2014. június 27., péntek

Málnás-kókuszos kocka





Valami gyorsat és málnásat akartam, de pár pavlova után (amit a gyerekek csak úgy esznek meg, hogy a ropogós külső részét leszedik, mert szerintük az olyan furcsa, poros állagú...) ) kevésbé édes verzióban: így lett inkább joghurtos, mint tejszínes, és a cukorral is spóroltam. A zselatintól nem lesz teljesen dermedt a krém, ennyitől behűtve már szépen lehet szeletelni, nem folyik le a tésztáról, és finom könnyű marad - igazi hétvégi, jártunkban-keltünkben-kapjunk-ki-egyet-a-hűtőből süti lett. Ha pedig kicsit matekozunk és a mennyiségeket 30%-kal emeljük (a zselatint pedig 50%-kal), lehet két kerek 20-22 cm-es  tortalapot sütni, két krémréteggel, és kész is a málnás-kókuszos joghurttorta.

Hozzávalók: (20x30-as tepsihez)

3 tojás
8 dkg cukor
4 dkg liszt
1 tk. sütőpor
6 dkg aprószemű kókuszreszelék
1,5 dkg holland kakaó

400gr görög joghurt
6 dkg porcukor
4 dkg kókuszreszelék
2 dl tejszín
1 habfix
10 gr zselatin
30 dkg málna - pár szemet félre lehet tenni a díszítéshez

Az egész tojásokat  a cukorral kézi mixerrel 10 perc alatt világos,sűrű habbá kevertem, beleszitáltam a sütőporral és a kakaóval elkevert lisztet, hozzáadtam a kókuszreszeléket és óvatosan homogénné forgattam a tésztát.

175 fokra melegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsiben 15-18 percig sütöttem.


A zselatint 4 ek. vízzel megáztattam, a joghurtot, cukrot, kókuszreszeléket és a málnát a kézi mixer legkisebb fokozatán összekevertem. (De nem kell a gyümölcsöt teljesen összetörni.) Beleforgattam a habfix-szel az utasítás szerint  habbá vert tejszínt. A zselatint kevergetve  felmelegítettem, úgy, hogy  hozzáadtam 2 evőkanállal a málnás-joghurtos-tejszínes krémből, majd a mixer legkisebb fokozatán hozzáadtam a krém többi részéhez.

Fél órára betettem a hűtőbe, hogy kössön egy kicsit a krém, majd egyenletesen a tésztára kentem és 2órára behűtöttem, pici olvasztott csokival csíkoztam, majd 5X5-ös kockákra vágtam.

2014. június 25., szerda

Sajtos-szalonnás újkrumpli



Oké, bacon és parmezán van rajta, de ha bacon és parmezán, akkor újburgonya, és az a cím meg nem tetszett. Jó lesz az krumplinak meg szalonnának is, mert ez nem is recept, csak ötlet inkább, de nemcsak köretnek, hanem önálló ételnek is megteszi. Persze nálunk sok hús mellé járt, mondanom se kell.

Hozzávalók:

1 kg közepes méretű újkrumpli
1 dl tejszín
5 dkg vaj
10 dkg bacon
3 dkg parmezán
4 ág rozmaring

A sütőt 200 fokra előmelegítettem
Az újkrumplit sós vízben megáztattam (így állítólag nem fogja be annyira a kezet, és tényleg) lekapirgáltam a héját, egészen vékony szeletekre vágtam és egy mély tálban, lefolpackozva 5 percre betettem a mikróba 800 wattra. Sütőpapírral bélelt 20x30-as  tepsibe sorakoztattam, ráforgácsoltam a vajat, meglocsoltam a tejszínnel, megszórtam az egészen apróra vágott szalonnával, a rozmaringlevelekkel, alufóliával borítottam és betettem 30 percre a sütőbe. Levettem a fóliát, megszórtam a sajttal és még 10 pirítottam.

2014. június 19., csütörtök

Ciderrel sült csirkemell


Ami csirkemellből van, az nálunk majdnem biztos sikerre számíthat. Most már lehet egészen egzotikus szószokat meg mártásokat is a  hús mellé rakni,  a csirke tikka masala naan kenyérrel lenyomta rég a csirkepörköltet nokedlival, bár azért a rántott csirkemell vezető pozícióját még nem veszélyezteti a gyerekek toplistáján. 
Emiatt a  cideres sült miatt voltak kétségeim, de azután úgy kellett igazságosan elosztani a szaftot a végén: a körtecider, a pici mustár és a pirult dió finom pikáns-édeskés szószt adott, a csirkemell pedig a sóoldatban fürdetés miatt a gyors, nagy lángon sütés ellenére sem száradt ki, omlós és szaftos maradt.

