2013. április 30., kedd

Madártej-citrompuding kehely



Ahol macaront sütnek, ott mindig van tojássárgája. És még mindig nem tudom, hogy lehetne lefagyasztani és utána újra értelmesen felhasználni, (bármilyen ötletet szívesen fogadok)  ezért marad a madártej, télen a kelt tészták. Senki sem szomorkodik, és az arányok is jók, mert nálunk nem népszerű az édes hab a tetején ( a macaron meg igen, ami szintén édes hab, csak megsütve, ki érti ezt?? ) egy 4-6 tojássárgás adaghoz épp elég egy fehérje. Ahogy melegebb lesz, egyre gyorsabban fogy az aktuális adag, de a madártej azon kívül, hogy vaníliás, elég édes is, ezért - meg hogy ne legyen vita ezen a kicsi, egyliternyi adagon :) - kapott egy kis citrompudingot kísérőnek. Igazán jó párosítás volt a savanykás puding és az édes vaníliás sodó, így jól behűtve bármelyik  fagyi versenytársa lehetett volna, de előre elkészítve  bármilyen főétkezés mellett megállja a helyét desszertként is.


Hozzávalók: (4-6 személyre)

a citrompudinghoz:

2 dl tej
1,5 ek. cukor
15 gr étkezési keményítő
0,5 dl frissen facsart citromlé
fél citrom reszelt héja

A madártejhez:

1 l tej
4 tojás sárgája
10 dkg cukor
1 ek. étkezési keményítő
fél rúd vanília
1 tojás fehérje
2 ek. cukor

A pudinghoz felforrósítottam a tejet, a cukrot és a keményítőt elkevertem, hozzáadtam 2 evőkanállal a melegedő tejből, hozzáöntöttem a tejhez és kevergetve épp csak addig főztem míg erősebben  sűrűsödni kezdett. Lehúztam a tűzről, kicsit tovább kevertem, hogy hűljön, majd intenzív keverés mellett hozzáadtam a citromlevet és a citromhéjat. Elosztottam a poharakba, jól behűtöttem, és arra öntöttem a szintén hideg  madártejet és a habgaluskákat is elosztottam a tetején.

A madártejet hasonlóan szoktam csinálni: a tejből kilenc decit lassú tűzön felforralok a kikapart vaníliamagokkal és a vaníliarúddal. A tojásfehérjét kemény habbá verem a 2 ek. cukorral  és kiskanállal galuskákat szaggatok a csendesen fövögélő tejbe, oldalanként 1-1 percig főzöm, majd szűrővel kiszedem őket. A tojást, cukrot, keményítőt simára keverem közben  a maradék 1 dl  tejjel. A forró tejet lehúzom a tűzről, hagyom kicsit visszahűlni, majd hozzáöntöm a tojásos keveréket. Egészen kis lángon kevergetve melegítem, míg sűrűsödik annyit, hogy a kanál hátát bevonja. ( Ha nem vagyunk elég óvatosak, a forró tejtől kicsapódhat a tojás sárgája, ekkor át kell szűrni, megmenthető.)


2013. április 25., csütörtök

Krémsajtos csigák vaníliakrémmel,eperrel, csokival



A legtöbb kelttészta langyosan az igazi szerintünk, de a langyosan az igazi kelttészták közül ez a variáció most a legeslegjobb. Nagyon csúszik a selymes vaníliakrém miatt, ekkor még a csokidarabok is lágyan olvadóak,  az eper és a vaníliakrém pedig szereti egymást hidegen-melegen. A krém a kihűlés után is puhán tartja a tésztát még másnap reggelig is, ezt onnan tudom, hogy a Kisebb - aki szerintem gabonapelyhen kívül soha, sehol (még a szállodai terülj-terülj büféreggelinél is), semmi mást nem evett még reggelire, mint gabonapelyhet tejjel - a maga adagja egy részét a konyhapulton hagyta egy hatalmas tacepao kíséretében, amin rengeteg felkiáltójellel ez állt: " Ne edd meg, mert ez az ÉN reggelim, az ENYÉM ".


