2009. február 27., péntek

Egy falat Varsó I.




Vagyis inkább kettő. A munka mellett két rövid téli vasárnap délután maradt sétálni, látni, enni, beszerezni lengyel sasos pólót, vodkát és rózsaszín szárnyas szívecske pónit. De sikerült mind.

Azt hiszem turistacélpontnak kevesen választják Varsót, és ha már lengyel várost kell megturistáskodni, akkor én is mindenkinek a varázslatos Krakkót javasolnám. Varsóval csúnyán elbánt a második világháború, és a most látható történelmi városnegyed, a Stari Miesto is csak nevében régi, hiszen lényegében szinte a romokból építették korhűen újjá. A híres piactér, a Rynek sarkán van egy fotó, amin látszik, hogy a házakból úgyszólván a puszta négy fal maradt meg, semmi más. Ennek ellenére a kis középkori városmag illúziója megvan, a házacskák alsó szintjén pedig nagyjából kétféle üzleti tevékenység folyik: ékszerboltok rengeteg borostyánnal, vagy étterem. Ez utóbbiból egyébként rengeteg van mindenfelé a városban, és néhány divatos kávé-láncot kivéve a fővárosi utcaképekhez szervesen hozzátartozó nemzetközi gyorsétteremláncok nincsenek feltűnően jelen.
Van ugyanakkor a lengyeleknek saját gyorsétteremláncuk, ahol ezerféle pierogi-t lehet kapni, abszolút egyenkülsőségek között.
A pierogi - talán a raviolihoz lehetne leginkább hasonlítani - klasszikusan krumplival, káposztával és szalonnával töltve, szalonnazsírral lelocsolva a kemény paraszti munkához és behavazott lengyel síkság hosszú teleinek kibekkeléséhez igazított étel. Ehhez képest a csak pierogi ra szakosodott éttermekben akár banános - fahéjas pierogi-t is kérhetünk :) Nálunk már szinte teljesen kiveszőben vannak azok a jó kis tejivók, de Varsóban még mindig népszerűek, ahogy vannak kizárólag fánkot áruló sütödék is.




Ez viszont a helyreállított királyi palota




A Pierogarnia a Stari Miesto Visztula felé eső végén egy öreg épület bolthajtásos nagy terme tulajdonképpen. Régesrégi, hatalmas hasábokból ácsolt asztalai mellett kizárólag helyiek ültek, és egyetlen szabad hely volt vasárnap délután. A hajszolt személyzet kézzel-lábbal próbálta magyarázni, milyen a kétféle leves, és milyen töltelékkel készülnek a pierogi-k, majd végül előkerítettek egy falapra dróttal beégetett angol nyelvű étlapot, onnan választottam. Úgy jöttem el, hogy nem is bírtam mindent megenni, és valami hihetetlenül minimális összeget fizettem a sűrű, krumplis-káposztás levesért és a klasszikus töltött pirogért, amiről nem sajnálták a füstöltszalonnazsírt. A pultnál egyébként látni, hogy a konyha hátsó részében a menzás nénikre emlékeztető idősebb szakácsnők hogy gyúrják-nyújtják a tésztát, amit frissen töltenek és főznek a vendégeknek.
A pierogi-láncon kívül feltűnő még, hogy rengeteg étterem kifejezetten hangsúlyozza, hogy lengyel konyhát visz. Van persze Irlandskie Pub is, meg sushi-bár, steak-house, de egyértelmű, mennyire büszkék a konyhájukra. Kifejezetten van az éves TOP 10 választás során "Legjobb lengyel konyha"-kategória, és tanulságos, hogy a 2008-as nyertes ebben a kategóriában a város egyik ( ha nem A) legszebb helyén, a Lazienski-parkban lévő télikertben üzemelő Belvedere lett, ami elhelyezkedésénél és a hihetetlenül elegáns környezeténél fogva annyira kézenfekvően lehetett volna überdivatos fúziós étterem.
Én a lengyel konyhát egy, az újságíróktól négy csillagot kapott gospodá-ban próbáltam ki,ami kifejezetten vidéki lengyel konyhát visz, és megnyugodtam, mikor láttam, hogy a totál holtidőnek tűnő téli délután a város turistaközpontjában, a teli teremben csak egyetlen turista volt, én. Merészen mindjárt zablevest kértem. Mivel semmilyen komolyabb előtanulmányt nem folytattam, így voltak fenntartásaim, dehát gondoltam, egy foodblogger ilyesmitől nem hőköl hátra. Nos mint kiderült, a tipikusan lengyel rye-soup zablisztből készült kvasz - alapú levest takar, ami tele van hihetetlen mennyiségű erdei gombával, paprika nélküli kolbásszal és főtt tojással és krumplival. Tulajdonképpen már itt befejezhettem volna az ebédet, de jött még a kacsamell nagyon finom mindenféle piros bogyóból szószzal, így a desszert már tényleg ki volt zárva.