Hozzávalók:

2 csirkemell
1 liter víz
6dkg só
5 dkg vaj
1,5 dl körte cider
1 kk dijoni mustár (nem a magos típus)
4-5 szem dió

bors

A félbevágott csirkemellet a 6 dkg sóval elkevert vízben egész délelőtt állni hagytam, majd szárazra töröltem, enyhén sóztam, borsoztam. A vajat felforrósítottam, és a húst mindkét oldalán 3-3 percig, nem mozgatva átpirítottam rajta, ezután 2 percig jól záródó fedő alatt pároltam tovább, majd tányérra szedtem és szorosan alufóliával takartam. A serpenyőbe öntöttem a cidert, hozzáadtam a mustárt és kevergetve összeforraltam a szószt, míg kissé besűrűsödött. Visszaraktam bele a csirkemelleket, rászórtam a durvára tört diót, átforrósítottam, megforgattam a szószban, hogy még kapjon egy kis színt és rizzsel tálaltam.

A szuper recept innen.

2014. június 17., kedd

Chocolate chip cookie formában



Mindenki kedvence kekszből így süthetünk mindenki kedvence desszertet. Ennél többet nem is kell róla beszélni, ki kell próbálni!

Hozzávalók: (6 db, 7 cm átmérőjű  ramekinhez)
(állítólag minden CCC recepttel működik, én a kedvencemmel próbáltam,fél adag, tökéletes)

15 dkg liszt
10 dkg vaj
5 dkg (barna nád)cukor
5 dkg cukor
fél tk. sütőpor
fél tk. szódabikarbóna
2 nagy csipet só
1 késhegynyi őrölt szerecsendió
néhány csepp  mandulaaroma ( a fehér színű, dr Oetker)
fél ek vaníliakivonat vagy 1 csomag vaníliáscukor
1 tojás
7+1dkg étcsoki chip vagy felaprított étcsoki

A szobahőmérsékletű puha  vajat, a kétféle cukrot, a fűszereket, a sütőport és a szódabikarbónát kis fokozaton simára kevertem - elég ha egynemű a keverék, nem kell habosra keverni! 
Hozzákevertem az egész tojást, azután elkevertem a liszttel, majd a 7 dkg  csokichips-szel.
Folpackban  hűtőbe raktam 2 órára, majd hüvelykujjnyi vastag, a formába épp belepasszítható pogácsákat alakítottam a tésztából. ( A forma feléig kell, hogy érjen a tészta.) 
A tetejére szórtam a maradék csokit és 160 fokra előmelegített sütőben a középső rácson 20 percig sütöttem. 

Langyosan,vaníliafagyival:
 
 


Az ötletet a New York Times-ban láttam.

2014. június 12., csütörtök

Hideg kutya



Jöhet bármi, ami hideg? Egy kutya is? Kalter hund - így hívják ezt a német eredetű, sütés nélküli, tízezer kalóriás édességet. Szerintem a kép magáért beszél: nem sajnáljuk a csokit, tejszínt, a vajas kekszet, csak a nutellával spórolunk kicsit, és már kész is a sütemény. Egy húszéves szakácskönyvemben van kakaóporos-vajas kenegetős verzió,  (nem szólva a netes full  margarinos cuccokról) de ezt a ganache-os változatot próbáltam ki inkább, és nem bántam meg. Hogy figyeljek az egészséges életmódra  ;), teljes kiőrlésű kekszet használtam hozzá, és szerintem jobb is így, mert van egy kis teste és tartása a keksznek, és a puhasága ellenére picit mégis ropogós érzetet ad.
Elméletileg nagyon vékony szeletekre kell vágni, és ezért jó kiadós, így is van - vagyis így lehet, de hogy nálunk olyan sebességgel tűnt el, mintha legalább tíz vendég is lett volna, az biztos. Ha csokit 20 dkeára vesszük le, és arányosan a többi hozzávalót is, 6 kekszréteg lesz, így viszont a nyolc réteg keksz majdnem kitöltötte a sütőformát és szép magas lett a hideg kutya.

Hozzávalók: (x cm-es liter űrtartalmú fém formához)

26-28 dkg teljes kiőrlésű vajas keksz ( Én az Aldiban vettem)
25 dkg étcsoki
2,2 dl tejszín
1 ek. nutella
1 dl tej
1 tk porcukor
1 nagy teáskanál holland kakaópor

A formát pontosan, hogy nehogy aláfolyjon a csoki, sütőpapírral kibéleltem.
A csokit apróra törtem, egy mélyebb tálba raktam, a tejszínt felforrósítottam, ráöntöttem, és 5 perc várakozás után a rugós habverővel simára kevertem, a végén a nutellát is hozzáadva.
A kakaót elkevertem a cukorral, kevés tejjel, felforrósítottam a mikróban, hozzáadtam a tejet és egy lapos tányérba öntöttem a kakaót.
Vékonyan rétegezve, és a formát mindig majdnem kitöltve - ezért el is kellett felezni-harmadolni  a kekszek egy részét -  leraktam a csokikrémet és a kakaóba forgatott -nem szabad eláztatni! - kekszeket, és a fomát 6 órára a hűtőbe raktam.
Mikor teljesen megdermedt, kiborítottam, óvatosan lehúztam a sütőpapírt, kevés, sütőpapíron vékonyra elkent olvasztott, majd visszadermesztett, eltördelt étcsoki lapkával díszítettem.