Hozzávalók:

-a tésztához
30 dkg liszt
1,5 dkg élesztő
10 dkg cukor
0,6  dl langyos tej
2,5 dkg olvasztott vaj
15 dkg natúr krémsajt

-a töltelékhez:
3 dl liter tej
2 tojássárgája
fél rúd vanília vagy 1 tk vaníilakivonat/2 cs. vaníliás cukor
3  dkg étkezési keményítő
3 ek cukor
3 dkg vaj

25 dkg eper
3 ek. mini csokicships vagy 5 dkg apróra tördelt étcsokoládé
A lisztet egy mély tálba kimértem, a közepébe mélyedést csináltam, oda öntöttem a langyos tejet, belemorzsoltam az élesztőt és a cukorból egy teáskanálnyival megszórtam.10 perc után hozzáadtam az összes többi alkotórészt és 5 perc alatt a kézi mixer dagasztókarjával sima  tésztává gyúrtam.
Lefolpackozva 1,5 órát kelt ( ha nagyon meleg van, elég egy óra is).
A tejből 2 decit  felforrósítottam a vaníliarúd kikapart magjaival,  közben a cukrot és a keményítőt elkevertem a maradék 1 deci tejjel, majd hozzáadtam a tojássárgájákat, és a tűzről lehúzott forró tejbe kevertem. Ezután kevergetve csak addig főztem amíg elkezdett besűrűsödni, nem kell felforralni. Ekkor kevertem hozzá a vajat, és hűlni hagytam.
A megkelt tésztát átgyúrtam picit, ezután enyhén lisztezett munkalapon kb. 40X20 cm-es téglalappá nyújtottam. Az egyik hosszabbik szélét két centire szabadon hagyva megkentem a vaníliakrémmel, megszórtam az egyik felét süthető csokicseppel, a másikat a kis kockákra vágott eperrel, a hosszabbik oldaláról óvatosan, de azért szorosan feltekertem, kb. 1,5 cm-es csigákra vágtam, további fél órát kelesztettem és a 175 fokra előmelegített sütőben 15-17 perc alatt megsütöttem.

2013. április 19., péntek

Epres-narancsos-vaníliás kehely



Akinek van egy szép üvegkelyhe, az folyton bele akar rakni valamit. Nem üveggolyókat vagy mini növénykertet persze, hanem valami édeset, valami sütit, valami réteges jóságot, legyen az tiramisu, trifle, puding, somlói vagy gesztenyepüré.Nincs is jobb annál, mint a kerttel folytatott, erősen késésben lévő, így egyelőre vesztésre álló  küzdelem után belekanalazhatunk egy ilyesfélébe. Nemcsak babapiskótával, hanem 2 tojásos házi piskótával is csináltam azóta, annyira népszerű lett, és nem hátrány a gyorsasága sem, mert most már nincsen idő begubózni a konyhába órákra. ( Ugyan négyfele osztottuk, de szerintem bármelyikünk simán meg tudta volna enni kár az egészet is )

Hozzávalók. (18 cm-es tálhoz, 4 személyre desszertnek)


14-16 babapiskóta
2 nagy narancs leve
1 narancs lereszelt héja
2 ek narancslikőr vagy konyak
fél liter tej
3,5 dkg étkezési keményítő
3 ek cukor
fél rúd vanília (vagy 1 ek házi vaníliakivonat vagy 2 vaníliáscukor)
2 tojás sárgája
25 dkg eper

( Ha sütünk piskótát magunk, akkor 2 tojást, 4 ek cukrot és 2 ek meleg vizet 10 perc alatt kézi mixerrel sűrű, habos masszává kell felverni, rászitálunk 2 ek lisztet és 1 fél kk. sütőport, óvatosan, de alaposan egy lapáttal összeforgatjuk, és 20X25 cm-es szögletes vagy 28-as kerek lisztezett-vajazott vagy sütőpapíros fomában 175 fokon 10 perc alatt megsütjük)


A keményítőt és a cukrot a két  elkeverem, majd simára keverem 1,5 dl tejjel és a tojások sárgájával. Közben a többi tejet a kikapart vaníliarúddal és a kis magokkal együtt felforrósítom, belekeverem a keményítős keveréket, és épp csak addig főzöm kevergetve tovább, míg enyhén besűrűsödik a puding.Ammikor kicsit már kihűlt, hozzáadom az egyik narancs levét és lereszelt héját.

Lerétegeztem a babapiskótát, - meglocsolgatva a narancs levével elkevert  likőrrel - a vanílapudinggal és a felszeletelt eperrel, és két-három órára eldugtam a hűtőbe