A közép-lengyel konyha tipikus ételei a síkságon és az erdőkben termett és termesztett gyümölcsökre, bogyósokra, gombára, zöldségekre, gabonára és a sertéshúsra épülnek. Amiről talán már sokan hallottak, az a bigos, ami a mi töltött-rakott káposztánk rokona lehetne. Mikor megkérdeztem a lengyel kollégákat, hogy hol lehet jó bigost enni, azt válaszolták: "otthon". Nincs standard receptje, de biztos, hogy van benne savanyú káposzta, apróhús, gomba, kolbász, vöröshagyma,fokhagyma, fűszerként bors, babérlevél és köménymag.
Szintén a töltött káposzta vonalhoz illeszkedik a golabki - jelentése galambocska - ami marhahússal, hagymával és rizzsel töltött káposztaleveleket takar, paradicsomos vagy gombás szószban.
A lengyelek is csinálnak rengetegféle finom kolbászt, főképp sertéshúsból, a krakowska borsos-fokhagymás, a kabanosy köménymagos, a kaszanka pedig a mi véreshurkánkhoz hasonló.

Folyt köv.






2009. február 26., csütörtök

Véletlen

Hát ez az első.
Tulajdonképpen nem is zenekar, van egypár háttérzenész, meg ez a csaj, akinek abszolút hallása és hátborzongatóan jó selymes-bársonyos althangja van, hozzá a klasszikus gitár- és zongorajátéka, szóval a többiek kihozzák még a maximumot ebből, amit lehet, kis ritmusszekció, még egy gitáros, sehol egy elektromos csatlakozó.




:DD

Én is jót játszottam az itthon a freeblogról indult játékkal, és aki olvasta ezt a blogot januárban, az elgondokozhat a világ titokzatosságán és a véletlen hatalmán, hogy vajon miért éppen jégpályás kép volt a harmadik, és miért ez a random idézet jött ki nekem...

A világ több, mint aminek mi látjuk, ebben biztos vagyok...

Játssz te is!

1. menj a Wikipedia Random Article oldalára. A cikk címe az együttesed neve.
2. ugorj át a random idézetek oldalára és a legutolsó idézet, utolsó 4-5 szava lesz a bandád első albumának a címe.
3. végül a Flickeren az utolsó 7 nap legérdekesebb képeiből a harmadikat mentsd le, ez lesz a cd borítója, bármi is legyen rajta.
4. Opcionális: minimális képszerkesztő tudással kreáld egybe a 3 összetevőt.


2009. február 20., péntek

Kövér csütörtöki fánk


Jó, jó, ma vasárnap. De idén e hétre, a február 19.-i csütörtökre esett a Kövér Csütörtök, a lengyelek Tlusty Cwartek-je, ami a húsvéthoz hasonló mozgó ünnep, a hamvazószerda és húshagyókedd ( a farsang vége) előtti csütörtök, amikor hagyományosan olajban sült ételekkel kell teletömniük magukat, hogy kihúzzák valahogy a böjt hosszú heteit húsvétig. Hagyományosan ekkor packi-t, vagyis olajban sült fánkot, és faworki-t ( a mi csörögefánkunkhoz hasonló) esznek. A fánk inkább az ország középső, míg a faworki a déli részének hagyománya. Mivel jósorsom (és némi munka) épp ezidőtájt vitt Varsóba, már láthattam a cukrászdákban feltornyozott fánkhegyeket, a különféle helyi jellegű gyorsétkezdék packi-menüjét, és megtudtam, hogy van olyan bolt, ahol az évi átlagos napi packi-forgalom tízszeresét produkálják ezen a napon, tekintve, hogy aki ilyenkor nem eszik packit, azt balszerencse kísérti egész évben.
Egyébként a lengyelek e jó szokásukat megtartották szerteszét a világban, így vannak akik állítják, az egész donut-biznisz alapja a lengyel packi.

