...) - szóval jobb lesz, ha maradok a macaronsütésnél, az már biztos.)
Hogy a gyerekek milyen levest ettek a hétvégén?? Hát semmilyet. És örültek.

Hozzávalók: (2 személyre)

3 kápia paprika
10 dkg burgonya
1 kis fej lilahagyma
2 dkg vaj
1 tk paradicsompüré
fél liter csirkehúsleves
1 ek mascarpone (vagy 1 dl tejszín)
pici só és bors

A paprikákat 200 fokos sütőben 20 percig sütöttem, majd alufóliába csomagoltam, és 10 perc után könnyen le tudtam húzni a héjukat.
Közben az apróra vágott lilahagymát a vajon megfuttattam, sóztam, hozzáadtam a paradicsompürét, a vékony szeletekre vágott krumplit, felöntöttem a levessel, fedő alatt főztem, és mikor már majdnem megpuhult a krumpli, hozzáadtam a megtisztított, kimagozott paprikát is. Kissé összeforraltam, botmixereztem, belekevertem a mascarponét és kész.

2014. november 24., hétfő

Sok kicsi karácsony 2014

 
 
Hatodik éve minden  karácsony előtt - idén is december 1-től 14-ig - indul a játék, és a sorsjegy(ek) megvásárlásával 30 nyereményért lehet izgulni: 15 gasztroblogger és 15 cég gasztronómiai jellegű felajánlása közül lehet csemegézni. 
A sorsjegyek értékesítéséből származó összeg - mint mindig, költségek elszámolása nélkül - 100%-ban a támogatotthoz, az Egy Ebéd Egy Esély Közhasznú Gyermekétkeztetési Alapítványhoz kerül.
 
Egy sorsjegy 1000 Ft -  egy esély - ebéd és élelmiszertámogatás a rászoruló gyerekeknek!
 

A jótékonysági nyereményjáték keretében az elmúlt évekhez hasonlóan idén is elsődlegesen élelmiszer tárgyadományokra fordítjuk, illetve a meleg  ebédben részesülők körét szeretnénk bővíteni. Itt mindent megtudhattok a részvételről és az akcióról.

Harmadik alkalommal  veszek részt a bloggerek csapatában az akcióban és nagyon büszke vagyok, hogy ilyen klassz társaságba kerültem.Nézzétek csak már eddig is milyen szuper felajánlások (nyeremények) érkeztek!
A nyertes

egyszemélyes, exkluzív macaronsütő tanfolyamot-konzultációt  nyerhet. 
 
Jöhetnek a barátnők, rokonok vagy üzletfelek:  fogjatok össze!! - megtanulhatjátok, hogy kell ezt a borzasztóan finom és hihetetlenül sokféle ízű édességet otthon elkészíteni. Csak elszántság, önbizalom és egy kis precizitás szükséges, na és egy sorsjegy!
 
De van élet a macaronon túl: a nyertes választhat eclair-madeleine-petite fours sütögetést is, hasonló formában és keretek között.

 
A nyereményhez tartozik   1 kg francia mandulaliszt, kellékek és további alapanyagok 12.000 Ft értékben.
 
Mivel nincs két egyforma sütő, a saját egyszemélyes tanfolyamod házhoz megy, hogy azután is mindig sikerüljön - emiatt a nyereményre pályázók kérem, elsősorban Budapest és 50 km-es körzetéből jelentkezzenek. A nyertessel a sorsolás után a karácsony közelségére tekintettel a téli szünetre vagy januárra egyeztetünk időpontot.
A sorsjegyek december egytől vásárolhatók a sok kicsi honlapján, gyertek, süssünk együtt, sok kicsi sokra megy és még macaront (vagy eclairt és egyebeket) is tudsz majd sütni!

2014. november 4., kedd

Pekándiós-csokis pite


Már nyár óta őrizgettem a Barcelonából hazacipelt kilós, héjas pekándiót - valami borzasztó pucolni egyébként - és amikor megláttam ezt a receptet, tudtam, hogy vége az azon való törpölésnek, hogy féltve őrzött gyűrűmet kincsemet milyen süti érdemli majd meg. Bár amikor a megsült tésztalapra ráöntöttem a folyós kevercset, erősen kételkedtem abban, hogy valaha vállaható külsejű édesség lesz belőle, de végül nem okozott csalódást - a sütési idő vége előtt pár perccel hirtelen minden a helyére került és a folyékony felső réteg szépen megszilárdult. 
Az íze pedig..? Hát lehet valami rossz, amikor pekándió meg étcsoki van benne? Ráadásul sok... Bár az eredeti recepthez képest mindkettő  negyedével kevesebb, de megtartom ezt a kipróbált arányt. Emellett ugyan kifelejtettem a felső rétegből az 5 deka olvasztott vajat is, de nem hiányzott se küllemre, se ízre, így csak 98000 kalória van egy szeletben, úgy meg már 100.000 lett volna, az meg mégis túlzás.

Még sok tervem van ezzel a típusú -és egyébként pofonegyszerű és gyors -  süteménnyel, úgyhogy stay tuned.


Hozzávalók: (18-25 darabhoz, a felvágott mérettől függően)

20 dkg liszt
5 dkg nádcukor
12dkg vaj
3 nagyobb tojás
15 dkg cukor
2 ek. méz
15 dkg aprított (vagy egész)  pekándió
15 dkg kis kockákra vágott étcsokoládé vagy mini csokicsepp (50% kakaótartalom feletti)

A sütőt 175 fokra előmelegítettem.
A lisztet, cukrot és a hideg, felkockázott vajat addig pörgettem a késes robotgépben, míg el nem kezdett összeállni.(Ha nincs ilyenünk, morzsolgassuk gyorsan össze kézzel, picit gyúrjuk át, a lényeg, ne melegedjen fel nagyon a tészta, mert akkor megég.)  A morzsás keveréket egy 22x30 cm-es, sütőpapírral bélelt tepsi aljára egyenletesen elterítettem, lenyomkodtam és 12 perc alatt világos aranyszínűre sütöttem.



Míg sült, elkevertem a többi hozzávalót, a sütőből kivett tészta tetejére öntöttem, elegyengettem és további 20 percet sütöttem. A tepsiben hagytam kihűlni, ezután éles késsel jól szeletelhető volt.


A mennyiségileg és hozzávalókban kissé módosított recept innen jött.