2013. április 17., szerda

Kalácspuding




Húsvét előtt, alatt és után elöntötték a Facebookot a kalácsok, és érdekes volt látni, mennyien először próbálkoztak ezzel a műfajjal, pedig egy jó recept birtokában, a kelesztésre odafigyelve nem igazán lehet elrontani. Én évközben is sütök rendszeresen vacsorára, és abból egy morzsa sem szokott maradni, mert olyankor tízóraira is azt visznek a gyerekek, húsvétkor pedig eddig mindig csak fél kiló lisztből sütöttem, ilyen, ortodox görögkeleti mintával, amibe még a Kenyérmúzeumban szerettem bele. Idén viszont klasszikus fonottat akartam, és úgy gondoltam a dupla fonás miatt inkább biztos, ami biztos, duplázzuk meg a liszt mennyiségét. Hihetetlen méretű fonataim lettek, és még jó negyede húsvét hétfőn este is ott szomorkodott a konyhában. Tudtam, hogy - talán az angoloktól ered - a maradékok pudingosítása, de úgy gondoltam, megoldom ezt saját kútfőből is. Azóta már többször szóba került, mikor csinálok megint ilyet, mondtam a családnak, ha hagytok a következő kalácsból...
Persze egy nem házi, átlagos kalács maradékát is fel lehet dobni ezzel, de akkor kevesebb cukor kell  a pudingba, mert a húsvétiban nálunk csak a fele van a szokásos mennyiségnek.



Hozzávalók: (22 cm-es, kb. 2 centi mély  kerámia formához)

kb. 40 dkg ( még nem száraz) kalácsmaradék (szerintem boltiból egy kisméretű kalács)
0,5 liter tej
2 tojás sárgája
5-8 dkg cukor ízlés szerint
3,5  dkg étkezési keményítő
fél rúd vanília vagy 1 ek (házi) vaníliakivonat vagy 2 vaníliás cukor
6-8 ek. barackdzsem

A sütőt 180 fokra előmelegítettem.

3,5 dl tejet feltettem melegedni a kikapart vaníliamagokkal, a cukrot, keményítőt összekevertem, hozzáadtam a maradék tejet és a két tojássárgáját. Amikor a tej forró volt, lehúztam a tűzről, és intenzív keverés mellett (nehogy a tojás sárgája kicsapódjon) hozzáadtam a tojásos-cukros keveréket. Közepes lángra visszaraktam, és kevergetve csak addig főztem- 2-3 perc elég -, amíg el nem kezdett besűrűsödni a puding - nem kell annyit főzni, mintha normál pudingot készítenénk, és nincs is benne annyi keményítő, hiszen a sütés során még veszít folyadékot, és kicsit hígabbnak is kell lennie, hogy a kalács be tudja szívni a nedvességet.

A kalácsot ujjnyi szeletekre felvágtam, körbesorakoztattam a formában, és a szeletek közé sűrű házi barackdzsemet kanalaztam, majd ráöntöttem a forró pudingot, egyenletesen, hogy mindenhova jusson.

20 percig sütöttem, a végén rákapcsoltam picit a grillt, - majdnem oda is kapott - de zajos siker volt mindenkinél.

2013. április 16., kedd

Spenótos-füstölt lazacos lasagne



Még nagypénteken készült nálunk a lasagne halas  variációja, és felvételt nyert a felnőttek állandó repertoárjába - a Nagyobb többnapos  túrán volt kétméteres hóban, a Kisebb pedig tejbegrízzel böjtölt :).
 Elméletben húsvétkor  már esélyes a szabadföldi spenót, idén ez nem így volt, én pedig nem vagyok nagy híve a télen-kora tavasszal  fólia alól kikerülő zöldségeknek. Ha már van friss, kb fél kilót kell egy evőkanálnyi vajon átforgatni és megfonnyasztani, és enyhén kinyomkodni. Bár a fokhagyma hű társa a spenótnak,  a lazac intenzív íze pont elég ebben a felállásban, és egy jó, száraz  fehérborral nyugodtan felvehető az ünnepi fogások közé.

Hozzávalók: (3-4 személyre, étvágytól függően)

8 lap lasagne tészta
10  dkg füstölt lazac
5 dkg vaj
4 dkg liszt
fél liter tej
3 késhegynyi szerecsendió
késhegynyi frissen őrölt bors
fél kk. só
25 dkg mirelit spenót (vagy 0,5 kg friss spenót)
5 dkg grana padano sajt

A sütőt 200 fokra előmelegítettem.
Egy vastagabb aljú lábasban felforrósítottam a vajat, kevergetve enyhén átpirítottam rajta a lisztet, majd a tűzről levéve, lassan hozzáöntöttem a hideg tejet, közben folyton kevergettem  a rugós habverővel, hogy szép sima legyen a besamel; reszeltem bele szerecsendiót, megborsoztam, sóztam, addig kevergettem, míg  közepesen sűrű szószt kaptam.
A spenótot kiolvasztottam, a levét nagyjából leöntöttem - mivel nincs szószunk, mint a paradicsomos változatban a spenót leve szükséges a lapok puhulásához. 4 rétegben raktam le a lapokat, a besamelt négy,  a spenótot három, a lazacot kétfelé osztottam: tészta, besamel, spenót, lazac, tészta, besamel, spenót, tészta besamel, spenót, lazac, tészta, besamel, és a sajt egy része reszelve.
Az első 20 percben alufóliával letakarva sütöttem, majd további 6-8 perc alatt rápirítottam a tetejét is.