A fánkokat hagyományosan rózsalekvárral vagy szilvalekvárral töltik, porcukorral szórják, vagy vékony cukorbevonattal húzzák be. Mostanság divat a tetejére biggyeszteni cukrozott narancs-vagy citromhéjat, de az valószínűleg nem volt minden lengyel kamrapolcon a XVIII. században.

Sajnos csütörtökön már itthon voltam, így nem tudtam megkóstolni helyben, de mivel idén még nem sütöttem fánkot, a család lelkes helyeslése mellett felkészültünk mi is a böjtre szombaton.

Hogy a böjtre való felkészüléshez igen is sok köze lehet egy ilyen fánkocskának, miheztartás végett álljon itt, hogy egyetlen fánk ledolgozásáért mennyit kell mozognunk:

  • 25 perc úszás
  • 30 perc ugrálókötelezés
  • 1,5 óra biciklizés
  • 4 óra takarítás
  • vagy a blog olvasása 2 órán keresztül.
Nem mondom meg, mennyit ettem, de biciklivel messzire jutnék.


Németeseknek ugyanez Fetter Donnerstag.


Hozzávalók: (kb. 35 darab fánkhoz)


0,5 kg liszt

8-10 dkg vaj

5 dkg élesztő

5 dkg cukor

2,5 dl tej

3 tojás sárgája

1 egész tojás

káváskanál só

1 ek. vodka (jó konyak vagy rum is)

fél citrom leve és lereszelt héja

1 tk. vaníliakivonat (vagy 1 zacskó vaníliás cukor)


Minden hozzávalót meglangyosítok. Vagyis a tojást nem árt ehhez előző este kivenni a hűtóből, a liszt se legyen kamrahideg, a vaj pedig lehet majdnem olvasztott.

1,5 dl langyos tejben feloldottam 1 ek. cukrot, megfutattattam benne az élesztőt és összedagasztottam 20 dkg liszttel. Ez a keverék egy órán át pihent langyos helyen, ezután kevertem bele a maradék 30 dkg lisztet, az 1 dl tejet, a tojásokat, a sót, a citromlevet és héját, vaníliát, végül a vodkát, hogy ne szívja be a tészta sülés közben majd az olajat. Amikor dagasztás közben már szép fényes volt a tészta, hozzádagasztottam a vajat is, és újabb egy órán át kelesztettem. Ezután kézzel átgyúrás következett.

Az eredeti recept szerint itt az következik, hogy kb 4 dkg-os darabokat tépünk a tésztából, kicsit kilapogatjuk, a közepébe kemény lekvárt teszünk, golyóbisozzuk, kicsit újrakelesztjük és sütjük.
Magamat ismerve már előre eldöntöttem, hogy a golyóbisozás kizárva, mert sokáig tart.
Inkább kisujjnyinál kicsit vékonyabb téglalapot nyújtottam a tésztából, ötcentis kerek kiszúróval köröket jelöltem a felület felére, egy teáskanál lekvárt tettem a közepükre, ráhajtottam a tészta másik felét és szépen kiszaggattam a fánkokat. (ld. pl. derelye vagy tortellini) A maradék tésztát összegyúrtam, nyújtottam, stb.

Ezután a fánkok lisztezett tálcán pihegtek letakarva fél órát, majd teflonserpenyőben, kétujjnyi forró olajban kisütöttem őket. Gyönyörűen fánkosodtak, sokuk önként megfordult a forró olajban, annyira gömböc lett, pedig ezek ugye a klasszikus szalagos fánk módjára készültek lustaságból, és nem gombócként pottyantak az olajba. Kb 2-2 perc alatt megsülnek: szépen megemelkednek, a színük pedig szép mogyoróbarna. Ekkor lehet fordítani.