Mindig hűtőből tálalandó!

A recept erről a francia oldalról származik.

2014. június 11., szerda

Vaníliafagyis piszke krémleves



A nyári hűsítő, hideg levesek sorába tökéletesen illeszkedik a piszke, főleg, ha zölden vesszük a piacon, mert a kertből éretten, a bokorról szedve kifejezetten édes íze van - nálunk le is legelik minden évben a gyerekek. Mivel a húsának nagyon magas a pektintartalma, kifejezetten sűrű krémlevest lehet belőle főzni, nem kell hozzá semmilyen sűrítőanyag, és tíz perc párolással kész is van. Ha valaki nem szereti a rántással-habarással készülő főzelékeket, akkor sűrűbbre hagyva ( és a fagyit kihagyva...) szószként is tálalhatja: nincs is hozzá jobb mint egy finom, sós, sült oldalas vagy tarja...

Hozzávalók: (4 személyre)

50 dkg piszke(egres)
3 dkg vaj
8-10 dkg cukor
csipet só
3-4 dl víz (2 decit jégkocka formájában is adhatunk hozzá, így hamarabb hűl) - attól függ, milyen sűrűn szeretjük
2 dl tejszín
2x10 dkg vaníliafagyi

A megtisztított, megmosott piszkét a felforrósított vajra dobtam, átforgattam benne, hozzáadtam a sót és a cukrot és lefedve kb. 10 perc alatt puhára pároltam. (A jól záródó fedő alatt rögtön kezdett levet engedni, de ha nem tudunk rá odafigyelni, féldecinyi vizet adhatunk hozzá a pároláshoz.)
Mikor már egész puhák voltak a szemek, krumplinyomóval megtörtem, majd 2 dl vízzel és a tejszínnel összeturmixoltam. Visszatettem a tűzre, hogy egyet forrjon, majd beledobáltam 20 dkg jégkocát és az egyik adag fagyit.
Behűtés után a maradék fagyiból lehet kanalazni mindenki tányárjába keveset, mielőtt rászedjük a finom savanykás hűsítő, sűrű levest.

(A tejszín hozzáadása előtt lehet át is passzírozni egy szűrőn,de akkor nemcsak a picike magoktól szabadulunk meg, hanem a részben a sűrű húsától  is - ilyenkor vékonyabb lesz a krémleves, és lehet hogy szükséges kevés étkezési keményító is bele)

2014. június 10., kedd

Epres minipavlovák



Gyorsan az eperszezon végére, bár a pavlova mindig aktuális. Egy normális - nmacaront ritkábban  sütő - háztartásban mindig akad felesleges fehérje, 10 percnyi habverés után pedig bármilyen nyári gyümölccsel igazi villantós desszertet dobhatunk össze. Nem is tudom eldönteni, egyszemélyes adagban néz-e ki jobban, vagy nagy tortaként; az biztos, hogy nagyon jó. Ez a recept már sokszor bizonyított: nem reped meg, nem szárad ki, nem barnul meg, kívül roppanós réteg, belül finom habos, lágy állag -  egyszerűen tökéletes.

Hozzávalók: ( 4 nagyobbacska minipavlovához - de hatfele is osztható)
90 gr tojásfehérje (3 nagyobb tojásból)
135 gr cukor
7 gr étkezési keménytő
1 teáskanál fehérborecet/ almaecet ( 5% körüli legyen)
2 dl tejszín
30 dkg eper


A sütőt 150 fokra előmelegítettem. 
A szobahőmérsékletű fehérjéket  lágy habbá vertem, majd mikor ezt az állagot elérte, fokozatosan  hozzáadtam a cukorból 10 dekát.  Fényes, kemény habbá vertem (ez kb. 4-5 perc még a mixer legnagyobb sebességénél ) , majd a gépet végig járatva   hozzáadtam a keményítővel elkevert maradék 3,5 deka cukrot - így könnyebben lesz homogén a habban a keményítő. További 2 perc után belecsepegtettem a borecetet is, és még egy percig vertem tovább. Ekkor fényes, sűrű hab állagúnak kell lennie.
Egy sütőpapírra 4 db 10 centi átmérőjű kört rajzoltam, a papírt megfordítottam, és ráhalmoztam a kör közepére a habot. Egy kanál hátával formáztam nagyjából szabályosra, húzkodtam fel az oldalát;  kb. 5 cm magas lett a külső széle - mivel a habkör tetejét  kissé le kell nyomkodni, és egy enyhén befele lejtő mélyedést kell kialakítani, ahova a tejszínhabot pakolhatjuk majd.
Az előmelegített sütőbe raktam, és a hőfokot azonnal levettem 100-ra. Én a sütő alsó harmadában sütöttem, és a süti fölé raktam egy nagyobb tepsit, hogy elkerüljem a barnulást. Egy óra 10perc után a sütőt lekapcsoltam, a sütőajtót félig kinyitottam és benn hagytam még 40 percet a sütit.
A jól behűtött tejszínt  kemény habbá vertem, a tészta tetejére töltöttem és megszórtam az eperrel.