2013. április 11., csütörtök

Mandulás brownie



Hááát...attól, hogy nincs benne liszt, még nem egy refomsüti, ráadásul emiatt még kalóriadúsabb is. Azon a héten készült, amikor még úgy nézett ki, idén elmarad a tavasz, és rögtön utána ősz jön -  már ha ez mentség egy újabb csokis édességre. Mostantól ez és a mascarponés brownie vetélkedik a browniebajnokság első helyéért nálunk, amit biztosan jelez, hogy szigorú matematikai alapokon kellett elosztanom a gyerekek között az első kör utáni maradékot, hogy elkerüljem a veszekedést és kölcsönös vádaskodást, így  az olyan kérdéseket is kikerülve, hogy számít-e a megehető sütik számánál az életkor, testsúly, sportteljesítmény, a kuktáskodás és hogy ki mosogatott a sütés után.(én)

Hozzávalók: (16 darabhoz)

10 dkg darált mandula
1/4 tk. só
3 dkg kakaó
fél tk. sütőpor
15 dkg cukor
3 tojás
1 ek vaníliakivonat
1 tk. instant kávé
10 dkg vaj
10 dkg étcsoki

2-3 ek. csokicsepp (elhagyható)




Az első 4 hozzávalót és a második 4 hozzávalót külön-külön összekevertem. A vajat mikróban közepes fokozaton  összelangyosítottam a felaprított étcsokival, simára kevertem, hozzáadtam a cukros-tojásos keverékhez, rászitáltam a száraz hozzávalókat és elkevertem.
16x24  cm-es  formába öntöttem, a tetejét megszórtam a csokicseppekkel.

175 fokra előmelegített sütőben 35 percet sütöttem, az utolsó 10 percben alufóliával lazán takartam. Rácsra téve, de a formában hűtöttem.ki.

Recept  innen.

2013. április 4., csütörtök

Gesztenyés-csokis (ombre) torta



Ez volt az én válaszom a havas húsvétra. Normális esetben ilyenkor már nem nagyon tudom megállni a spanyol epret, sőt,  a tavaszi hangulathoz egy mirelit erdei mix is megteszi, mert  ki kíván 15-20 fokban nehéz csokis tortákat? Most viszont ez tökéletesen passzolt a havas húsvéthoz,  az ombre meg nemcsak hajban divat, hanem tortában is. 

A szirmos díszítés sok fejtörést okozott, nem a technikája miatt, mert az  pofonegyszerű -  és mégis szuperlátványos -, hanem mert fogalmam se volt, mennyi tortakrémet igényel - rengeteg gyönyörű torta van fenn a neten, de olyat leírást véletlenül sem találtam, ami pontos mennyiséget adott volna meg - alapból mindenki durván sok vajkrémet készít, és ennyi. Úgy sem szerettem volna járni, hogy a torta hátulja csupaszon marad, vagy esetleg a lapok közé túl kevés krémet teszek, azután meg ott a rengeteg felesleges cucc, amit a fagyasztott gesztenyepüré miatt már nem nagyon lehet spájzolni... Némi térfogatszámítgatás után viszonylag jól belőttem a szükséges mennyiséget - és kiderült az nem annyira vastag bevonási módszer mint a ruffle cake-eknél, mert a kis krémpöttyöket el kell húzni késsel,  így nincs teletolva krémmel az egész felület. Meg kellett még oldanom azt is, hogy kerüljem ki a fullos vajkrémeket, mert azokért nálunk senki sincs oda, ezért azután a biztos eredmény érdekében nem tudtam kikerülni egy minimális mennyiségű zselatint sem - még így is borzasztóan kiadós ez a kisméretű 20 cm-es torta is, pedig cukor inkább csak a tésztájában van.

A szirmokhoz  egy tanács: fogjunk be valakit kuktának, mert úgy bevonni a tortát, hogy két pötty, letesszük a habzsákot, elhúzzuk késsel, azután megint két pötty, és megint  és . megint és megint s megint...szóval borzasztó sokáig tart. A másik jó tanács: az elkészített krémeket először hűtsük be, és tartsuk is hűtőben miközben sorra kerülnek, mert a kéz melegétől a bevonás alatt nagyon megpuhulnak egyébként is, és nehéz lesz velük precízen dolgozni.