Erre a fánkra is érvényes, hogy egyenletes meleg helyen készüljön, mert különben nem kel és sül majd szépen. Az olaj nem szabad, hogy túl forró legyen, mert akkor a fánkocskák külseje csúnya sötétbarna lesz, belül pedig sületlenek maradnak. Én egy fogpiszkálóval szoktam kipróbálni: akkor jó, ha az olaj a fogpiszkáló körül sok pici buborékot vet, amikor belelógatjuk. Ekkor 4-5 fánkot rakok bele, ez még nem hűti le nagyon az olajat, de ahhoz eléggé, hogy a fánk ne hirtelen süljön. Mindenképpen keményebb lekvárt vagy dzsemet használjunk, hogy biztos ne folyjon szét a tésztán, miközben szaggatjuk, mert akkor a két tésztaréteg nem tapad össze, és a dzsem kifolyik sülés közben.





Állat


És akkor kimondtuk a varázsszót: "Hokkaido", és a krokodil megdermedt és nagyon bután nézett.




Bocsánat.

2009. február 19., csütörtök

Mi...??

Palócprovance és Garfyka kíváncsiskodott nálam, le is vagyok maradva a válasszal, arra meg egyáltalán nem emlékszem,hogy a "mi lennék" arra vonatkozott eredetileg, hogy mi szeretnék lenni, vagy arra, hogy minek tartom magam; hónapban, tengeri állatban és stb. Így aztán úgy döntöttem, keverem a kettőt, lehessen találgatni :)

...hónap lennék: július
...a hét napja lennék: szombat
...a nap egy időpontja lennék: nyári hajnal
...bolygó lennék:Szaturnusz
...tengeri állat lennék:na én semmilyen tengeri állat nem szeretnék lenni. Sőt édesvízi se!
...berendezési tárgy lennék: karácsonyi csengő ér?
...bűn lennék: hiúság
...történelmi személy lennék: Zrínyi Ilona, csak soványabb azért
...folyadék lennék: forrásvíz
...drágakő lennék: akvamarin
...fa lennék: akác
...madár lennék: fecske
...szerszám lennék: ó, hát nem is tudom...tű?
...virág lennék: tearózsa, fehér, vagy orgona
...időjárás lennék: zápor
...mesebeli lény lennék: tünde, kis füllel
...hangszer lennék: fuvola
...állat lennék:macska, egyértelmű, de jó háznál!
...szín lennék: sárga
...érzelem lennék: empátia
...zöldség lennék: borsó
...hang lennék: idegesítő állandó csilingelés (mondja az Ember)...elem lennék: föld
...dal lennék: Dire Straits: Sultans of Swing
...film lennék: Jöttem, láttam, beköltöztem
...könyv lennék: Herriot vagy Wodehouse összes művei
...étel lennék: csokimousse
...fűszer lennék: rózsabors
...hely lennék: Korfu
...íz lennék: csípős
...illat lennék: földszag nyáron, eső után
...hit lennék: keresztény
...testrész lennék: szem
...arckifejezés lennék: mosoly
...tanóra lennék: osztályfőnöki :D
...rajzfilm lennék: Kockásfülű nyúl
...mértani alakzat lennék: kör
...szám lennék: 4
...ruhadarab lennék:puha gyapjúgarbó
...ékszer lennék: karkötő
...kiegészítő lennék:selyemsál
...szeretet megnyilvánulása lennék: nagyölelés
...rovar lennék: katica, bár megenni a levéltetveket...fffuj
...gyümölcs lennék: málna
...smink lennék: rúzs
...épület lennék: London Eye


Mostmár mindent tudtok!!


2009. február 13., péntek

Fehércsoki szivek






Ez nem a Bálint-nap miatt van, áááá.. Esztertől nyertem a GoodFood naptárt ,és közel két hete nézem a februári képet. Tudnivaló, hogy az angolszászok réges-rég csúnyán összejátszanak a virág- és csokiszív-biznisszel, és természetesen a februári képen egy Valentin-napi desszert van, ilyen csokiszívekkel felturbózva.
Én persze nem azért csináltam, farsangi buliba viszek tortát, arra lesz dísznek, ennyi. Azért ha valakinek tetszik, kopizza nyugodtan az ideát holnapra...