 Hozzávalók: (20-22 centis formában, 16-20 szeletes tortához)

Hozzávalók: (2 db, 20-22 centis formához)

- apiskótához:

22 dkg liszt
35 dkg cukor
9 dkg holland kakaó
2 tk. szódabikarbóna 
1 tk. sütőpor
1 tk só
2 nagy tojás 
20 dkg  natúr joghurt
1,2 dl olaj
1 tk. vaníliakivonat
1csésze presszókávé
 
 

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a formákat alul sütőpapírral béleltem.
Az első hat hozzávalót összekevertem. 
A tojásokat  simára kevertem a maradék 4 hozzávalóval. A száraz hozzávalókat rászitáltam a nedves hozzávalókra,  simára kevertem. Kettéosztottam a tésztát, az egyik felét a hűtőbe raktam, majd egymás után  egyenként  30-35 perc alatt készre sütöttem a lapokat. A sütőt nem szabad kinyitni  egyáltalán a sütés alatt, mert összeesik a tészta. 30 perc után végezzünk először tűpróbát, a torta külseje ijesztően fekete, de nem azért mert megégett, hanem a rengeteg kakaó teszi :). Kicsit túlemelkedett nekem a szélük,  ezért kihűlés után kicsit kozmetikázni kellett, és felülről kb. fél cm vastagságban körben le kellett vágni a széleket. Ezután mindkét tortalapot vízszintesen kettévágtam, még így közel  2 centis  4 lapot kaptam.


-a krémhez:
2x25 dkg gesztenyepüré(cukrozott)
20 dkg vaj
5 dkg porcukor
plusz 1 nagy evőkanál holland kakaó
és 1 evőkanál porcukor


20 dkg gesztenyelekvár (elhagyható)

6 dl tejszín
2 habfix 
20 dkg natúr krémsajt
5 dkg porcukor
5 dkg vaj
4 lap zselatin

A 20 deka puha vajat habosra kevertem a kevés cukorral, majd belekevertem a teljesen kiolvadt gesztenyemasszát is. Elfeleztem a kémet, és az egyik feléhez hozzáadtam 1 nagy evőkanál holland kakaót és ugyanennyi porcukrot.
A zselatinlapokat 2 ek. vízbe áztattam. A krémsajtot habosra kevertem a porcukorral és a puha vajjal. A tejszínt két habfixszel az utasítás szerint kemény habbá vertem, majd hozzákevertem a krémsajtot is gyorsan kézi mixerrel. A megpuhult zselatint kis lángon felmelegítettem és miközben járattam a mixert, belecsorgattam a krémbe.

A gesztenyés és a gesztenyés csokis krémbe forgattam  a tejszínhabosból 20-20 dekányit, ezzel kész lett a háromféle krém.

A tortalapok közé sorban kb. fél centi vastagságban kentem a krémeket ( ehhez kicsit kevesebb, mint a fele kell) de a lapokat előtte megkentem gesztenyelekvárral is. A torta tetejét és külsejét  vékonyan bevontam a tejszínhabos krémmel, majd minden - a kimaradt krémek és a töltelék - ment a hűtőbe egy órára. ( Ha nem szilárdul meg rendesen a külső vékony krémbevonat, akkor díszítés közben maszatolni fog...)

Szerintem nincs olyan amatőr háztartás ahol van 3 egyforma fél centi átmérőjű habzsákcsőr, nálam sincs, ezért most nem tudom azt írni, hogy a krémeket szépen egyszerre habzsákokba töltöttem és feldíszítettem a tortát...A csokis krémmel kezdtem és a Zenker eldobható nejlon habzsákjait használom egyébként is, szóval először ezzel vittem fel két sort: két pötty egymás fülé, kerek végű késsel elhúztam a közepétől a pöttyeket. Újabb két pötty a "szirom" végétől, habzsák le, kés a kézbe ( ha esetleg picit nedves, akkor még egyenletesebb az eredmény)húzás, habzsák fel stb...Azután csere, új habzsák, csőr elmos, következő krém, majd ugyanígy a tejszínes, az utolsó. A szirmok készítéséhez pár fázisfotó itt, nem egy ördöngösség.
Annyiban számítottam el magam, hogy a torta magasságába - majdnem 8 centiméter - a tejszínhabos krémből nem fért fel már két sor, és mivel a tetején  ezt tettem legbelülre, oda is kevés kellett, ebből kimaradt pár evőkanál.

A tortának jót tesz a hűtés és egy kis pihenő, másnapra értek össze jól az ízek, aki szereti a gesztenyét, a csokit, meg a tejszínhabot, az biztos nem fog csalódni :).