Hozzávalók:


8 szívhez (minek annyi???? - elég kettő) 6 dkg étcsoki

A sütőpapírra körberajzoltam a szív alakú sütikiszúrómat, azután megfordítottam a papírt. Így is látszik - át -, de a csoki nem lesz tintás, ami nagy előny.
Az összetört fehércsokit a mikróban közepes erősségen óvatosan felolvasztottam. (Egy kör, kivesz, visszatesz, még egy kör, stb. ha már puhul, megkever, visszatesz és így tovább.) Ha még maradt néhány kisebb darab benne, már ne tegyük vissza, keverjük el türelmesen, és töltsük egy sarkától megfosztott tiszta zacskóba, vagy habzsákba akár.
Körberajzoltam a szív körvonalait, majd belülre is kanyargóztam pár vonalat, hogy elérjem a "csipkeszerű hatást" - (lacey-effect, mondja a GoodFood) . Hűtőbe tettem néhány percre, ezután óvatosan leszedtem a szíveket a sütőpapírról.

Akinek nincs gipsz a kezén, még ennél szebbeket is tud,biztos.








2009. február 12., csütörtök

Közétkeztetés

Kisebb: Anya, ma Barninak nagy szerencséje volt az oviban.
Én: Hogyhogy?
Kisebb: Paradicsomos káposzta volt az ebéd, és ő allergiás a paradicsomra...

2009. február 10., kedd

Fokhagymakrémleves


Ha kicsit utánajárunk a fokhagymának, akkor rájöhetünk, hogy talán egyedül ördögűzésre nem jó. Viszont kiválóan hat szemmelverés ellen, amulettként hordva megvéd minden betegségtől, a benne lévő, a roncsolás során felszabaduló vegyületek pedig antibakteriális és gombaölő hatásúak. (Azaz a fokhagymával úgy kell bánni, mint a vitaminos rágótablettával; egyben lenyelve nem hat.) Emellett serkenti az immunrendszert, csökkenti a vérnyomást, a koleszterinszintet és legyilkolja a tbc-baktériumokat. Egyedül influenza ellen nem hatásos, mert azt vírus okozza.
Akinek pedig nehezére esik társas kapcsolatokat fenntartani, de született gátlásossága megakadályozza abban, hogy nyíltan szakítson embertársaival, csak rágcsáljon el pár gerezdet. Ezt a levest viszont hiába eszi: a citromlé és a selymes tejszín (meg a 20 perc főzés, nyilván) valahogy semlegesítik a fokhagyma hmmm..tolakodó kénvegyületeit, az íz marad, mégsem szorulunk utána petrezselyemre, többszöri fogmosásra és nem kell magányosan üldögélnünk a főétel fölött.
Persze lehet fokhagymátlanított fokhagymát is kapni, az ilyet szerintem konyhadísznek lehet használni, füzérben, másra nem jó. Akkor inkább főzzünk egy meggylevest a mélyhűtőből.



Hozzávalók:(4 személyre)

12 gerezd fokhagyma (legyen 2, 5 dkg pucolva)

1 közepes fej vöröshagyma

5 dkg vaj

2 ek.liszt

7,5 dl csirkehúsleves

2,5 dl tejszín

1 ek citromlé

szerecsendió

őrölt bors




A felaprított vöröshagymát a megolvasztott vajon kevés sóval üvegesre dinszteltem , hozzápréseltem a fokhagymát és nagyon kicsi tűzön, kavargatva pároltam tovább. (Nem kell sokat erőltetni, nehogy véletlenül a fokhagyma megégjen, mert akkor keserű lesz és kezdhetünk mindent előlről.) Ezután rászórtam a lisztet és együtt kicsit lepirítottam, majd kevés hideg vízzel simára kevertem, azután hozzáöntöttem a levest és a citromlevet, és belereszeltem kevés szerecsendiót. 20 perc főzés után összeturmixoltam és leszűrtem, óvatosan hozzáadtam az eredeti fazékjába öntött tejszínhez (így nem csapja ki), összeforraltam, borsoztam. Só attól függően kell bele, hogy a levesünk mennyire volt sós.

Aki nem őrült fokhagymarajongó, az megúszhatja 8 gerezd fokhagymából is, persze minden attól függ, mennyire igazi fokhagymánk van otthon.


A Mindmegetté-n találtam ezt a szuper receptet, már sokszor kipróbáltam, és mindig sikere volt.

2009. február 9., hétfő

Nem veszek...


...paradicsomot, tv-paprikát, kaliforniai paprikát, kápia-paprikát, bébizukkinit, padlizsánt, spenótot, epret, szőlót, újhagymát, retket, fejes salátát, jégsalátát, ceruzababot, spárgát. Februárban semmiképp, egyébként meg csak akkor, ha igazi szezonja lesz. Legszívesebben nem vennék semmilyen déligyümölcsöt se, de azoknak legalább leszedhető a héja. Így télen nem eszünk annyi műtrágyát, érésgátlót, érésgyorsítót, rovarölőszert meg gombairtót, mint egyébként.

2009. február 7., szombat

Sütőben rántott csirke


A közétkeztetés hétközbeni hullámain hánykolódó Nép hétvégi kívánságlistája általában a natúr csirkemell-kelt tészta-palacsinta-túrógombóc-húsleves-rántott hús-bolognai spagetti hatszögben mozog, na erről írjatok gasztroblogot...
De én - már nem először - kifogtam rajtuk, és olyan rántott csirkecombot csináltam, ami egyébként majdnem utoléri az igazi kapirgálós késő tavaszi csirkéből bő forró olajban sütött, rengeteg petrezselymes újkrumplival meg a klasszikus cukros-ecetes fejes salátával tálalt ropogós arany panírmorzsába burkolt eredeti változatot... hhhmmm.


Ja és mondanom se kell, Akinek Semmi Se Elég Jó egyből hiányolta a gravy szószt hozzá.



Hozzávalók:

8 kisebb csirke alsócomb

4 dl natúr kukoricapehely

2 pohár natúr joghurt

2 nagy gerezd fokhagyma

2 tk. kakukkfű

2 tk. pirospaprika

2 tk. oregano

fél tk. őrölt kömény

1 chilipaprika vagy 1 tk. Erős Pista

fél tk. őrölt bors

kevés olaj




A joghurtot összekevertem a fűszerekkel, a felaprított chilivel, az összezúzott fokhagymával, a kukoricapelyhet pedig az aprítógépben megőröltem. (Nem kell teljesen porrá zúzni, inkább legyen olyan durva zsemlemorzsa kinézete; aprítógép hiányában kávédaráló vagy húsklopfoló ill. nyújtófa is ugyanolyan eredményt ad, csak kicsit macerásabb.)

A lebőrözött csirkecombokat bepácoltam néhány órára a joghurtba, majd a joghurtos combokat beleforgattam a a kukoricapehely-morzsába.

A sütőt 200 fokra előmelegítettem, a combokat sütőpapírral kibélelt tepsibe raktam, egy szilikonecset segítségével épphogy megsimogattam olajjal és 35 perc alatt a sütőben kirántottam.
Lehet esetleg közben forgatni félidőben, de nem létfontosságú.

Ha felsőcombból csináljuk, azt kicsit ki kell klopfolni, csirkemellből is lehet, de annak is szükséges némi klopfolás, viszont 20-25 perc is elég a sütéshez. Mekin szocializálódott gyermekeknek kisebb darabokra vágva nuggets-feelinget generál.

A fűszerek teljesen opcionálisak, teljesen natúr is finom lesz.



Stahl Juditnál olvastam a sima fokhagymás joghurtos receptet a Büntetlen örömök-ben.









2009. február 4., szerda

Brutális brownie


Mivel elmúlt a január, ami kötelező vezeklőidőszak a kéthetes, folyamatos ünnepi trakta után, egyszerűen muszáj volt valami ütős édességet összedobni a hétvége ürügyén. Aki úgy gondolja, hogy még mindig káros lenne az egészségére, netán alakjára - a lassan, de alattomosan közeledő bikiniszezonra tekintettel - , ha olyan sütiről olvas, amiből egyetlen decens szelet lényegében fedezi egy átlagos női egyed egésznapos kalóriaszükségletét (kivéve, ha favágó vagy szénbányász), az azonnal hagyja el az oldalt. Én szóltam!

A brownie-val régóta szemezek, de amiket eddig kóstoltam, a megunt és félbehagyott gyenge csokimikulások feldolgozására tettek kísérletet, és nem jelentettek maradandó élményt. Valami oka ugyanakkor mégis lehet, hogy a brownie ilyen emblematikus süteménnyé vált. Elkezdtem gyorsan körülnézni a neten, találtam is rengeteg variációt, de végül megmaradtam az elsőnél, amit a gugli kidobott, Jamie oldalán. Az elkészítés leírása viszont pont olyan olyan lazára sikeredett, mint a Naked Chef maga, így studíroztam a Good Food körülményes, abszolút kezdők számára is egyértelmű, precíz receptjét is. Egy kis sütőporon kívül nagyon kevésben különbözik egymástól a két süti, ici-picit mások az arányok, a mennyiségek meg azért, mert más a forma mérete. Namost bár viszonylag tűrhetően felszerelt háztartásom van, nekem bizony egyetlen kisméretű négyszögletes formám sincs, szégyen-gyalázat, így lett tortaszelet a hagyományosan kockákra vágandó brownie-ból.
A kalóriákról pedig csak annyit, hogy kisebb kakaóvaj-tartalmú csokival dolgoztam a megadottnál, és a kakaópor-liszt arányait is megfordítottam, továbbá nem tettem bele az opcionálisan ajánlott 5 dkg diót sem (csak ez mínusz többszáz kcal pl.). Az eredmény így is brutális.


Hozzávalók: (28 cm-es kapcsos tortaformához)

20 dkg 50%-os étcsoki

25 dkg vaj

36 dkg barna nádcukor

4 tojás

8 dkg liszt

6,5 dkg kakaópor

1 tk. sütőpor


A sütőt előmelegítettem 180 fokra.

A mikróban összeolvasztottam a vajat és a csokit. ( Közepes fokozaton lágyítottam először, egyperces menetidőkkel. A vaj gyorsabban olvad, így átmelegíti a csokit is, aztán a 600W-on forgattam párszor, és ki-kivettem átkeverni, a végén már csak kevergetni kell és a csoki szépen beleolvad a vajba. Szerintem sokkal egyszerűbb, mint gőz felett olvasztani.)
Félretettem kihűlni, addig a cukrot és az egész tojásokat krémesre és habosra kevertem robotgéppel, mintha piskótatésztát készítenék. Amikor a massza fényes, habos és majdnem kétszerese az eredeti térfogatának, akkor jó. Hozzáöntöttem a csokis-vajas keveréket, és óvatosan egy lapáttal forgatva kevertem őket össze, hogy megmaradjon a belekerült levegő. Ezután rászitáltam a lisztet, a sütőport és a kakaót, és megint ugyanilyen átlapátolással kevertem egynemű masszává.

A tortaforma alját méretre vágott sütőpapírral béleltem ki és elsimítottam benne a sűrű, csokis elegyet.


A 28 cm-es körforma alapterületre majdnem megfelelt Jamie 25x25-ös tepsijének (ernégyzetszerpí kontra ánégyzet), viszont a fekete teflonbevonatos tortaforma túl hamar a süti széléhez vezette a hőt, ezért képződött egy nem annyira kívánatos perem, ahol majdnem túlsült; ezért inkább valami jó kis kerámiaformát vagy talán jénait javasolnék mindenkinek, bár a sütési időt lehet, hogy módosítja majd felfelé.

Nálam 35 perc alatt lett tökéletes, az utolsó öt percben a kikapcsolt és kicsit kinyitott sütőben: a teteje fényes pergamenszerű, a közepe már nem lötyög, a beszúrt tűre pedig egy icipicit még tapad a massza. Ha túlsütjük, száraz és rágós lesz. Mivel a sütők nem egyformák, és a különféle tepsik és formák hővezető képessége is más és más, 25 perctől kezdve nem árt ránézegetni.

Valósággal kiált tortaszeletként némi aligcukrozott tejszínhab vagy créme fraiche vagy görög joghurt után, de nálunk most egy se volt itthon. Ettől függetlenül morzsa sem maradt belőle, evés pár napig részemről letudva.


Jamie Oliver receptje.